Lyžařské oblečení: jak se obléknout na sjezdové lyžování?

Sylwia Stwora-Petela 15.02.2023

Když se vydáte na cestu za sjezdovým lyžováním, čeká vás nejprve nelehký úkol – vybrat si správné lyžařské vybavení. Pak přichází další výzva: jak se obléknout na lyžování? Zde jsou důležité tipy, které vám pomohou vybrat lyžařské oblečení tak, aby bylo nejen pohodlné, ale především vám poskytlo správnou ochranu na sjezdovce.

Při oblékání na lyže je třeba vzít v úvahu tři důležité faktory, které ovlivňují pohodlí a výkonnost při lyžování – chlad, vítr a vlhkost, a to jak zvenčí v podobě sněhu nebo deště, tak zevnitř v podobě potu. Proto je praktičtější používat cibulové oblečení se třemi tenčími vrstvami, se kterými můžete na svahu manévrovat, abyste se v závislosti na situaci zahřáli a cítili se pohodlně, než nosit silné vrstvy, ve kterých vám bude buď příliš teplo, nebo příliš zima (pokud se přehřejete a máte na sobě například bavlněné tričko nebo mikinu, která neodvádí přebytečnou vlhkost).

Jak se tedy na lyžování oblékat? Oblečte si základní vrstvu termoprádla, vrstvu teplého oblečení, jako je svetr nebo sportovní fleece, a navrch svrchní vrstvu, jako je lyžařská bunda. Nemusíte nosit všechny vrstvy neustále, ale můžete je libovolně prolínat, např. pokud je poměrně teplo, ale sněží, můžete si sundat izolační vrstvu a lyžovat v bundě a základní vrstvě, zatímco pokud je zima, ale nesněží, můžete lyžovat v základní a izolační vrstvě. V chladných dnech můžete zvolit i opačný přístup a zdvojit izolační vrstvy, abyste se zahřáli, ale zůstali v pohodlí a suchu.

První vrstva: termoprádlo

Základní vrstva dámského nebo pánského termoprádla poskytne dodatečnou izolaci. Pomáhá regulovat tělesnou teplotu, udržuje teplo pod vnější vrstvou a zároveň odvádí přebytečnou vlhkost. Je k dispozici v různých gramážích, hustotách, střizích (např. rolák, poloviční rolák atd.) a stupních komprese, takže ji lze přizpůsobit vašim potřebám, povětrnostním podmínkám a teplotě. Podrobnosti najdete v našem průvodci: Termoprádlo na zimu .

Druhá vrstva: žerzej nebo fleece

Další vrstva má chránit před chladem a udržet vás v teple. Teplou vrstvou na termoprádle může být sportovní dres nebo fleece vhodné gramáže, například (100-150 g/m2). Druhá vrstva by navíc měla zajišťovat dobrou cirkulaci vzduchu, aby nedocházelo k prochladnutí nebo přehřátí těla, proto se ujistěte, že je prodyšná. Pokud se během dne oteplí, můžete střední vrstvu vyměnit za tenčí nebo ji úplně odstranit. Je vám zima? Vezměte si s sebou náhradní fleecovou nebo mikinovou bundu.

Třetí vrstva: lyžařská bunda

Při výběru lyžařské bundy dbejte na to, aby byla nepromokavá, větruodolná a prodyšná. Vyberte si membránovou bundu. Softshell je lehčí, chrání proti větru, poskytuje velkou volnost pohybu a dobře dýchá, ale není vhodný do silných srážek a častého kontaktu se sněhem nebo vodou.

Při nákupu lyžařské bundy máte dvě hlavní možnosti: přírodní prachové peří nebo syntetickou izolaci (například PrimaLoft®). Přírodní prachové peří nabízí nejlepší poměr tepla a hmotnosti, ale za mokra špatně udržuje teplo. Syntetická izolace neposkytuje tolik tepla, ale dobře funguje, když je mokrá. Dobrým řešením může být lyžařská bunda s konstrukcí 3 v 1, která umožňuje oddělit vnější plášť od vnitřní izolační vrstvy.

Mezi další důležité vlastnosti lyžařské bundy patří:

  • vnitřní sněhový pás – zabraňuje vniknutí sněhu do karoserie;

  • nastavitelná kapuce – kterou si budete moci libovolně nastavit podle jízdy s helmou nebo bez ní a podle podmínek na sjezdovce;

  • manžety se stahovacími šňůrkami a nastavitelný spodní lem;

  • velké množství kapes – například pro uložení nezbytného příslušenství bez nutnosti nosit batoh. Dobrým doplňkem jsou specializované kapsy, např. na skipas, a vnitřní kapsa s měkkou podšívkou na brýle;

  • větrací panely – jsou umístěny v podpaží a zapínají se na zip, což pomáhá udržovat cirkulaci vzduchu podle potřeby;

  • vodotěsné zipy;

  • podlepené švy

  • Vodoodpudivá vrstva DWR (Durable Water Repellent).

Praktickým doplňkem je přítomnost systému Recco, tj. speciální desky – reflektoru, který usnadní hledání v případě zasypání po lavině.

Lyžařské kalhoty, stejně jako bunda, mají dva úkoly: chránit před vlhkostí z vnějšího světa v podobě sněhu nebo deště a chránit před chladem zesíleným poryvy větru. V kombinaci se základní vrstvou kalhot, kamaší nebo legín účinně odvádějí pot a udržují pokožku v suchu a pohodlí.

