Doručení zdarma při objednávce nad 999 Kč.

Doprava zdarma se nevztahuje na velkoobjemové zásilky.

Více o způsobech doručení
30 dní na vrácení od data doručení. Zjistěte, jak podat žádost o vrácení zboží
Většinu produktů odesíláme do 24 hodin.

Doba vyřízení objednávky se může lišit v závislosti na dostupnosti produktu a zvoleném způsobu doručení.

Zjistěte si podrobné informace
Nav switch

Zadejte hledané slovo a zobrazí se návrhy.

Spacáky

Spací pytle - teplé, odolné a lehké modely najdete v obchodě Sportano. 

Spací pytel je nezbytnou součástí turistického vybavení, zejména pokud se chystáte tábořit nebo nocovat na stezce. Správná volba modelu zajišťuje pohodlný odpočinek a spánek, stejně jako tepelné vlastnosti. Spací pytel jednoduše přizpůsobte aktuálním podmínkám a vlastním potřebám, protože na trhu je k dispozici velké množství modelů. V našem sportovním obchodě Sportano.cz nabízíme kvalitní spací pytle osvědčených značek, jako jsou MAMMUT, Vango, Rab, Outwell, Deuter, AURA, Campus, Carp Spirit, Ferrino, Spokey nebo Sea to Summit

Spací pytle péřové, zimní, turistické nebo dvojité - typy a druhy spacích pytlů 

Mezi nejoblíbenější modely spacích pytlů na spaní patří rozdělení podle materiálu náplně, kde nejčastější je péřový spací pytel a syntetický spací pytel. Náplň z prachového peří poskytuje vynikající tepelnou izolaci, zatímco syntetický spací pytel je odolný proti vlhkosti a také velmi trvanlivý.  

Kromě toho se spací pytle dělí na typy podle tvaru: obálkový - jednoduchý obdélníkový střih se zipem po celé délce a umožňuje rozložení látky jako peřina. Spací pytel typu "mumie" má naproti tomu anatomickou konstrukci, která se přizpůsobí tělu uživatele, a je obvykle mnohem silnější. 

Na trhu jsou také ultralehké spací pytle, které se vyznačují nízkou hmotností, takže je lze velmi pohodlně přepravovat. Tento typ výrobku ocení turisté, kteří se chystají na několikadenní trek. Na druhou stranu existuje zimní a letní spací pytel, přičemž zvolený model bude odpovídat převládajícím podmínkám. První z nich je určena pro spaní i při teplotě -15 a více stupňů Celsia. Letní spací pytel je univerzálnější model, který lze použít od +5 stupňů Celsia. Pokud hledáte o něco větší produkt, bude pro vás vhodný dvojitý spací pytel.  

Jak vybrat správný spací pytel? 

Při výběru správného turistického spacího pytle je důležité přizpůsobit ho výšce použití, aby nebyl příliš krátký ani příliš dlouhý. V obou případech nezajistí dostatečný tepelný komfort, což se projeví i na pohodlí. Věnujte pozornost typu prošití, fungování zipů nebo dalším funkcím, protože spací pytel musí vynikat vysokou kvalitou. Odpovídající model z hlediska materiálu výplně, kde pro ty, kteří hledají výrobek s vysokými tepelnými vlastnostmi, přichází v úvahu prachové peří. Syntetika lépe odolává venkovním podmínkám, jako je vlhkost a poškození. Někdy by vybrané výrobky měly mít kromě vhodné izolace také vodoodpudivé vrstvy, například technologii DWR, která zaručuje odolnost proti nasáknutí vody do materiálu. Tento typ řešení najdete ve spacích pytlích Rab nebo Deuter.  

Kromě toho je důležitým parametrem také hmotnost, protože při cestování záleží na každém kilogramu, a tvar, kde je nejčastější volbou spací pytel typu mumie nebo obálka.  

