Doručení zdarma při objednávce nad 999 Kč.

Doprava zdarma se nevztahuje na velkoobjemové zásilky.

Více o způsobech doručení
30 dní na vrácení od data doručení. Zjistěte, jak podat žádost o vrácení zboží
Většinu produktů odesíláme do 24 hodin.

Doba vyřízení objednávky se může lišit v závislosti na dostupnosti produktu a zvoleném způsobu doručení.

Zjistěte si podrobné informace
Nav switch

Zadejte hledané slovo a zobrazí se návrhy.

Horolezecká lana

Horolezecká lana - dbejte na svou bezpečnost s obchodem Sportano

Horolezecké lano je základem výbavy začátečníků i profesionálních lezců. Zaručuje bezpečnost, stabilitu a usnadňuje dosažení vrcholů. Špatně zvolené horolezecké lano z nekvalitního materiálu vás může nejen připravit o možnost dosáhnout vrcholu, ale v krajním případě vám může způsobit i vážné poškození zdraví. Koneckonců jeho nejdůležitějším úkolem je jistit uživatele během výstupu. 

Je nesmírně důležité vybrat si lano podle svých potřeb - rozlišují se podle materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, a podle účelu. Technickým parametrem, který určuje pevnost horolezeckých lan, je tzv. pádové číslo. To znamená, že před uvolněním lana do prodeje se kontroluje, při kolika pádech lano lezce ještě udrží a nepřetrhne se. Tímto způsobem si můžete být vždy jisti, že je výrobek bezpečný. 

Na Sportano.cz najdete horolezecké produkty té nejlepší kvality. Odolné materiály a profesionální zpracování zaručují bezpečnost i v těch nejnáročnějších podmínkách. Se Sportano.cz máte jistotu, že budete lézt s těmi nejlepšími

Horolezecká lana - typy

Zásadní je správný výběr horolezeckého lana. Než se rozhodnete, které z nich je pro vás a vaše požadavky nejvhodnější, stojí za to seznámit se s dostupnými typy lan a jejich účelem.

První z nich jsou jednoduchá lana, známá také jako dynamická lana. Používají se při průvodcovství nebo sportovním horolezectví. Jsou silné 8 až 11 mm a dlouhé 60 m. Tenčí lana se doporučují pro profesionální použití. Dynamická lana se vyznačují také mírným brzděním, takže uživatel není vystaven náhlým trhnutím.

Poloviční lana, známá také jako dvojitá lana, jsou skvělým řešením pro horolezce, kteří se chystají do oblastí s nestabilním podložím. Dobře se hodí pro lezení ve vícestupech nebo v ledu. Poloviční lana jsou silná 8-9 mm. 

Statická lana jsou typem nepružného lana s velmi vysokou pevností. Vzhledem k jejich nedostatečné pružnosti a tuhosti může být pád na nich velmi nepříjemný a prudké trhnutí si lezec může dlouho pamatovat. Používají se hlavně při lezení v jeskyních a při práci ve výškách. Jejich průměr je asi 10 mm.

Při lezení s dětmi nezapomeňte mít na laně připevněný celý úvazek. Při lezení s malými lezci je to nutnost. 

Jak vybrat správné horolezecké lano?

Výběr správného horolezeckého lana závisí především na vašich potřebách a na terénu, ve kterém ho budete používat. Pokud jste profesionál s bohatými lezeckými zkušenostmi a chcete se prosadit v náročnějších podmínkách, je pro vás dvojité horolezecké lano skvělou volbou.

Pokud s lezením teprve začínáte, bude se vám hodit dynamické lano. Je vhodný pro vedení po skalách a pro výstupy na první vrcholy. Výhodou tohoto typu lana je, že je kompatibilní s jistícími systémy, což výrazně usnadní brzdění, které tak není náhlé. 

Rozbalit popis Sbalit popis
heureka widget