Při nákupu pánských a dámských lyžařských kalhot věnujte pozornost parametrům, jako je nepromokavost, prodyšnost a tepelná izolace (např. v podobě lehké syntetické izolace). Vyberte si model s šířkou nohavic, kterou lze upravit pomocí zipů (aby vám dobře padly k lyžařským botám), s vysokým sedem a šlemi (buď jako nedílnou součást kalhot, nebo jako doplněk), které je udrží na místě i při velmi dynamickém lyžování a zabrání vniknutí sněhu dovnitř. Důležitou součástí lyžařských kalhot je sněhový pás, větrací panely na stehnech a integrované šlápoty (chrání nohy a kalhoty před promočením a chrání manžety kalhot před ostrými kovovými hranami).

Ženy si mohou vybrat dámskou lyžařskou kombinézu, která je pohodlná, poskytuje velkou volnost pohybu, neposouvá se při dynamických pohybech a mimo jiné lépe chrání záda před mokrým a studeným sněhem, ale může způsobit trochu problém, když potřebujete na toaletu. Další možností je péřová sukně, která může v chladnějším počasí sloužit jako hřejivá vrstva.

Při doplňování lyžařského vybavení věnujte dostatečnou pozornost také doplňkům, které zvýší vaše pohodlí a bezpečnost na sjezdovce i mimo ni. Začněte lyžařskou helmou, která sice není pro dospělé povinná, ale doporučuje se ji nosit k ochraně hlavy. Na sjezdovce je mnoho faktorů mimo vaši přímou kontrolu a nošením helmy snižujete riziko vážných následků nehody nebo pádu. Při výběru lyžařské helmy dbejte především na to, aby vám seděla podle vašich individuálních potřeb a schopností. Více informací najdete v našem průvodci: Jak nasadit lyžařskou helmu ?

Co si vzít na sebe na lyžování?

  • Lyžařské rukavice – slouží k tomu, aby vám nezmrzly ruce. Ideální je zvolit model s péřovou nebo syntetickou výplní (PrimaLoft®) a odnímatelnou vložkou. Praktickým doplňkem může být gumový pásek na palci nebo ukazováčku, který lze použít jako stěrač brýlí, a konečky prstů pro používání telefonu nebo jiného dotykového zařízení. Pokud jde o výběr mezi jednoprstými a pětiprstými rukavicemi, záleží na individuálních preferencích;

  • lyžařské brýle – poskytují ochranu před sluncem, větrem a ledovými částicemi. Více informací o jejich výběru najdete v průvodci: Jaké lyžařské brýle si vybrat?

  • lyžařské ponožky – vyberte si speciální lyžařské modely z tenkých a prodyšných materiálů, které dobře odvádějí vlhkost a poskytují tepelnou izolaci (např. merino vlna nebo syntetické vlákno);

  • kukla, komínový svetr nebo multifunkční zábal Buff – zajistí dodatečné teplo na krku a zátylku, zejména za větrného dne nebo při lyžování ve vysokých rychlostech. Vyberte si model z prodyšných materiálů s dodatečnou hřejivou vrstvou, jako je například fleece.

Lyžařská výbava pro nejmladší snowboardisty by měla být sestavena podle podobných zásad jako vaše vlastní výbava. Používejte „cibulovou“ metodu oblékání, která vám dává velkou volnost při úpravě počtu vrstev v závislosti na počasí nebo intenzitě aktivity. Vyhnete se tak nářkům typu „je mi moc teplo/příliš zima“, předčasnému opuštění sjezdovky a prochladnutí nebo přehřátí, což může nakonec skončit nachlazením a předčasným návratem domů. Nejlepším řešením bude prodyšné, větruvzdorné a nepromokavé oblečení, které nepromokne při bitvě se sněhovými koulemi, při dělání orla/anděla nebo při dalším pádu při učení se lyžování, a proto mladého lyžaře neodradí.

Pokud přemýšlíte, zda je lepší dětská lyžařská kombinéza nebo sada bundy a kalhot, pro menší děti je lepší první možnost. Nabízí větší ochranu před chladem, protože se náhodně neshrnuje a nepropouští sníh do těla. Když se vám chce na toaletu, může to být trochu obtížné. Pro starší děti je praktičtějším řešením dvoudílná souprava s kalhotami s vysokým pasem a šlemi, které udržují oděv na místě, a bunda vybavená stahovacími šňůrkami, sněhovým pásem a kapsou na zip v rukávu, do které se schová skipas (aby dítě mohlo kartu snadno naskenovat například u turniketu). Šálu nahraďte komínovým svetrem s prodlouženým komínem, který je vyroben ze softshellu (chrání před chladem, větrem a vlhkostí a zároveň umožňuje pokožce dýchat) a podšitý fleecem. Rádi bychom vám připomněli, že v Polsku jsou děti a mladí lidé do 16 let povinni nosit helmu, když lyžují nebo jezdí na snowboardu na vyznačeném svahu.

Správné lyžařské oblečení pro dospělé i děti je zárukou úspěšného pobytu v lyžařském středisku. Volte vrstvené oblečení a prodyšné, voděodolné a větruodolné tkaniny, které navíc zajišťují vysoký tepelný komfort v každé situaci. Celou lyžařskou výbavu si můžete doplnit na Sportano.cz. Široká nabídka lyžařského oblečení a doplňků od předních výrobců, jako jsou: HEAD, Salomon, K2, 4F, Black Diamond, Brubeck, Color Kids, Dynafit, Helly Hansen, icebreaker, La Sportiva, LEGO, Nordica, POC, Silvini, Rossignol nebo Viking vám umožní přizpůsobit lyžařské oblečení vašim individuálním potřebám a schopnostem.

Přemýšlíte také o běžeckém lyžování? Přečtěte si našeho průvodce: Jak se obléknout na běžky ?

Doporučené produkty