Doručení zdarma při objednávce nad 999 Kč.

Doprava zdarma se nevztahuje na velkoobjemové zásilky.

Více o způsobech doručení
30 dní na vrácení od data doručení. Zjistěte, jak podat žádost o vrácení zboží
Většinu produktů odesíláme do 24 hodin.

Doba vyřízení objednávky se může lišit v závislosti na dostupnosti produktu a zvoleném způsobu doručení.

Zjistěte si podrobné informace
Nav switch

Zadejte hledané slovo a zobrazí se návrhy.

Golf

Golf - hra na nejvyšší úrovni se Sportanem 

Golf, který je považován za jednu z nejstarších a nejprestižnějších her na světě, v sobě spojuje eleganci, přesnost a strategii. Tento sport, ačkoli se může zdát klidný a rozvážný, vyžaduje vynikající koordinaci, sílu a schopnost strategického myšlení. Golf je v mnoha ohledech jedinečný - od vybavení přes oblečení až po kulturu a etiketu s ním spojenou. Jeho historie, pravidla a technické aspekty vytvářejí fascinující svět, který přitahuje amatéry i profesionály.

V kategorii Golf ve sportovním obchodě Sportano najdete kvalitní produkty od renomovaných výrobců, jako jsou Peak Performance, Oakley, Nike a QuickPlay.

Historie golfu: od skotských hřišť po mezinárodní turnaje 

Golf, který je považován za jednu z nejstarších her na světě, má své kořeny ve Skotsku v 15. století. Původně se jednalo o jednoduchou hru, při níž se holí odpaloval kámen směrem k určenému cíli. Postupem času začal golf nabývat organizovanější podoby a jeho obliba rostla po celém Skotsku. V roce 1744 byl založen první golfový klub The Honourable Company of Edinburgh Golfers a spolu s ním vznikl i první písemný soubor golfových pravidel.

V 19. století se golf rozšířil i za hranice Skotska. První golfový klub mimo Skotsko, Royal Blackheath, byl založen v Anglii v roce 1608 a brzy poté se golf stal populárním i v dalších zemích. Za počátek moderního golfu je považován první turnaj The Open Championship, který se hrál v roce 1860 ve Skotsku. V této době začaly vznikat profesionální golfové turnaje a hra se stala mezinárodně známou.

Dvacáté století přineslo další rozšíření golfu po celém světě. Vznikala nová golfová hřiště, kluby a turnaje a golf se stal jedním z nejznámějších sportů. Zařazení golfu do programu olympijských her v letech 1900 a 1904 a vznik mnoha významných turnajů, jako jsou Masters Tournament a PGA Championship, upevnily pozici golfu jako celosvětového sportu.

Dnes se golf hraje po celém světě a hrají ho miliony amatérů i profesionálů. Turnaje jako Ryder Cup a Presidents Cup přitahují mezinárodní pozornost a golfisté jako Tiger Woods a Rory McIlroy se stali ikonami tohoto sportu.

Základy golfu: principy a cíle 

Golf je přesná hra, při níž hráči používají různé hole k odpálení golfového míčku s cílem umístit ho do řady jamek na golfovém hřišti co nejmenším počtem úderů. Každá jamka na hřišti má stanovenou dvojici nebo standardní počet úderů, za který by měl dobrý hráč jamku dokončit.

Hra začíná na odpališti, kde hráč provede první ránu a snaží se poslat míček co nejdále směrem ke greenu, tedy na plochu kolem jamky. Každé golfové hřiště se skládá z 18 jamek s různými přírodními i umělými překážkami, jako jsou písečné bunkry, voda nebo stromy.

Důležitou součástí golfu je strategie a výběr správné hole. Hráči musí obratně zvolit správnou hůl v závislosti na vzdálenosti k jamce, typu terénu a povětrnostních podmínkách. Golfové hole se dělí na puttery, železa, wedge a dřeva, přičemž každá z nich je určena pro jiné situace na golfovém hřišti.

