Doručení zdarma při objednávce nad 999 Kč.

Doprava zdarma se nevztahuje na velkoobjemové zásilky.

Více o způsobech doručení
30 dní na vrácení od data doručení. Zjistěte, jak podat žádost o vrácení zboží
Většinu produktů odesíláme do 24 hodin.

Doba vyřízení objednávky se může lišit v závislosti na dostupnosti produktu a zvoleném způsobu doručení.

Zjistěte si podrobné informace
Nav switch

Zadejte hledané slovo a zobrazí se návrhy.

Horolezecké vybavení

Lezecké vybavení v obchodě Sportano  

Bezpečnost je při lezení na prvním místě, ať už děláte první kroky na lezecké stěně, jste nadšenec do speleologie nebo máte za sebou mnoho ferrat. Lezecké vybavení Sportano je pečlivě vybraný výběr kvalitních produktů vytvořených špičkami v oboru, které vyhovují vašim potřebám a úrovni znalostí.  

Nákup horolezeckého vybavení: na co se zaměřit? 

Výběr správného lezeckého vybavení je podmíněn otázkou maximální bezpečnosti, a proto u Sportana najdete schválené a certifikované výrobky.  
 
Lezecká přilba by měla splňovat evropskou normu EN 12492 a normu UIAA 106 (Mezinárodní federace horolezeckých svazů), takže máte jistotu, že vaše hlava bude dobře chráněna před následky pádu ze stěny nebo padajícími kameny či vybavením.  
 
Bezpečnost horolezeckého lana se měří počtem zkoušek pádů, na jejichž základě je vydána certifikace podle normy EN 892. Pro jednoduchá lana se zatížením 80 kg a rázovou silou 12 kN je to minimálně 5 zkoušek, pro dvojitá lana 12 zkoušek a pro dvojitá lana 5 zkoušek (za předpokladu hmotnosti 55 kg na lano a rázové síly 8 kN). Horolezecké úvazky musí splňovat normy EN 958 a pro postroje platí certifikát CE EN 12277 typ C. 
 
Horolezecké karabiny musí splňovat evropské normy, mimo jiné pokud jde o minimální pevnost při zavřeném zámku (20 kN), při otevřeném zámku (7 kN) a podél příčné osy (7 kN). 

Doplňte svou lezeckou výbavu o Sportano  

V obchodě Sportano najdete širokou nabídku profesionálního lezeckého vybavení předních značek: Climbing Technology, Grivel, Ortovox nebo Deuter. S námi získáte lezecký set nebo lezecké vybavení na míru vašim potřebám a cílům. 

Lezecké postroje 

Sedací úvazek je nepostradatelnou součástí horolezecké výstroje, která plní funkci jistící a často také odpočinkovou. Vyžaduje individuální přizpůsobení uživateli z hlediska velikosti, účelu, povětrnostních podmínek nebo pohlaví (modely pro ženy zohledňující anatomickou stavbu boků, dětské verze, unisex). Lezecké úvazky se dělí na bederní variantu s nastavitelnými stehenními popruhy, spojovacím a bederním pásem (ideální pro lezení na skalách a stěnách), hrudní variantu (používá se společně s bederním úvazkem při horolezectví) a speleologický úvazek (lehký, jednoduchý design bez vyčnívajících prvků, které by mohly bránit pohybu v jeskyních). V našem obchodě najdete lezecké úvazky s nastavitelnými bederními a stehenními popruhy, které vám umožní přizpůsobit je ročnímu období a počtu vrstev oblečení, a také s možností polohování spojky, což zvyšuje volnost manipulace s lanem nebo karabinou. 

Horolezecké přilby 

Chrání hlavu před padajícími kameny nebo vybavením, nárazy na vyčnívající skalní římsy nebo v případě pádu z výšky. Správně nasazená horolezecká přilba by měla dobře sedět na hlavě (ať už je zapnutá, nebo ne) a měla by se dát nosit s tenkou čepicí nebo kšiltovkou. Musí být odolný proti propíchnutí, prodyšný, mít snadné a intuitivní nastavení čelenky a výšky podpůrného systému a měkké pěnové nebo látkové polstrování s možností odejmutí. Dobrým doplňkem jsou nástavce nebo klipy pro připevnění čelovky. Při výběru horolezecké přilby se ujistěte, že je vhodná pro daný typ lezení (rekreační nebo pokročilé), formu lezení (skalní, horské, sólové jištění, jeskynní, via ferrata atd.) a roční období. Existují pěnové přilby (lehké, pohodlné, nepříliš odolné - po nárazu se snadno deformují, což vylučuje další použití), skořepinové přilby (pevná, odolná konstrukce, dobře fungují např. v jeskyních) a hybridní přilby (univerzální, vyrobené z ABS nebo polykarbonátu, kombinace obou předchozích verzí).   

Horolezecká lana

Horolezecká lana jsou nezbytnou součástí vybavení horolezce. Vybíráte ho podle úrovně lezení (silnější lano pro začátečníky - 10 mm a více, tenké lano pro profesionály) a podmínek, ve kterých ho budete používat. Jednoduchá (dynamická) lana se používají např. pro sportovní lezení, mdrytooling, trad climbing nebo horolezectví. Poloviční lana (dvojitá lana) jsou volbou pro milovníky alpského lezení nebo velkého lezení v ledu a dvojitá lana - připnutá do jedné karabiny - jsou volbou pro milovníky horolezectví, parašutismu nebo lezení v ledu. Pomocná lana, včetně repšnurů, jsou zase užitečná pro spojování a transport lan nebo vázání tzv. prusíku (jistícího uzlu). 