Hmotnost a náplň spacího pytle 

Syntetickou výplň spacího pytle obvykle tvoří polyesterová vlákna, která jsou mimořádně odolná vůči vlhkosti. Samotná výplň se může skládat z jedné nebo dvou vrstev pro lepší vlastnosti. Nevýhodou tohoto typu náplně je hmotnost, která může být až dvakrát vyšší než u péřových spacích pytlů. Jsou vyrobeny z přírodního materiálu a jsou rozhodně lepší z hlediska tepelné izolace. Vyznačují se také odolností proti poškození. Lehké péřové spacáky mohou vážit do 500 gramů, o něco větší modely nebo zimní modely mohou přesáhnout kilogram, ale obvykle jsou stále lehčí než syntetické výrobky.  

Jak přizpůsobit spací pytel převládající teplotě? 

Při výběru správného spacího pytle je důležité věnovat pozornost parametru tepelného komfortu. Před nákupem zvažte, v jakých podmínkách bude spací pytel používán. Na všech výrobcích by mělo být zvláštní značení udávající teplotní rozsahy podle normy EN 13537:  

  • komfortní teplota - definovaná jako nejnižší teplota, při které se průměrná žena cítí tepelně příjemně; 
  • mezní teplota - nejnižší teplota, při které se průměrný člověk cítí tepelně příjemně (teploty pro muže a ženy se mohou lišit); 
  • extrémní teplota - nejnižší okolní teplota, která neohrozí ani neovlivní bezpečnost a zdraví uživatele.  

Letní a zimní spací pytle jsou určeny pro použití v různých teplotních podmínkách, proto je třeba přizpůsobit správný model podmínkám, ve kterých bude spací pytel používán. Tím zajistíte správný tepelný komfort.  

Syntetický nebo péřový spací pytel? 

Spací pytel lze rozdělit podle typu použité náplně, přičemž se rozlišují spací pytle péřové a syntetické. První typ obsahuje přírodní výplň, obvykle husí nebo kachní peří. Jejich největší výhodou je vysoká tepelná izolace, takže dobře fungují v extrémních podmínkách a zároveň jsou lehké při přepravě. Při výběru péřového spacího pytle byste měli věnovat pozornost dvěma parametrům: poměru prachového peří a peří (obvykle 90/10) a koeficientu CUI, tj. odolnosti prachového peří. Syntetické spací pytle jsou naopak mnohem odolnější vůči vlhkosti, takže náplň neztrácí své vlastnosti vlivem vlhkosti. Díky moderním technologiím se navíc spací pytle plněné syntetickou náplní vyznačují stále nižší hmotností a při cestování nezabírají mnoho místa.  

Velikosti spacích pytlů 

V první řadě přizpůsobte spací pytel své výšce tak, aby řádně zakrýval celé vaše tělo a neomezoval vás v pohybu. Výrobce udává délku každého výrobku a právě tímto rozměrem byste se měli řídit při výběru. Ve Sportanu nabízíme turistické spací pytle o délce od 170 do 235 centimetrů. Je však vhodné zvolit o něco delší spací pytel, protože po celodenní túře vleže můžete potřebovat větší rozsah pohybu uvnitř.  

Na které značky spacích pytlů se vyplatí vsadit? 

Ve sportovním obchodě najdete vysoce kvalitní spací pytle s péřovou nebo syntetickou náplní od profesionálních značek, jako jsou Sea to Summit, Deuter, Spokey, Outwell, MAMMUT, Ferrino nebo Campus.  

Pokud hledáte model do extrémních podmínek, vyberte si spací pytel od značky AURA, jejíž vybrané výrobky jsou vybaveny technologií Pertex® Quantum, měkkou a odolnou vnější tkaninou. Vyznačují se vysokou odolností proti vodě a větru. Ve spacích pytlích Rab najdete vrstvu DWR, díky které voda klouže po povrchu materiálu. Na druhou stranu spací pytle Vango nabízejí výrobky pro jednu nebo dvě osoby se syntetickou výplní a jsou určeny do různých povětrnostních podmínek. 

Rozbalit popis Sbalit popis