Lezení - vyberte si bezpečné lezecké vybavení v obchodě Sportano
Začal jsi s lezením teprve nedávno, nebo už se mu věnuješ profesionálně? Je třeba pamatovat na správné vybavení, které zajistí maximální pohodlí během aktivity a zároveň bezpečnost na obtížných přístupech a úsecích trasy. Setkání se stěnou a různými skalními útvary je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní překročit hranice a překonat vlastní limity. Ve Sportanu najdete kvalitní lezecké vybavení od profesionálních značek, jako jsou Black Diamond, Climbing Technology, Deuter, Grivel, Ferrino, MAMMUT, La Sportiva, SCARPA nebo Salewa.
Lezení - základní informace pro začátečníky
Lezení je bezpochyby velmi široký sport, který lze provozovat v interiéru i exteriéru. Bez ohledu na to, jaký typ disciplíny si vyberete, budete potřebovat potřebné lezecké vybavení. Než si však vyberete ty správné produkty, stojí za to seznámit se s různými formami této speciality.
- Horolezectví - sport provozovaný ve skalnatém terénu se strmými výstupy a stěnami. Obvykle jsou potřeba také dvě osoby. Jeden z nich jistí a druhý leze.
- Panelové lezení - což je umělá stěna s umístěnými lezeckými prvky. Jedná se o oblíbená zařízení, která využívají děti i dospělí k tréninku nebo rekreačním aktivitám.
- Bouldering - probíhá na nízkých skalních útvarech, často také na převislých nebo šikmých stěnách, při udržování malé výšky.
- Lezení na háku - lezení na cestě s použitím umělých pomůcek nebo fixních bodů umístěných na skalách.
- Horolezectví - obvykle se označuje jako horolezectví nebo lezení v horách. Vyžaduje profesionální vybavení a velkou zručnost.
- Smíšené lezení - použití různých stylů lezení na skalních a ledových útvarech.
- Big Wall - lezení na vysokých skalách. Vyžaduje mnoho zkušeností a potřebné vybavení.
- Ledové lezení - druh lezení provozovaný v zimních podmínkách. Je nutné být vybaven horolezeckými mačkami, cepíny nebo šrouby do ledu.
Kromě zmíněných typů lezení existují také různé formy jištění. Tyčové jištění neboli jištění nad hlavou je velmi bezpečné řešení, které se obvykle používá na začátku lezeckého dobrodružství. Spočívá v tom, že lano se nahoře provlékne kroužkem nebo karabinou a konec se připevní k horolezeckému postroji. Při dolním jištění musí lano při pohybu nahoru procházet vybavením jističe. V daném místě stěny se zastavte, vložte expresku do kroužku a připněte do něj lano. Můžete se také setkat s lezením bez jištění (boulderingová technika lezení), kdy lezete malé výšky a útvary.
Základní lezecké vybavení - čím se musíte vybavit?
Pokud se chystáte lézt na skalách, potřebujete lezeckou obuv, lezecký úvazek, lana, jistící prostředky, přilbu, sadu karabin, pásky a expresky a pytlík na magnézium. Tento typ lezení vyžaduje více dovedností a správné vybavení pro strmé výstupy a skalní stěny. Naopak pro lezení na umělých stěnách budete kromě bot a úvazku potřebovat i pytlík na magnézium se samotným magnéziem. Při lezení v horách berte v úvahu povětrnostní podmínky a terén, ve kterém se chcete pohybovat. Kromě základních věcí, jako jsou boty, sedací úvazek, přilba, lana nebo jistítko, budete potřebovat také cepíny, sadu karabin, popruhy a expresky a lezecké rukavice. Pro aktivity na podzim a v zimě jsou dalším vybavením háky, kolíky, šrouby do ledu, mačky a skoby. Je také dobré vzít si s sebou horolezecký batoh, abyste měli během cesty vždy po ruce nejdůležitější věci.
Jak vybrat horolezecké vybavení?
Typ použitého lezeckého vybavení závisí na specifikách zvolené formy lezení. Trochu jiné vybavení bude potřeba na skalách, v horách a ještě jiné na stěnách s umělou lezeckou technikou. Před lezením se vyplatí věnovat pozornost jednotlivým částem vybavení, oblečení, obuvi a doplňkům.
Při výběru lezeckého vybavení přizpůsobte vybavení ročnímu období - jiné vybavení budete potřebovat na jaře nebo v létě a jiné na podzim a v zimě. V chladnějších ročních obdobích jsou kromě oblečení a obuvi určených pro tepelný komfort doplňkovým vybavením mačky, skoby a šrouby do ledu.
Horolezectví - jak si zajistit pohodlí a bezpečnost?
Při lezení je důležité pamatovat na správné vybavení a oblečení. Lezecká obuv zajišťuje správnou techniku lezení a pohodlný pohyb na různých útvarech. Oblečení naopak musí v závislosti na podmínkách zajišťovat tepelný komfort, ochranu před větrem nebo odřeninami. Horolezecké vybavení by mělo být přizpůsobeno typu aktivity a venkovním podmínkám. Samotné vybavení musí uživateli velikostně vyhovovat (např. sedací úvazek nebo přilba), aby mohl bezpečně lézt v různém terénu.
Pokud s lezením teprve začínáte, je dobré požádat o pomoc instruktora nebo navštívit kurz lezení. Tímto způsobem se můžete naučit všechna pravidla a techniky, které se v tomto sportu používají.