Doručení zdarma při objednávce nad 999 Kč.

Doprava zdarma se nevztahuje na velkoobjemové zásilky.

Více o způsobech doručení
30 dní na vrácení od data doručení. Zjistěte, jak podat žádost o vrácení zboží
Většinu produktů odesíláme do 24 hodin.

Doba vyřízení objednávky se může lišit v závislosti na dostupnosti produktu a zvoleném způsobu doručení.

Zjistěte si podrobné informace
Nav switch

Zadejte hledané slovo a zobrazí se návrhy.

Aminokwasy

Aminokyseliny - vyberte si správné produkty v obchodě Sportano 

Aminokyseliny patří do skupiny složek, které jsou zodpovědné za správný průběh mnoha procesů v těle, například za tvorbu bílkovin. V kategorii Doplňky stravy a výživa na Sportano.cz najdete produkty, které vám pomohou doplnit vaše nedostatky, zlepšit vaši pohodu a poskytnout vašemu tělu to, co potřebuje. Při nákupu v našem sportovním obchodě si můžete být jisti, že si vybíráte hodnotné aminokyseliny v různých formách od profesionálních značek, jako jsou Trec, 6PAK, 7Nutrition, Essence, Real Pharm nebo Nutrend.  

Co jsou to aminokyseliny? Základní informace 

Aminokyseliny jsou skupinou organických sloučenin tvořených molekulami dusíku, kyslíku, vodíku, uhlíku a proměnných skupin postranních řetězců. Chemické sloučeniny obsažené v aminokyselinách se spojují do bílkovin, které jsou základními stavebními kameny pro správné fungování organismu. Lze rozlišit základní dělení aminokyselin:  

  • Endogenní aminokyseliny - syntetizují se v těle, patří mezi ně alanin, kyselina asparagová, asparagin nebo kyselina glutamová; 
  • esenciální aminokyseliny - tělo si je nedokáže samo vyrobit, proto je nutné tyto aminokyseliny dodávat ve stravě. Mohou to být: lysin, threonin, valin, leucin nebo methionin;
  • podmíněně esenciální - tělo si je vytváří při dostatečném množství jejich prekurzorů, jako je glycin, prolin, tyrosin nebo arginin. 

Aminokyseliny jsou nezbytné pro celkové zlepšení a správné fungování organismu, kde většina procesů vyžaduje bílkoviny. Proto je vhodné denně konzumovat produkty, které obsahují aminokyseliny: maso, ryby, lněné semínko, mandle, banány, obilné výrobky nebo ořechy. Nejdůležitější jsou kompletní bílkoviny, tj. bílkoviny s vyšším obsahem bílkovin. Rostlinné produkty jsou naopak klasifikovány jako neúplné bílkoviny; aby se vyrovnaly jejich požadavky, měly by se používat produkty s vysokým obsahem aminokyselin nebo by se měly zvolit vhodné doplňky. Ve Sportanu najdete aminokyseliny od špičkových výrobců, které vyhovují vašim potřebám, jako jsou Olimp, 7Nutrition nebo Nutrend. Shromážděné produkty jsou doplňky, které podporují fungování organismu a zlepšují vaši pohodu. 

Aminokyseliny - proč jsou tak důležité pro trénink a sport? 

Aminokyseliny mají důležitou funkci v mnoha stavebních procesech v těle, například při tvorbě hormonů nebo enzymů. Největší dopad mají na lidi, kteří vedou aktivní životní styl. Poté se doporučují doplňky obsahující esenciální aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (leucin, izoleucin a valin). Tyto tři sloučeniny jsou současně zodpovědné za správnou regeneraci svalů, budování svalové hmoty a snižování únavy po intenzivním cvičení. Užívání aminokyselin navíc ovlivňuje správnou funkci jater a nervového systému. Zlepšují náladu a zajišťují správný tréninkový výkon.  

Aminokyseliny a jejich doplňování pro aktivní lidi 

Ať už aktivně trénujete, nebo vedete zdravý životní styl, užívání aminokyselin a doplňků stravy je nezbytné pro zlepšení fungování organismu v mnoha procesech. Vlastnosti užívání aminokyselin ovlivňují výkonnost a vytrvalost při tréninku. V případě budování svalové hmoty ovlivní užívání aminokyselin BCAA před tréninkem práci a funkci organismu. Esenciální aminokyseliny, tj. aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, je nutné dodávat prostřednictvím doplňků. To je nezbytné zejména pro trénující osoby, u nichž jejich užívání během intenzivního cvičení ovlivňuje budování svalové hmoty.  

Kromě aminokyselin by aktivní lidé měli v důsledku větší potřeby nebo nedostatku užívat vitamin D, probiotika, bílkovinné doplňky, komplex vitaminů skupiny B, vitamino-minerální doplňky, železo nebo vápník. Na druhou stranu mezi doplňky, které zlepšují výkonnost během tréninku, lze zvolit beta alanin, kofein nebo kreatin

Druhy aminokyselin důležité pro fyzicky aktivní lidi 

Především fyzicky aktivní lidé by měli využívat bílkovinné aminokyseliny, které jsou zodpovědné za řízení hormonů a regeneraci buněk a zároveň se podílejí na metabolismu tuků a sacharidů. Lze rozlišit bílkovinné aminokyseliny, jako je alanin, kyselina asparagová, kyselina glutamová, fenylalanin nebo lyzin. Nejběžnějšími formami aminokyselin, které sportovci používají, jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA) a doplňky stravy nazývané EAA. Obvykle se konzumují před nebo po tréninku a jsou určeny ke zvýšení vytrvalosti a výkonnosti. Jsou také zodpovědné za regeneraci svalového systému a zvyšování svalové hmoty.  

Mezi druhy aminokyselin lze nalézt také ketogenní aminokyseliny, které jsou zodpovědné za přeměnu na ketolátky v procesu ketogeneze. Podporují lidi, kteří jsou ve stavu keto, jako jeden ze stavebních kamenů bílkovin.  

Na druhou stranu, pokud jste aktivní, určitě se vyplatí užívat alkalické aminokyseliny, mezi které patří kyselina glutamová a kyselina asparagová. Ten stimuluje mozkové funkce, snižuje únavu, ovlivňuje kognitivní schopnosti a zlepšuje funkci nervového systému. Kyselina asparagová naopak posiluje imunitní systém, zajišťuje správný metabolismus a dodává energii na buněčné úrovni.  

BCAA a EAA - základní informace 

Aminokyseliny BCAA jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, mezi které patří valin, izoleucin a leucin. Jsou především zdrojem plnohodnotných bílkovin ve stravě. Doporučují se pro aktivní lidi, protože svalová vlákna jsou zčásti tvořena těmito aminokyselinami. Správně se vstřebávají do svalové struktury, takže při intenzivním cvičení z nich tělo čerpá energii. Přísun aminokyselin BCAA z doplňků stravy zvyšuje vytrvalost a výkonnost při tréninku.  

Aminokyseliny EA jsou naopak esenciální aminokyseliny, které jsou zodpovědné za stavební činnost. Tělo si je nedokáže vyrobit samo, proto je vhodné tyto složky doplňovat. Přispívají k budování svalové hmoty, zaručují správný průběh biochemických procesů, jako je anabolismus, zlepšují náladu nebo zvyšují tréninkový výkon. 

Rozbalit popis Sbalit popis