Doručení zdarma při objednávce nad 999 Kč.

Doprava zdarma se nevztahuje na velkoobjemové zásilky.

Více o způsobech doručení
30 dní na vrácení od data doručení. Zjistěte, jak podat žádost o vrácení zboží
Většinu produktů odesíláme do 24 hodin.

Doba vyřízení objednávky se může lišit v závislosti na dostupnosti produktu a zvoleném způsobu doručení.

Zjistěte si podrobné informace
Nav switch

Zadejte hledané slovo a zobrazí se návrhy.

Triatlon

Triatlon - trénink na nejvyšší úrovni se Sportanem 

Triatlon je jedním z nejnáročnějších a nejvšestrannějších vytrvalostních sportů, který kombinuje tři disciplíny: plavání, jízdu na kole a běh. Je to sport, který prověřuje sílu, vytrvalost, rychlost a přizpůsobivost sportovce v různých prostředích. V triatlonu je klíčová nejen vynikající fyzická příprava, ale také strategické plánování, hospodaření s energií a výběr správného vybavení.

V kategorii Triatlon ve sportovním obchodě Sportano najdete kvalitní triatlonové oblečení, vybavení a nezbytné doplňky od značek jako 2XU, Brooks, Dare2Tri, Garmin, Incrediwear, Northwave a TYR.

Triatlon: vytrvalostní závod ve více disciplínách 

Triatlon je jedinečná sportovní výzva, která spojuje tři disciplíny: plavání, jízdu na kole a běh v jednom souvislém, multidisciplinárním závodě. Je to sport, který vyžaduje nejen výjimečnou fyzickou vytrvalost, ale také psychickou odolnost, schopnost strategického plánování a rychlého přizpůsobení měnícím se podmínkám.

V triatlonu se běhají různé vzdálenosti, od krátkých sprinterských závodů až po extrémní výzvy, jako je Ironman, který zahrnuje 3,8 km plavání, 180 km jízdy na kole a 42,2 km běžeckého maratonu. Každý z těchto úseků vyžaduje od sportovců specifické dovednosti a trénink, což dělá z triatlonu jeden z nejuniverzálnějších a nejnáročnějších vytrvalostních sportů.

Triatlonové oblečení: klíč k pohodlí a výkonu 

Triatlonové oblečení je klíčovou součástí, která může výrazně ovlivnit výkon sportovce. Specializované triatlonové oblečení musí splňovat řadu požadavků: být lehké, rychleschnoucí, poskytovat volnost pohybu, minimalizovat odpor vody a vzduchu a poskytovat tepelný komfort.

Triatlonové obleky jsou navrženy tak, aby umožňovaly rychlou výměnu mezi různými disciplínami. Triatlonové obleky jsou často vyrobeny z nepromokavých a prodyšných materiálů a poskytují optimální podmínky pro plavání, jízdu na kole i běh. Některé modely obleků jsou navíc vybaveny tenkými vrstvami sedlových vycpávek, které zajišťují pohodlí při jízdě na kole, aniž by omezovaly pohyb při běhu.

Kompresní oděvy, jako jsou kompresní ponožky nebo návleky, jsou mezi triatlonisty také oblíbené. Pomáhají zlepšit krevní oběh, což může přispět k rychlejší regeneraci svalů a snížení únavy.

Helmy, sluneční brýle, specializovaná běžecká a cyklistická obuv jsou dalšími částmi vybavení, které mohou významně ovlivnit triatlonový výkon. Díky správnému výběru oblečení a doplňků se mohou triatlonisté soustředit na co nejlepší výkon a minimalizovat nepohodlí a únavu.

Plavání v triatlonu: techniky a strategie 

Plavání v triatlonu je první a jednou z nejdůležitějších fází závodu, která vyžaduje nejen dobrou fyzickou kondici, ale také správné techniky a strategie. Efektivní technika plavání je klíčová, protože umožňuje šetřit energii, což je nezbytné pro pozdější fáze závodu.

Většina triatlonistů používá styl krabble, který je považován za nejrychlejší a energeticky nejúčinnější. Pro zvýšení rychlosti a snížení únavy je důležité zaměřit se na plynulé, uvolněné pohyby, efektivní dýchání a správnou rotaci těla.

