Doručení zdarma při objednávce nad 999 Kč.

Doprava zdarma se nevztahuje na velkoobjemové zásilky.

Více o způsobech doručení
30 dní na vrácení od data doručení. Zjistěte, jak podat žádost o vrácení zboží
Většinu produktů odesíláme do 24 hodin.

Doba vyřízení objednávky se může lišit v závislosti na dostupnosti produktu a zvoleném způsobu doručení.

Zjistěte si podrobné informace
Nav switch

Zadejte hledané slovo a zobrazí se návrhy.

Turistické a trekingové boty

Turistická obuv: nezbytná pro trekking, horolezectví a jízdu na horském kole

Ať už se věnujete jakémukoli sportu, Sportano vám nabízí širokou škálu turistických bot. Ať už se vydáváte na trekking, horolezectví nebo turistiku v horách, nabízíme ty nejlepší produkty od špičkových značek. 

Nákup turistické obuvi: na co se zaměřit?

Nákup turistických bot by měl být dobře promyšlený. Je třeba vzít v úvahu několik aspektů, aby poskytovaly odpovídající pohodlí a uspokojení z jejich používání. Především byste je měli vybírat podle účelu nebo ročního období, kdy budou používány. Turistická obuv musí být odolná vůči různým povětrnostním podmínkám, zohledňovat typ terénu a zároveň poskytovat pohodlí při nošení a chránit nohy před zraněním. Důležité je také pamatovat na speciální pravidla pro určování velikosti turistické obuvi. Není dobré používat počet denně používaných bot. K trekové obuvi byste obvykle měli nosit silnější ponožky. Při dlouhých túrách navíc noha obvykle mírně otéká. Proto byste měli v trekové obuvi nechat asi 1-1,5 cm volného místa. Správný systém vázání zajistí, že vaše turistické boty budou vždy správně sedět na noze a zaručí stabilní a jistý krok. 

Při nákupu turistických bot věnujte pozornost materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Nejlepší modely jsou vyrobeny z přírodní kůže s přídavkem materiálových částí, které jsou zodpovědné za větrání. Nejlepší výrobci používají při konstrukci svršku vlastní technologie a směsi. Patří mezi ně nepromokavé membrány GORE-TEX a eVent, které účinně odvádějí vlhkost, často v kombinaci s tkaninou Superfabric, která zajišťuje pevnost a plnou ochranu nohy. 

Dalším důležitým prvkem trekové obuvi je podrážka. Musí poskytovat přilnavost, chránit před uklouznutím na nerovných stezkách s různými povrchy a zároveň být odolná a oděruvzdorná. Nejběžnější technologií je podrážka Vibram. Poskytuje optimální směs pryže, která se dobře chová na mokrém i suchém povrchu. Zpravidla je kombinována s materiálem EVA a Megagrip, což zvyšuje její odolnost při zachování dostatečné pružnosti. Systém tlumení nárazů poskytuje dodatečné odpružení při každém kroku a chrání klouby před zraněním. 

Při výběru trekingových bot je důležitý také systém šněrování. Je zodpovědný za co nejlepší přizpůsobení boty chodidlu a kotníku (v případě modelů s vyšším svrškem). Navíc umožňuje snadné uvolnění boty na dlouhých trasách, když noha začne otékat. Systém šněrování se neomezuje pouze na tkaničky. Obsahuje také další prvky, jako jsou speciální háčky a tkaničky. Zaručují lepší kontrolu při chůzi a přesnost při každém kroku. To je důležité zejména na strmých nebo mokrých stezkách. 

Za pozornost stojí také vyztužení nosu. Oblíbené dvojité pogumování zajišťuje odolnost této části turistické obuvi, která je často vystavena nárazům nebo odřeninám, a dodatečnou ochranu prstů.  

Trekingové boty: vysoké nebo nízké?

V sortimentu Sportano najdete nejkvalitnější turistické boty různých výšek. Váš výběr by měl záviset na vaší úrovni horské turistiky a typu trasy, kterou si vyberete. 

Vysoké trekové boty zajišťují lepší stabilitu, což zejména u méně zkušených horských turistů představuje dodatečnou ochranu před zraněním. Poskytují také dostatečnou ochranu před sněhem, blátem a vlhkostí, které se vyskytují na mnoha místech po celý rok. 

Nízké trekové boty jsou modely, které jsou lehčí a nabízejí o něco větší volnost pohybu, takže se v nich můžete pohybovat rychleji. Jsou vhodné pro túry v mírném počasí a při vysokých teplotách. Jsou vhodné i na rychlé procházky a výlety, zejména bez dalšího vybavení, jako je těžký batoh. Vyžadují větší přesnost při každém kroku a samozřejmě nechrání tak dobře před vodou a kameny v kamenitém terénu.

Trekingové boty odpovídající ročnímu období 

Turistická obuv by měla být přizpůsobena ročnímu období. Proto rozlišujeme mezi letní a zimní trekingovou obuví. V teplém a horkém období, kdy je počasí stabilní, je vhodné zvolit trekingové boty z kůže. Mají nižší úroveň nepromokavosti, ale poskytují dostatečné větrání. Mnoho modelů je vybaveno anatomickými vložkami, např. DAS Light, které se neustále přizpůsobují tvaru nohy, když vlivem vysoké teploty trochu více oteče. 

V chladnějších dnech a při teplotách pod nulou jsou vhodnější zimní trekové boty se speciální membránou. Taková další vrstva, např. s technologií GORE-TEX, ochrání vaše nohy před vlhkostí a promrzáním. Měly by být vyrobeny z moderních, často syntetických materiálů, jako je tkanina Perspair nebo Superfabric, které jsou nepromokavé a zároveň prodyšné. Nezapomeňte se o své membránové boty řádně starat. 

Alpské boty z řady Sportano 

Vysokohorské boty, které najdete u Sportana, jsou vhodné pro výpravy do strmých hor se střední nadmořskou výškou a do terénu s kamenitým nebo velmi nerovným povrchem. Jedná se především o turistickou obuv. Vyznačují se tím, že jsou lehké, ale vysoké a obepínají nohu nad kotníkem. Díky tomu lépe chrání nohy před zraněním. Podrážky vysokohorských bot, jako je Alp Hc Lite Base Vibram, jsou pevnější než standardní podrážky, což umožňuje lezení na kamenech nebo kluzkém povrchu. Dobrou přilnavost zajišťují také boty s poloautomatickými mačkami. 

Horolezecká obuv: ideální do hor a na stěnu   

Lezecká obuv je vhodná do hor, na skály i na sportovní stěny. Jejich svršek je vyroben z velmi lehkého syntetického materiálu. Systémy použité při jejich konstrukci, jako je SRT a Soft 2D Fit, zajišťují dostatečnou citlivost a účinné zaháknutí. Další technologie, jako je DTS, umožňují, aby se bota dokonale přizpůsobila chodidlu, což umožňuje větší přesnost při lezení. U lezeček je také důležité co nejlépe rozložit napětí v patě, k čemuž mimo jiné přispívá systém PAF a podrážka Vibram XS Grip. Většina modelů má pohodlné zapínání na suchý zip, které botu účinně udrží na noze bez rizika rozvázání. 

Rozbalit popis Sbalit popis