Šotolinová a krosová kola - se Sportanem to zvládnete správně
Hledáte kolo, které zvládne náročnou jízdu lesní divočinou nebo klidnější jízdu po silnici? Ve Sportanu si můžete vybrat modely vhodné pro různé trasy. Díky naší spolupráci s renomovanými výrobci u nás najdete ta nejlepší cross-country a gravel kola, která z vašeho cyklistického dobrodružství udělají nezapomenutelný zážitek. Vysoce kvalitní kola dostupná na Sportano.cz jsou zárukou kvality a trvanlivosti po mnoho let.
Gravel a crossová kola - jak se liší?
Krosové kolo je již léta dobře známým typem kola, které se vyznačuje rychlostí, obratností a nízkou hmotností. Krosová kola, která jsou vhodná do náročného přírodního terénu, jsou navržena tak, aby co nejvíce usnadnila průjezd ostrými zatáčkami a zatáčení.
Tento typ kola je také zbaven všech zbytečných doplňků, které by mohly zbytečně zvyšovat hmotnost vozidla. Proto je krosové kolo bez vybavení, jako jsou blatníky nebo nosič. To umožňuje bezproblémové přenášení kola v případě, že je jízda do strmých kopců nemožná nebo nebezpečná. Dalším konstrukčním prvkem je kratší rám než u jiných kol. Díky tomu je vozidlo agilnější.
Protože se jedná o extrémně sportovní kola, používají se v profesionálních crossových soutěžích. Proto je jejich konstrukce regulována Mezinárodní cyklistickou unií (UCI). Příkladem uplatňování přísných pravidel je maximální šířka pneumatiky, která činí 33 mm. Sportovní charakter krosových kol se pozná také podle pozice, kterou jezdec zaujímá. Je k tomu silně nakloněn jako v případě profesionálních cyklistů.
Šotolinová kola jsou určena i do náročného terénu. Na rozdíl od svých běžeckých protějšků jsou univerzálnější. Důvodem je mimo jiné možnost montáže pneumatik různých šířek. Díky tomu lze gravel bike přizpůsobit různým typům tras - typicky terénním, šotolinovým nebo i silničním.
Šotolina je také těžší a delší než běžecké kolo. Vyšší hmotnost znamená lepší tlumení nerovností terénu. Můžete si koupit i kolo na šotolinu s tlumičem. Díky delšímu rámu je jízdní pozice na šotolinovém kole vzpřímenější. To se však projevuje nižší rychlostí a manévrovatelností šotolinového kola.
Na rozdíl od běžeckých kol není konstrukce těchto kol regulována UCI. Z tohoto důvodu se šotolinová kola poměrně dost liší. K dispozici jsou jak sportovní provedení bez další výbavy, tak kola s vybavením, jako je bidonový koš nebo nosič zavazadel.
Šotolinová a krosová kola - jak vybrat správný model?
V první řadě je nutné štěrk přizpůsobit anatomickým vlastnostem dané osoby. Výrobci si uvědomují potřeby zákazníků a rozdělují svou nabídku na dámská a pánská kola. Prvním viditelným rozdílem je přizpůsobení vozidla výšce - dámské gravel nebo cross-country kolo je přizpůsobeno osobám vysokým až 180 cm. Rám je také umístěn níže, i když ne tak nízko jako u dámského kola.
Rozdílná anatomie také znamená, že pánské kolo na šotolinu nebo cross-country má větší rozpětí řídítek než dámské kolo a větší rozteč brzd. Dámské kolo má menší kola. Sedlo je však širší, což je dáno odlišnou stavbou pánve u žen. Kromě toho výrobci vyrábějí dámská kola co nejlehčí.
Dalším problémem je výběr značky. Cross-country a gravel kola vyrábí řada firem, které jsou ve světě cyklistiky velmi uznávané. Ve Sportanu najdete kola značek Giant, Kross, Merida a Rondo. Ty jsou podloženy dlouholetými zkušenostmi v oboru a používáním nejkvalitnějších materiálů pro konstrukci rámů jízdních kol, odolných a zároveň lehkých, jako je karbon.