Obsah:
Podzim je ideálním ročním obdobím pro pokračování v cyklistických dobrodružstvích, ale měnící se teploty, déšť a vítr mohou snížit pohodlí a bezpečnost jízdy. Poradíme vám, jak se na podzim obléknout na kolo, abyste si jízdu užili bez ohledu na počasí a vyhnuli se nachlazení a chladu, a také jak zajistit viditelnost na silnici a co dělat, aby vás počasí nepřekvapilo.
Chladná rána, teplá odpoledne a občasný silný déšť dělají z podzimu jedno z nejnáročnějších období, pokud jde o výběr cyklistického oblečení. Obvykle se jednokoloví nadšenci dopouštějí dvou zásadních chyb, a to v chladných ranních hodinách:
Jak těmto situacím předcházet? Vzhledem k nestálosti počasí bude
jízda na kole na podzim vyžadovat o něco více vrstev než v létě. Nemusíte se však zcela vzdávat letního cyklistického oblečení – doplněním o další vrstvy, jako je termoprádlo, cyklistická mikina, cyklistická vesta a nepromokavá cyklistická bunda, se budete moci obléknout vrstveně. Při proměnlivém podzimním počasí je lepší mít na sobě další vrstvu, kterou si můžete sundat, jakmile vám bude příliš horko – v důvodu změny teploty nebo intenzity jízdy – než prochladnout nebo zmoknout kvůli nedostatku vhodného oblečení. Kromě toho tím, že můžete svobodně volit rozsah množství vrstev a rychle reagovat na rozmarné počasí, zvýšíte pohodlí, efektivitu a bezpečnost své jízdy. Stojí za to si uvědomit, že poslední věc, kterou si oblékáte, by měla být první, kterou chcete sundat. Jakmile dokončíte svůj podzimní cyklistický šatník (který se vám nepochybně bude hodit i na jaře), začněte experimentovat s různými kombinacemi vrstev, abyste našli ideální výbavu pro různé podmínky.Cyklistický dres s krátkým rukávem nebo termo tričko a cyklistické šortky jsou skvělým základem, na kterém můžete založit svou podzimní výbavu. Přidejte základní vrstvu v podobě vesty a speciálních rukávů. Totéž můžete udělat se spodní vrstvou – k cyklistickým šortkám si můžete obléci termoaktivní nohavice. Další možnost pro chladnější a deštivé dny? Termoaktivní dres s dlouhým rukávem, cyklistický dres a bunda do deště v kombinaci s dlouhými cyklistickými kalhotami nebo krátkými šortkami a termoaktivními legínami. V deštivých dnech se může hodit cyklistická pláštěnka (tzv. cyklistické pončo) a v blátivém počasí nebo při prvním sněhu se skvěle hodí cyklistické chrániče bot.
Při doplňování oblečení na podzimní vyjížďky na kole vybírejte základní věci, jako:
Základní vrstva, ať už v podobě spodního prádla nebo termotrička, hraje klíčovou roli při zajišťování pohodlí při jízdě na kole. Pomáhá regulovat tělesnou teplotu, odvádí vlhkost a zabraňuje přehřátí nebo podchlazení, což vede k příjemnější a efektivnější jízdě. Výběr správného typu a materiálu závisí na povětrnostních podmínkách a individuálních preferencích cyklisty. Pokud jezdíte v teplejším počasí nebo máte tendenci se přehřívat, pak budou výbornou volbou termotrička bez rukávů nebo s krátkým rukávem ze syntetické tkaniny. Tyto materiály pomáhají odvádět vlhkost od těla a udržují pocit sucha, což je důležité zejména při intenzivním cvičení v teplých podmínkách. Jste náchylnější na změny teplot nebo jezdíte v chladnějším počasí? Ideálním řešením mohou být modely termo triček s krátkým nebo dlouhým rukávem vyrobené z merino vlny. Merino vlna je známá svými vynikajícími termoregulačními vlastnostmi, co znamená, že vám pomáhá udržet teplo v chladnějších podmínkách a naopak chlad v teplejších.
Jakmile teplota venku překročí 10 stupňů Celsia, jednoduše přes základní vrstvu přehoďte izolátor v podobě cyklistické mikiny. Další možností je cyklistická vesta jako doplněk k cyklistickým rukávům nebo termoprádlu s dlouhými rukávy. Při výběru cyklistického dresu věnujte pozornost zejména přítomnosti límce (dodatečná ochrana krku před větrem a chladem) a prodlouženého zadního dílu (ochrana zad).