Start triatlonu se často odehrává ve skupině, což může být kvůli přeplněné a rozbouřené vodě náročné. Je důležité zachovat klid, najít si vlastní tempo a efektivně navigovat a vyhnout se srážkám s ostatními závodníky.

Klíčový je efektivní přechod z plavání na jízdu na kole. Vyžaduje rychlou adaptaci na změnu aktivity a šetření energie pro další fáze závodu.

Jízda na kole v triatlonu: výběr vybavení a taktika jízdy 

Výběr cyklistického vybavení je v triatlonu nesmírně důležitý. Kolo by mělo být nejen lehké a aerodynamické, ale mělo by také správně padnout na tělo sportovce, aby bylo zajištěno maximální pohodlí a efektivita.

V triatlonu se často používají specializovaná triatlonová kola, která se od klasických silničních kol liší konstrukcí rámu a řídítek pro lepší aerodynamiku. Výběr správných kol a pneumatik může mít také významný vliv na rychlost a jízdní výkon.

Cyklistická taktika by měla zahrnovat hospodaření s energií. Důležité je udržovat stálé, vyvážené tempo, abyste ušetřili síly na běh. Využívání techniky jízdy v pelotonu může také pomoci šetřit energii snížením odporu vzduchu.

Závěrečnou částí cyklistické etapy je příprava na běh. Jezdci by měli postupně snižovat intenzitu jízdy, aby připravili své svaly a dýchací systém na změnu disciplíny a efektivní nástup do běhu.

Běh v triatlonu: jak efektivně dokončit závod 

Běh, závěrečná etapa triatlonu, je často rozhodujícím momentem celého závodu. Po vyčerpávajících plaveckých a cyklistických úsecích vyžaduje efektivní běh nejen vynikající fyzickou kondici, ale také schopnost hospodařit se zbývající energií a mentální strategii.

Klíčovým aspektem je správná technika běhu. Je důležité udržovat stálý, kontrolovaný rytmus, aby se zajistila efektivita a zabránilo se nadměrné únavě. Sportovci by se měli soustředit na lehký a plynulý běh a udržovat správné držení těla, což snižuje riziko zranění a zlepšuje efektivitu pohybu.

Řízení tempa je klíčové. Běžci musí znát své tělo a jeho reakce, aby podle toho mohli přizpůsobit tempo běhu. Příliš rychlý začátek může vést k rychlému vyčerpání, zatímco příliš pomalé tempo může stát drahocenné minuty. Ideální tempo by mělo být vyvážené a umožňovat optimální výkon.

Důležitou roli hraje také mentální strategie. Závěrečná etapa triatlonu vyžaduje silnou vůli a schopnost překonat fyzickou i psychickou únavu. Udržení pozitivního přístupu, soustředění se na cíl a motivace jsou pro úspěšné dokončení závodu nezbytné.

Triatlonové doplňky: nezbytné pomůcky pro triatlonisty 

Triatlonové doplňky hrají důležitou roli při zlepšování výkonu a zajišťování pohodlí během závodu. Výběr správného příslušenství může výrazně ovlivnit konečný výsledek.

Sportovní hodinky s GPS a monitorem srdečního tepu jsou pro každého triatlonistu nezbytným nástrojem. Umožňují sledovat tempo, vzdálenost, tepovou frekvenci a další klíčové údaje, které jsou nezbytné pro efektivní řízení vašeho úsilí během jednotlivých disciplín.

Cyklistické přilby musí být lehké, aerodynamické a musí poskytovat dostatečné odvětrávání, aby se minimalizoval odpor vzduchu a zajistila bezpečnost.

Běžecká obuv by měla být lehká, pohodlná a poskytovat dostatečné odpružení. Dobrý střih boty je klíčem k tomu, aby nedocházelo k odřeninám a bylo zajištěno maximální pohodlí při běhu.

Sluneční brýle chrání oči před UV zářením a zlepšují viditelnost, zejména za jasných podmínek.

Energetické gelové sáčky, tyčinky a hydratační systémy jsou důležité pro udržení energie a hydratace, což je zásadní zejména při dlouhých závodech.

Rozbalit popis Sbalit popis