Jamka je dokončena, když golfový míček zasáhne jamku na greenu. Skóre hráče se zaznamenává po každé jamce a vítěze určuje konečné skóre po dokončení kola na všech 18 jamkách. Golf je individuální hra, ale často se hraje také jako týmová hra, kdy se skóre jednotlivých hráčů sčítají.

Golf klade velký důraz na etiketu a respekt k ostatním hráčům, což je stejně důležité jako fyzické a technické dovednosti. Respekt k hřišti, klid a soustředění jsou klíčové aspekty, které golf odlišují od jiných sportů.

Rozmanitost golfového vybavení: hole, míčky a příslušenství 

Golfové vybavení hraje ve hře klíčovou roli a je stejně rozmanité jako samotní hráči. Od golfových holí přes míčky až po příslušenství - každý kus má významný vliv na hru a je přizpůsoben potřebám a preferencím jednotlivých hráčů.

Golfové hole 

Golfové hole jsou základním nástrojem každého golfisty a jejich rozmanitost umožňuje přizpůsobit je různým situacím na hřišti. Existuje několik hlavních typů holí:

 • Dřeva: jsou to hole s dlouhými shafty a velkými hlavami, určené pro dlouhé údery, obvykle z odpaliště. Hůl označená jako "driver" je největší a nejsilnější z dřev a používá se k dosažení co největší vzdálenosti.
 • Železa: jsou skupinou holí používaných pro střední až krátké údery, které se vyznačují tenčími a ploššími hlavami. Železa jsou číslována od 1 do 9, přičemž nižší čísla označují delší údery.
 • Wedges: jedná se o speciální typy želez, které mají větší úhel čepele, což je užitečné pro krátké údery v obtížných podmínkách, například z písku.
 • Puttery: používají se na greenu k jemným úderům, aby se míček dostal do jamky. Puttery se vyrábějí v různých tvarech a velikostech, aby vyhovovaly stylu a preferencím hráče.

Golfové míčky 

Golfové míčky, ačkoli se zdají být jednoduché, jsou výsledkem pokročilého výzkumu. Jsou konstruovány tak, aby optimalizovaly vzdálenost a trajektorii. Míčky se liší hmotností, velikostí, vnitřní konstrukcí (jednovrstvé nebo vícevrstvé) a typem povrchu (počtem a uspořádáním otvorů), což vše ovlivňuje jejich chování ve vzduchu a na greenu.

Golfové příslušenství 

Golfové příslušenství zahrnuje předměty, které usnadňují a zpříjemňují hru. Mezi nejdůležitější patří:

 • Odpaliště: malé kolíky, na které se míček položí před odpalem z odpaliště.
 • Golfové rukavice: zajišťují lepší držení a ovládání hole, zejména za mokra.
 • Golfové bagy: slouží k přenášení holí a vybavení po golfovém hřišti.
 • Měření vzdálenosti: elektronická zařízení, jako jsou laserové dálkoměry nebo GPS, která pomáhají určit vzdálenost k jamce.
 • Nástroje na opravu greenů: slouží k opravě poškození povrchu greenů způsobených golfovými míčky.

Výběr správného golfového vybavení může výrazně ovlivnit vaši hru, proto je důležité, aby každý hráč přizpůsobil své vybavení svým individuálním schopnostem, síle a stylu hry. Dobře zvolené vybavení nejen zlepšuje výkon, ale také zvyšuje radost ze hry.

Výběr správného golfového vybavení: průvodce pro začátečníky 

Výběr správného golfového vybavení je pro začínající hráče klíčový, protože správné vybavení může výrazně ovlivnit vaše pohodlí, rychlost učení a celkovou radost ze hry. Zde je několik tipů, které začínajícím golfistům pomohou s výběrem vybavení.