Výběr podzimní
bundy na kolo bude mimo jiné záviset na teplotě a klimatických podmínkách. Za deštivého počasí, kdy se teplota bude pohybovat kolem 5 stupňů Celsia, může být nejlepší volbou cyklistická membránová bunda. Ve slunečných, ale větrných podzimních dnech vsaďte na větruodolnou bundu, a když se předpovídá déšť – vezměte si s sebou lehkou nepromokavou cyklistickou bundu. Prostředním řešením bude softshell, který vás ochrání před větrem, chladem i lehkým deštěm (v případě impregnace DWR) a zajistí také dostatečnou cirkulaci vzduchu.Spodní vrstva oblečení pro podzimní cyklistiku závisí na individuálních preferencích a počasí. Můžete vsadit na dlouhé cyklistické kalhoty typu windstopper, kalhoty softshell nebo membránové cyklistické kalhoty s nepromokavými vlastnostmi (např. s přídavkem impregnace DWR), které se osvědčí při nízkých teplotách a v deštivých dnech. Vybírejte modely s dodatečným vyztužením, např. v oblasti kolen, a vyrobené z prodyšných a rychleschnoucích materiálů. Dávejte pozor na elastický pas a švy nebo zúžení na nohavicích – pomohou zabránit náhodnému zamotání látky do řetězu. V mírnějším podzimním počasí mohou být vhodné krátké šortky v kombinaci s termotrikem/legínami nebo cyklistickými legínami. Podrobnosti naleznete v našem průvodci:
Jaké cyklistické šortky vybrat ?Pokud přemýšlíte, jak se na podzim obléknout na kolo, nezapomeňte na doplňky, jako jsou cyklistické ponožky, cyklistické rukavice a čelenka, multifunkční šátek nebo čepice. Cyklistické návleky na ruce a nohy jsou praktickými doplňky pro přechodné období, kdy je venku příjemných 15 stupňů. Cyklistické návleky na nohy a rukávy můžete při stoupání snadno vyhrnout, při sjezdech nebo při chladných poryvech větru zase natáhnout, nebo je při stabilizované teplotě úplně sundat. Díky malým rozměrům je můžete šikovně zastrčit do zadních kapes cyklistického dresu a bezešvá konstrukce vám zajistí pohodlí.
Abyste se vyhnuli podchlazení, musíte se postarat o své nohy a ruce. Hodit se vám budou vysoké cyklistické ponožky (podkolenky) vyrobené z kombinace syntetických vláken (polyester, polyamid, spandex) a merino vlny. Na podzim je klíčová ochrana rukou, aby vám nedělalo problémy udržení řídítka a ovládání brzd a přehazovaček. Vhodné budou cyklistické rukavice s dlouhými prsty s příměsí materiálu windstopper a rychleschnoucími vlastnostmi, které zabrání tomu, aby vaše ruce příliš prochladly.
Chcete-li se vyhnout prochlazení hlavy během podzimní jízdy na kole, vsaďte na termo čepice na přilbu z tenkých, prodyšných materiálů (např. s přídavnou ochranou uší) nebo čelenky. Dobrou ochranou před větrem a chladem bude také cyklistický komín nebo multifunkční šátek Buff.
Při přípravě na podzimní cyklistiku je třeba zvážit mnoho faktorů, které zajistí bezpečnost a pohodlí v měnících se klimatických podmínkách. Zde je několik informací, které je třeba mít na paměti.
I když jste celé jaro a léto jezdili bez větších závad, vyplatí se před začátkem chladných měsíců provést základní kontrolu vašeho kola a zaměřit se na následující věci:
Nezapomeňte, že pravidelná údržba je klíčem k udržení kola v dobrém stavu a prodloužení jeho životnosti.
I když nejste příznivci blatníků, podzim je vhodný čas změnit přístup a vybavit své kolo tímto komponentem. Ať už se jedná o městská, trekingová nebo silniční kola, mohou výrazně zlepšit komfort jízdy a údržbu. Blatníky vás účinně ochrání před blátem, vodou a dalšími nečistotami, které mohou špinit během jízdy na mokrém nebo blátivém povrchu. Kromě toho zabraňují tomu, aby se vlhkost a nečistoty dostaly na součásti vašeho kola, což může přispět ke snížení opotřebení a koroze, a udržovat tak vaše jízdní kolo v lepším technickém stavu. Zároveň pomáhají zabránit rozstřikování vody na ostatní cyklisty, chodce nebo auta.
V podzimních dnech je dobré mít naplánovanou trasu a promyšlenou alternativní cestu zpět pro případ, že se počasí náhle zhorší a jízdní podmínky se výrazně zkomplikují.
Než vyrazíte na kolo, zkontrolujte předpověď počasí, abyste mohli přizpůsobit své oblečení a připravit se nejen na aktuální, ale i na případné změny teplot nebo zvýšenou vlhkost vzduchu.
Při jízdě na kole vždy noste přilbu, a to bez ohledu na roční období a typ jízdy. Přestože cyklistická přilba není v tuzemsku povinnou výbavou cyklisty, je dobré ji mít jak při jízdě ve městě, tak na silnici nebo horských stezkách. Přečtěte si:
Jakou cyklistickou přilbu vybrat ?Noste reflexní vestu nebo oblečení s reflexními prvky. Čím lépe budete pro ostatní účastníky silničního provozu viditelní, tím bezpečnější bude vaše jízda, zejména po setmění, za mrholení a mlhy nebo při jízdě po méně osvětlených cestách.
Ať už se chystáte na kole do práce/do školy/ nebo se chystáte na delší tréninkovou jízdu či výpravu, přibalte si základní nářadí na opravu pneumatik, jako je pumpička, imbusové klíče a záplaty na duše.
Nezapomeňte, že na podzim může být snížená viditelnost a zhoršené podmínky na silnicích. Buďte opatrní, dodržujte dopravní předpisy a přizpůsobte rychlost jízdy podmínkám. Mějte po ruce nabitý mobilní telefon a zapsaná čísla tísňových linek pro případ potřeby.
Podzim může být krásným obdobím pro cyklistiku, ale je třeba mít na paměti velkou proměnlivost počasí a podmínek na trasách. Proto je tak důležité dbát na to, abyste byli správně oblečeni a technicky připraveni na jízdu na kole, a užili si tak bezpečnou a pohodlnou jízdu.