Batohy, lezecké brašny 

Nejenže horolezeckou výbavu přepravují, ale také ji chrání před znečištěním, zamotáním, UV zářením a vlhkostí. Lezecký batoh vám bude skvělým společníkem při dlouhých a náročných výstupech, zatímco brašna je ideální pro přepravu vybavení na lezeckou stěnu nebo pro uložení lana. Tato lezecká výstroj by měla být přehledná, mít přiměřený objem litrů, být vyrobena z trvanlivých materiálů odolných proti roztržení a oděru (např. z nylonu vyztuženého ripstopem), mít integrovanou plachtu na lano, přihrádky určené pro jednotlivé lezecké doplňky a možnost nastavení ramenních popruhů.  

Vybavení pro via ferraty 

Jste vášnivými milovníky adrenalinu a nezapomenutelných výhledů a chystáte se na expedici via ferrata v Dolomitech? Ve Sportanu najdete veškeré potřebné vybavení pro lezení na cestách jištěných ocelovým lanem: lezeckou přilbu (certifikovanou podle EN 12492 a UIAA 106), lezecké výpady (nejlépe typ Y s absorbérem energie pro minimalizaci síly nárazu při pádu), sedací úvazek (certifikovaný podle CE EN 12277 typ C, nastavitelný stehenní a bederní pás), karabiny a rukavice (kožené a syntetické materiály s vysokou ventilací pro ochranu rukou před odřením). 

Opasky, popruhy, lezecké výpady 

Nastavení jistící pozice, připevnění vybavení k tělu a přeprava vybavení jsou jen některé z možností použití horolezeckých úvazků a smyček. Univerzální vybavení každého lezce by se mělo vyznačovat vysokou odolností proti mechanickému poškození. Vyberte si lezecké smyčky vyrobené z velmi pevného a lehkého dyneema nebo nylonu, který je kromě vysoké odolnosti odolný i vůči vysokým teplotám. Ve Sportanu jsme také shromáždili nejkvalitnější lezecké výpady, které vás zpomalí, zmírní váš pád a pohltí související trhnutí, což vám umožní bezpečně se zotavit, když se odlepíte od stěny nebo ocelového lana na via ferratě. 

Expressions, horolezecké karabiny 

Lezecké expresky s pevným nebo drátěným zámkem (zapínání na pojistný kolík), doplněné o nylonové nebo dyneema popruhy, jsou další nezbytnou součástí lezecké výbavy. Nejčastěji se skládá ze dvou odšroubovaných karabin (jedna s přímým zámkem, druhá s drátěným zámkem) a popruhu a jeho hlavním účelem je připevnit lano k jistícím bodům. V našem obchodě si můžete exponenty zakoupit jednotlivě nebo jako sadu. K exponentům lze přiřadit lezecké karabiny s nízkou hmotností různých tvarů, které odpovídají formě lezení (např. oválné, ve tvaru D). 

Kosti, háky, horolezecké friendy 

Pro vytvoření jistících bodů jsou nepostradatelné lezecké kosti, háky a friendy. Ty se dělí na roksy (vklíněnce), hexy (vhodné pro jištění v nepravidelných skalních puklinách) a trikamy (skvělé pro umístění v malých a těžko přístupných puklinách a trhlinách). Při lezení na umělé stěně a při tradičním lezení se používají háky, které se zatloukají do skály a vytvářejí jistící bod. Existuje několik tvarů a velikostí háků, včetně úhlových (pro velké trhliny a praskliny), V-ka (pro široké trhliny), RURP (pro malé trhliny) a bong (pro široké trhliny). Naopak pro zkušené lezce jsou řešením lezecké friendy neboli mechanické kostky, které na bázi vaček umožňují zřídit jistící bod v trhlinách od 1 do 30 cm. 

Magnesia, sáčky 

Sportovci o něm mluví jako o "bílé odvaze" a mnozí si bez bílého prášku na rukou nedokážou představit trénink nebo vystoupení na soutěžích. Magnézie neboli hydroxokarbonát hořečnatý se používá při skoku o tyči, vzpírání nebo horolezectví. V druhém případě je jeho hlavním účelem zvýšit tření, zlepšit přilnavost rukou ke kameni nebo rukojeti a snížit mokro rukou. Magnézie může být v prášku, kostkách, tekutině nebo krému. Pudrová varianta je nejoblíbenější a nejsnadněji použitelná (pro aplikaci stačí namočit ruce do sáčku a třít je o sebe), ale také nejprašnější. Hořčík v kostce je méně prašný - kuličku třete, dokud nedosáhnete uspokojivého pokrytí rukou), zatímco varianta v kuličce (hořčík v kombinaci s alkoholem) zanechává nejméně prachu a zbytků, ale potřebuje čas na zaschnutí. Skvěle funguje na lezeckých stěnách. Společnost Sportano nabízí širokou škálu magneziových sáčků pro snadnou aplikaci a skladování. Tašku je třeba vybrat tak, aby vám co nejlépe padla do ruky.  

Další horolezecké příslušenství a vybavení  

Lezecké skoby doplní vaši lezeckou výbavu; díky tomu, že se upínají na lano a působí jedním směrem, se skvěle hodí při výstupech, jištění při sestupech (zabrání vám v pádu) nebo u madel.  V našem obchodě najdete také nepromokavé batohy a nepromokavé vaky, které zabrání promočení vašeho vybavení a příslušenství, a také jistící soupravy (např. Click Up+ od Climbing Technology), díky kterým bude i začátečník schopen správně jistit partnera. Se Sportanem si můžete doplnit lezeckou výbavu, která vám zaručí vysokou spolehlivost na stěně, ve skalách, v jeskyni nebo na via ferratě, ať už se nacházíte v jakékoliv fázi svého lezeckého dobrodružství.  

Rozbalit popis Sbalit popis
heureka widget