Doručení zdarma při objednávce nad 999 Kč.

Doprava zdarma se nevztahuje na velkoobjemové zásilky.

Více o způsobech doručení
30 dní na vrácení od data doručení. Zjistěte, jak podat žádost o vrácení zboží
Většinu produktů odesíláme do 24 hodin.

Doba vyřízení objednávky se může lišit v závislosti na dostupnosti produktu a zvoleném způsobu doručení.

Zjistěte si podrobné informace
Nav switch

Zadejte hledané slovo a zobrazí se návrhy.

Údžba kola

Údržba - pečujte o své kolo s prodejnou Sportano 

Pokud chcete, aby vám kolo sloužilo nejen dlouho, ale také přesně a bez závad, měli byste se o něj po každé delší cestě řádně starat. Především se vyplatí jej důkladně čistit a pečovat o něj, vyměňovat opotřebované díly a udržovat jej proti škodlivým účinkům vlhkosti a rzi. Ve Sportanu máme skladem maziva, produkty a sady pro péči o kolo od profesionálních značek, jako jsou CeramicSpeed, Motorex, Zefal, Topeak, Lezyne, Continental, Blackburn a Peaty's.  

Jak se staráte o své kolo? 

Především je třeba dbát na to, aby kolo nebylo příliš znečištěno, zbaveno vody nebo bláta, proto je dobré po každé jízdě všechny komponenty důkladně umýt. Nejlepší je použít měkký kartáč, hadřík nebo houbu s vhodnými čisticími prostředky. Po umytí je třeba všechny části vysušit. Kromě toho je třeba kolo pravidelně mazat (především brzdová a přehazovací lanka), což zajistí dlouhou životnost jednotlivých komponentů a bezproblémový chod všech mechanismů. Na druhou stranu je nezbytné čištění a mazání řetězu jízdního kola, kdy je třeba nejprve očistit předchozí mazivo a všechny nečistoty z něj. Proto je nejlepší zvolit speciální olej pro mazání řetězu jízdního kola, který obsahuje vhodné látky chránící před vlhkostí nebo negativními teplotami. Opotřebovaný řetěz by se měl také pravidelně vyměňovat, protože nevýměna vytaženého dílu může způsobit poškození řetězových kol. Zajistěte pravidelnou údržbu svého kola a výměnu opotřebovaných dílů pohonu a brzd, abyste vždy jezdili bezpečně. 

Maziva na kolo a další příslušenství pro údržbu kola - čím se vyplatí se vybavit? 

Správná údržba jízdního kola umožňuje omezit poškození nebo korozi a další škody. Kolo často přichází do styku s vodou, blátem, prachem nebo různými nečistotami. Mezi nejdůležitější přípravky patří mazivo na pedály, mazivo na ložiska, brzdové oleje, maziva a oleje na řetězy, lehké mazivo na přehazovačky nebo univerzální přípravky. Kromě toho se zásobte přípravky pro péči o brzdy, hnací ústrojí nebo pneumatiky a také odmašťovači na kola, které odstraní zbytky starých přípravků. 

Ve Sportanu nabízíme také sady pro údržbu a péči o kolo, jako jsou opravné prostředky, sady klíčů a nářadí pro opravu pneumatik a čištění kola.  

Řetěz kola - jak o něj pečovat, jak a čím ho mazat? 

Pokud chcete mít dobře fungující hnací ústrojí a účinný přenos síly při šlapání, je péče o řetěz nezbytná. Před samotným mazáním a údržbou řetězu je třeba jej důkladně omýt od všech nečistot. Použití čerstvých produktů na znečištěné součásti není dobrou volbou, protože nová maziva nebudou plnit svou funkci. Při nanášení nového oleje je důležité rozetřít přípravek přesně na vnitřní stranu článků, nikoli po celé délce a stranách. 

Jistě vás zajímá, čím mazat řetěz jízdního kola. Především existují maziva určená pro tuto součástku vašeho kola, která jsou navržena tak, aby prodloužila její životnost a zároveň snížila tření, čímž se ztiší hnací ústrojí. Řada produktů nabízí maziva pro vhodné podmínky - suché i mokré. První výrobky této kategorie zaručují odolnost proti nečistotám nebo prachu, zatímco druhé jsou určeny k ochraně proti škodlivým účinkům vlhkosti. Maziva pro vlhké podmínky mohou být také odolná proti stírání a někdy najdete i produkty s univerzálním účinkem.  

Zimní údržba kola - základní informace 

Před uskladněním kola na zimu je třeba jej důkladně očistit od všech nečistot a mastnoty. Nejlépe pomocí čisticích a ošetřovacích sad a speciálních výrobků pro jízdní kola. Součásti, jako je řetěz, kotouče, kazety nebo brzdová lanka, by neměly obsahovat zbytky oleje a maziva. Poté důkladně vysušte všechny součásti a natřete řetěz čerstvým přípravkem, a to i univerzálním, pokud nemáte v úmyslu používat jednokolku v zimě. Při údržbě kola správně seřiďte přehazovačky a nechte v pneumatikách vzduch. Ze všech elektronických součástí, jako jsou světla nebo počítadlo, vyjměte baterie, aby nedošlo k jejich vytečení. Na nejnižších převodových stupních můžete také povolit brzdy a zastavit přehazovačku. Kolo je také vhodné skladovat zakryté speciálním krytem, který ochrání komponenty před prachem a nečistotami. 

Rozbalit popis Sbalit popis
heureka widget