Doručení zdarma při objednávce nad 999 Kč.

Doprava zdarma se nevztahuje na velkoobjemové zásilky.

Více o způsobech doručení
30 dní na vrácení od data doručení. Zjistěte, jak podat žádost o vrácení zboží
Většinu produktů odesíláme do 24 hodin.

Doba vyřízení objednávky se může lišit v závislosti na dostupnosti produktu a zvoleném způsobu doručení.

Zjistěte si podrobné informace
Nav switch

Zadejte hledané slovo a zobrazí se návrhy.

Sportovní medicína

Sportovní medicína - pečujte o své zdraví s obchodem Sportano 

Přestože je sport zdraví prospěšný, je také spojen s rizikem zranění. Sportovní medicína naštěstí zná způsoby, jak se jim vyhnout nebo zmírnit jejich následky. Ve společnosti Sportano je k dispozici široká škála produktů z této oblasti. Hledáte ramenní, kolenní nebo zápěstní ortézu? Nebo možná potřebujete stabilizátor kotníku či chladicí gel? To vše a mnohem více najdete na Sportano.cz! 

Zranění - co dělat, když k nim dojde? 

Pocit bolesti, který se objevil nebo se pravidelně objevuje během cvičení, je znamením, že je třeba přerušit aktivitu, dokud nebude zjištěn zdroj problému. Jen tak se vyhnete zhoršení zranění a riziku vážnějšího úrazu. 
 
Dalším krokem je návštěva lékaře. Může vám předepsat vhodné léky, rehabilitační cvičení nebo nošení speciální ortopedické pomůcky, jako je ortéza
 
Ortéza, nazývaná také stabilizátor, je druh podpěry pro horní nebo dolní končetinu. Jejím účelem je zmírnit tlak na poraněnou ruku nebo nohu a udržet její správnou polohu. V závislosti na zranění může lékař předepsat ortézu na rameno, zápěstí, loket, koleno, nohu nebo kotník. 
 
Výhodou ortézy je, že je lehká a odnímatelná, např. kvůli praní. Aby ortéza splnila svůj účel, je třeba její nákup konzultovat s lékařem, který určí typ a závažnost zranění, dobu používání a okolnosti používání (ortézu není vždy nutné nosit nepřetržitě). 
 
Opakování poranění lze také předejít použitím kompresního návleku. Toho často využívají například basketbalisté. Stabilizuje svaly paže a zlepšuje krevní oběh. Nedoporučuje se však pro začínající sportovce, kteří by měli rovnoměrněji procvičovat svaly jednotlivých částí těla. 

Co koupit, abyste se rychle a účinně zbavili zranění nebo mu předešli? 

První linií obrany proti zraněním je správná strava. Měla by být přizpůsobena vaší tělesné hmotnosti, věku, životnímu stylu a provozovanému sportu. Proto je nejlepší poradit se s dietologem. Mezi obecné zásady, které je třeba dodržovat, patří výběr co nejméně zpracovaných produktů a dodávání vitaminů C, které snižují riziko zánětu, a D a K, které posilují kosti. Vápník a omega-3 mastné kyseliny jsou také dobré pro zdraví kostí, zatímco kolagen, který zvyšuje pružnost kloubů, je dobrý pro klouby. 
 
Nezapomeňte svému tělu pravidelně dodávat potřebné složky. Stravování i hydratace organismu by měly být pravidelné. V případě jídla je vhodné dodat tělu energii přibližně 2 hodiny před tréninkem. Také po fyzické námaze je nutné se najíst a doplnit zásoby, které tělo využívá. K pití je nejlepší voda. Denní potřeba vody je nejméně 1,5 až 2 l. V horkých dnech je třeba toto množství zvýšit. 
 
Ani sebelepší dieta však nepomůže, pokud zanedbáte cvičení předcházející a končící tréninkem. Zahřátí před vlastním tréninkem je časem pro energické aktivity, které vás připraví na další cvičení, jako jsou shyby, otočky a dřepy. Po tréninku si vyhraďte dalších 15 minut na zklidnění a dechová cvičení, například pomalé protahování. Poté je čas na regeneraci. Je nutné mít dostatečně dlouhý spánek (nejlépe 7 - 8 hodin) a den bez tréninku regeneračních částí
 
Pokud váš sport umožňuje používat chrániče, měli byste tak učinit. Dobrou ochranu před zraněním poskytují například chrániče kolen a loktů. Důležitou součástí prevence zranění je také oblečení na míru (tj. oblečení, které neomezuje v pohybu, ale není příliš volné). Je také nutné zvolit vhodnou obuv pro danou disciplínu, např. pro basketbal je nutné používat vysokou obuv, která stabilizuje hlezenní klouby. 

Rozbalit popis Sbalit popis
heureka widget