Golfové hole 

 • Startovní sada: pro začátečníky je nejlepší zakoupit si hotovou sadu holí. Taková sada obvykle obsahuje několik základních holí potřebných pro hru, včetně dřev, želez a putteru.
 • Výběr holí podle stylu hry: začátečníci by si měli vybírat hole, které odpouštějí, tj. hole, které minimalizují dopady neideálních úderů. Obvykle jsou vhodnější hole s větší hlavou a širším sweet spotem (místo na hlavě hole, kde je úder do míčku nejúčinnější).
 • Délka a ohyb hole: je důležité, aby hůl měla správnou délku a správnou tuhost (ohyb) shaftu. Hole lze přizpůsobit výšce a síle hráče.

Golfové míčky 

 • Výběr míčků: začínající hráči nemusí investovat do drahých, pokročilých míčků. Je lepší zvolit míčky střední třídy, které poskytují dobrou rovnováhu mezi kontrolou a vzdáleností.
 • Počet míčků: je dobré mít více míčků, protože u začátečníků je větší pravděpodobnost, že míčky během hry ztratí.

Golfové příslušenství 

 • Golfové rukavice: dobře padnoucí rukavice zlepšují úchop a zabraňují tvorbě otlaků na rukou.
 • Odpaliště: pro začátečníky je nejlepší zvolit odpaliště standardní délky, která vyhovují většině úderů z odpaliště.
 • Golfový bag: výběr bagu závisí na vašich preferencích - někteří dávají přednost lehkým bagům přes rameno, jiní golfovým vozíkům. Důležité je, aby byl dostatečně velký a pojal všechny vaše hole a příslušenství.
 • Golfová obuv: dobrá golfová obuv zajišťuje stabilitu a přilnavost při úderu. Pro začátečníky je vhodná obuv, která poskytuje pohodlí a oporu.

Pro začínající hráče je důležité, aby se příliš nezabývali pokročilým vybavením. Důležitější je soustředit se na učení a trénink a vybavení lze vylepšovat podle toho, jak se rozvíjejí dovednosti a jak chápete své vlastní herní preference. Výběr správného golfového vybavení by měl být proces, který se vyvíjí spolu s hráčovými zkušenostmi.

Golfové oblečení: kombinace stylu a funkčnosti 

Golfové oblečení není jen otázkou dodržování tradic a etikety, ale také vyjádřením osobního stylu a funkčnosti. Při golfu, kde se na hřišti stráví mnoho hodin, je důležité, aby oblečení bylo pohodlné, odpovídalo počasí a umožňovalo volnost pohybu.

Polokošile jsou nedílnou součástí golfového oblečení. Jsou vyrobena z prodyšných materiálů, jako je bavlna nebo technické syntetické tkaniny, a poskytují pohodlí a eleganci. Polokošile by měly být dostatečně volné, aby neomezovaly v pohybu, ale zároveň vypasované, aby nevypadaly nedbale.

Golfové kalhoty, stejně jako košile, by měly být pohodlné a umožňovat volnost pohybu. Obvykle jsou vyrobeny z lehkých, pružných materiálů, které dobře padnou a zároveň umožňují volnost pohybu. V teplejších dnech jsou oblíbené také golfové šortky, které by měly sahat těsně nad kolena.

Golfová obuv je stejně důležitá jako zbytek oblečení. Musí poskytovat dobrou přilnavost a stabilitu, zejména na nerovném terénu golfového hřiště. Dnešní golfová obuv kombinuje funkčnost sportovní obuvi s elegantním designem. Většina modelů je vybavena systémem upevnění hrotů nebo speciálními podrážkami, které zajišťují přilnavost, ale nepoškozují trávník.

V chladnějším počasí jsou nezbytné golfové bundy a svetry. Měly by být lehké a neomezující, ale zároveň by měly poskytovat dostatečnou ochranu před chladem a větrem. Materiály, ze kterých jsou vyrobeny, jsou často nepromokavé a prodyšné, což je v proměnlivém počasí důležité.

Golfové čepice nebo kšilty chrání oči před sluncem a zlepšují viditelnost během hry. Jsou nejen praktické, ale také stylovým doplňkem golfového oblečení.

Rozbalit popis Sbalit popis