Potápění na nejvyšší úrovni se Sportano.cz
Objevování podmořského světa je o to příjemnější, když se můžete spolehnout na své vybavení. Nejlepší potápěčské vybavení je k dispozici na Sportano. Najdete zde ploutve, brýle, masky, šnorchly, boty a nože. Ponořte se do nabídky Sportano a vyberte si to nejlepší vybavení pro průzkum hlubin.
Základní vybavení pro potápění
K základní potápěčské výbavě patří ploutve, brýle a potápěčská maska. Pro šnorchlování je také nutná dýchací trubice. Mnohem méně je využívána při scuba divingu a už vůbec - při freedivingu.
Potápěčské ploutve
Potápěčská ploutev se skládá ze dvou částí: botičky a listu. Rozdíly v jejich konstrukci závisí na typu potápění a místě, kde plavete. Botičky se dělí na dva typy. Modely s uzavřenou patou umožňují zasunout nohu do ploutve. Díky této konstrukci nejsou potřeba potápěčské boty. Botičkové ploutve se používají pro rekreační potápění v malých hloubkách. Potápěčské ploutve páskové se používají pro potápění i ve velkých hloubkách. Pásky se obvykle zapínají sponou nebo přezkou. Nosí se přes potápěčské boty, které chrání chodidla.
List ploutve se vybírá s ohledem na jeho tvrdost a tvar. Pro začátečníky bude vhodnější model s měkkým listem a otvorem pro snadnější pohyb. Zkušenější potápěči mohou zvolit tvrdší a kratší list. Ten zlepšuje manévrovací schopnosti, ale také vyžaduje větší zapojení svalů nohou.
Potápěčské brýle a masky
Minimem, kterým by měl být vybaven každý plavec, jsou bezpochyby potápěčské brýle. V ideálním případě by mělo být jejich těsnění vyrobeno z pryže. Časem se nedeformuje jako houba, a proto nepropouští dovnitř vodu. Potápěčské brýle jsou vhodné při potápění blízko vodní hladiny.
Lepší ochranu očí poskytuje potápěčská maska. Nejenže poskytuje širší zorné pole, ale díky přítomnosti chrániče nosu umožňuje vyrovnat tlak uvnitř. Gumová těsnění a čelní sklo zabraňují kontaktu očí s vodou. Nejlepší modely používají odolné tvrzené sklo. Dobrá potápěčská maska (stejně jako brýle) by také měla mít nastavitelný pásek, který ji umožní přesně přizpůsobit hlavě.
Šnorchly
Jedním z nejdůležitějších parametrů šnorchlu je jeho tvar. Šnorchl by neměl mít žádné zúžení, které by ztěžovalo dýchání. Měl by mít průměr přibližně 2 cm, aby se do něj snadno dostal vzduch. Vhodná délka šnorchlu je alespoň 30 cm.
Užitečné jsou také ventily. Nejsou však součástí každého šnorchlu. Výdechový ventil usnadňuje vylévání vody ze šnorchlu a záklopový ventil ztěžuje dostávání se kapaliny dovnitř. K připojení šnorchlu k masce je užitečná také spojka. Abyste se ujistili, že oba díly do sebe zapadají, můžete si zakoupit sadu šnorchlů.
Další potápěčské příslušenství
Ti, kteří se chtějí potápět delší dobu a ve větších hloubkách, by se měli vybavit potápěčskými botami do páskových ploutví. Zabraňují prochladnutí nohou, které mohou rychle ztrácet teplo. Jsou vyrobeny z neoprenu, který má dobré tepelné vlastnosti.
Tloušťku bot volte podle teploty vody, ve které se budete potápět. V teplých vodách postačí neopren o tloušťce 5 mm. V chladnějších vodách se lépe osvědčí boty o tloušťce 7 mm. Měli byste si vybrat modely se silnější podrážkou a chrániči prstů a paty, zejména pokud chcete prozkoumávat podvodní jeskyně nebo vraky lodí.
V mořských hlubinách budete potřebovat také nůž, který dokáže přeříznout síť nebo rybářský vlasec. V ideálním případě by měl být vybaven dvěma břity - hladkým a vroubkovaným - a ostřím pro řezání kovových lan. Potápěčské nože jsou vyrobeny z oceli nebo titanu. Vzhledem ke korozivnímu působení slané vody je nutné nanést na čepel silikonové mazivo.