Windsurfingová prkna - vyberte si ideální prkno v obchodě Sportano
Při windsurfingu je nejdůležitějším vybavením prkno, které umožňuje klouzat po vlnách a udržuje jezdce na hladině. Kromě dovedností a techniky plavání je nejdůležitější pořídit si pro tuto aktivitu správné vybavení. Ve Sportanu najdete kvalitní windsurfingová prkna profesionálních značek, jako jsou Fanatic, JP Australia a Tabou. Pořiďte si vybavení, které potřebujete, abyste zvládli všechny podmínky a splnili svá očekávání.
Windsurfingové prkno - konstrukce a základní informace
Správné vybavení je při windsurfingu nezbytné, pokud chcete nejen dosáhnout vysoké rychlosti na vodě, ale také se rychleji dostat do skluzu. Které windsurfingové prkno je nejlepší, závisí na úrovni vašich dovedností, váze nebo výšce. Prkna jsou k dispozici v různých šířkách, což se projevuje na stabilitě a kontrole pohybu na vodě. Délka zařízení je naopak zodpovědná za rychlost a dosažení vyšších rychlostí. Konstrukce samotného prkna má také vliv na jeho výkon na vodě, kde se obvykle rozlišuje mezi karbonovými vlákny, skelnými vlákny nebo syntetickými materiály.
Konstrukce windsurfingového prkna není složitá, ale stojí za to znát nejdůležitější části vybavení. Především se skládá z přídě, tj. přední části, a paluby - místa, kde stojíte při plavání. Kromě toho je zde také stožárová skříň, ve které je umístěn stožár. U desek bez centroplánu je to obvykle konstrukce, která se podobá zátěžovému boxu. Podložky jsou naopak podložky, které jsou připevněny k palubě a jsou zodpovědné za účinné tlumení nárazů. Na druhou stranu popruhy jsou popruhy, na které při plavání pokládáte nohy a které vám dávají větší kontrolu nad prknem. Windsurfingové prkno se také skládá ze zátěžového boxu, což je konstrukce, která umožňuje instalaci zátěže - ploutví. Deska je zakončena záďovým boxem, tj. zadní částí trupu.
Typy windsurfingových prken
Před výběrem správného windsurfingového prkna je důležité přizpůsobit ho své úrovni dovedností, protože různé modely jsou vhodné pro začátečníky a jiné pro zkušenější. Z hlediska úrovně dovedností existuje několik typů desek.
- Vlna - vyznačují se malým posunem a délkou a obvykle mají tři popruhy. Zkušeným plavcům ve vlnách se budou hodit.
- Freestyle - o něco kratší a širší s objemem 90-110 litrů. Vyznačují se vysokou obratností a rychlým klouzáním.
- Freeride - mají všestranný design a budou dobře fungovat na rovinách i ve vyšších vlnách.
- Freerace - prkno se širokou zádí a delším balastem, takže je zaměřeno na jízdu proti větru a vysokou rychlostí.
- Slalom/Race - určeno pro pokročilé jezdce. Vhodné pro ostré zatáčky a rychlé manévry.
- Formule - široká deska s velkým výtlakem a dlouhým balastem, kde šířka trupu může být až 1 metr.
- Rychlost - deska stvořená pro vysokou rychlost na vodě díky úzkému trupu a krátké délce a nízkému výtlaku.
Jak si vybrat správné windsurfingové prkno?
Zajímá vás, jak vybrat windsurfingové prkno? V první řadě věnujte pozornost posunu, který určuje, jak velké zatížení deska unese. Hodnoty se měří v litrech, přičemž na jeden litr výtlaku připadá maximálně jeden kilogram zatížení. Při výběru prkna zohledněte svou váhu, výšku nebo váhu plachty a dalšího vybavení. Pro lidi s hmotností kolem 80-90 kilogramů bude nejvhodnější deska s objemem kolem 150 litrů. Ti, kteří nedosahují této hmotnosti, by se měli poohlédnout po desce s objemem kolem 120-145 litrů. Také přizpůsobte desku svým schopnostem. Široké prkno se rychleji dostává do klouzání po vlnách a lépe reaguje na extrémní větrné podmínky. Delší model získá větší rychlost a snáze se chytí pod kontrolu.
Při výběru prkna věnujte pozornost také jeho konstrukci, protože nejčastěji se volí tradiční modely, tj. pevné modely z kompozitu, skelných vláken, uhlíkových vláken nebo dřeva. Oblíbené je také nafukovací windsurfingové prkno, které lze před samotným plaváním rychle nafouknout a je plně připraveno k použití. Po plavání ji lze snadno uložit a přepravit.
Pokud jste začátečník, vyberte si windsurfingové prkno se středovým prknem (skládací ploutev uprostřed trupu), aby bylo zařízení přiměřeně stabilní. Pro zkušenější lidi není prkno s centroplánem vždy vhodné, protože omezuje provádění skluzů ve vlnách.
Jak si vybrat windsurfingové prkno pro začátečníky?
Pokud s windsurfingem teprve začínáte, doporučujeme zvolit windsurfingové prkno pro začátečníky se širokými rozměry (přibližně 70-80 cm). Mají větší vztlak a díky lepšímu řízení se lépe ovládají na vodě. Kromě toho si vyberte windsurfingové prkno pro člun, tj. s ploutví umístěnou uprostřed paluby. Díky tomu je zařízení ještě stabilnější, takže je bezpečnou volbou pro začátečníky.
Jaké vybavení pro surfování se vyplatí pořídit?
Prkno není jedinou součástí windsurfingového vybavení. Budete také potřebovat plachtu, která vám umožní zachytit vítr a vše bezpečně ovládat. Kromě toho se vám bude hodit hrazda, která odlehčí vašim pažím a zároveň zatíží plachtu pomocí vašeho těla.
Je také dobré vybavit se nezbytným neoprenovým oblečením (oblečení, ponožky, kukla, čepice nebo neoprenové boty), které vás ochrání před poryvy větru a poskytne vám pohodlí při plavání. Plovací vesta vás ochrání v případě nekontrolovaného pádu do vody. Z vybavení budete určitě potřebovat obal na windsurfingové prkno, aby se vaše vybavení během přepravy a skladování nepoškodilo. Pokud se rozhodnete pořídit si nafukovací windsurfingové prkno, je dobré mít s sebou sadu na opravy, abyste mohli své vybavení rychle opravit.