Obsah:
Dřep je jedním z nejoblíbenějších a nejefektivnějších silových cviků, který vám umožní nejen vybudovat silné a svalnaté nohy nebo tvarované hýždě, ale také pečovat o celé tělo. Aby však dřepy měly ten správný účinek, musí být prováděny správně. S námi se seznámíte s technikou a druhy dřepů a poznáte, které svaly při tomto cviku pracují a proč se vyplatí je zařadit do svého tréninkového plánu.
Dřep je vícekloubový cvik, při kterém se zapojuje více než 80 % všech svalů (ve verzi se zátěží). Při dřepu se zapojují především čtyřhlavý stehenní sval (umístěný v přední části stehna), hýžďové svaly (gluteus maximus) a adduktory stehna. V excentrické fázi pohybu, tj. při sestupu dolů, se výrazně zapojují také svaly dolní končetiny (lýtka) a ohýbače kyčlí. Pracují také svaly v okolí kolena, což pomáhá budovat sílu a minimalizovat riziko zranění. Kromě toho se při provádění dřepů zapojují:
Mezi nejdůležitější výhody dřepů patří tvarování a posilování dolní části těla, především nohou. Technicky správně provedené dřepy jsou důležité také z hlediska budování silných zádových a břišních svalů – udržení rovných zad během cvičení pomáhá pracovat na udržení správného držení těla. Dřepy se zátěží jsou prospěšné pro vaše kosti – zvyšují hustotu kostí, což může pomoci předcházet osteoporóze. Pravidelné provádění dřepů také podporuje hormonální systém a zlepšuje krevní oběh.
Dřepy jsou základem tréninku hýždí a nohou. Umožňují zeštíhlit stehna a odpovídajícím způsobem vytvarovat nohy a jsou také způsobem, jak pozvednout hýždě, zpevnit je a redukovat celulitidu. Navíc při jejich provádění, např. během intervalů (dřepů a výskoků), můžete spálit spoustu kalorií a zvýšit rychlost spalování tuků, takže jsou spojencem při hubnutí.
Dřep je skvělý funkční cvik. Pohyb je podobný sedání a vstávání ze židle/výtahu a například ve verzi s medicinbalem zvedání těžkých předmětů nebo dítěte ze země, takže pomůže udržet celkovou kondici, pohyblivost, rovnováhu a svalovou sílu, čímž minimalizuje pohybová omezení a usnadňuje provádění každodenních činností. S přibývajícím věkem ztrácejí šlachy, svaly a vazy svou pružnost. Pravidelné provádění dřepů může pomoci tento proces zpomalit a dodat těmto strukturám potřebnou pružnost.
Dřepy jsou také způsobem, jak minimalizovat pravděpodobnost zranění – při správné technice cvičení se posilují stabilizační svaly, vazy a pojivové tkáně, čímž se mimo jiné zlepšuje stabilita a pružnost kolenních kloubů a posilují okolní struktury.
Obrovskou výhodou dřepů je, že k jejich provádění nepotřebujete speciální vybavení, takže cvičení lze provádět prakticky kdekoliv.
Kdy zaznamenáte první efekty dřepů? Již po měsíci pravidelného cvičení zaznamenáte pozitivní účinky zařazení dřepů do svého tréninkového plánu. Velký vliv na to má technika, typ dřepu, používaná zátěž, strava a individuální předpoklady.
Správná poloha při dřepu je klíčem k tomu, aby cvičení bylo účinné a nedocházelo při něm ke zraněním.
Dřepy se mohou zdát triviální, ale v praxi vyžadují náležitou přípravu a vytvoření správného pohybového vzorce, aby se předešlo bolesti nebo zranění. Je užitečné vědět, jaké chyby jsou při provádění dřepů nejčastější:
Nespornou výhodou dřepů je široká škála verzí tohoto cviku, což znamená, že prakticky každý si může najít ten správný typ pro sebe, a to na základě svých tréninkových cílů a s ohledem na svou tréninkovou úroveň, zdravotní stav nebo prodělaná zranění. Dřepy lze provádět buď s váhou vlastního těla, nebo s přídavnou zátěží. Mezi nejoblíbenější typy dřepů patří např:
Škodlivý účinek dřepů na kolena je jedním z nejpopulárnějších mýtů o tomto cvičení. Pokud dodržujete správnou techniku a rozumně volíte zátěž odpovídající vašim možnostem, nemají dřepy negativní vliv na vaše kolena. Pokud máte pochybnosti o tom, zda jsou pro vás dřepy bezpečné, například z důvodu zranění kolen či kyčlí nebo problémů se zády v minulosti, můžete se poradit se svým lékařem/fyzioterapeutem. Za úvahu stojí také spolupráce s osobním trenérem, který vám pomůže nastavit správný typ dřepů a rozsah zátěže. To bude vhodné zejména v případě, že s cvičením teprve začínáte.
Zapomeňte na staré pravidlo, které říká, že kolena by neměla sahat dále než prsty u nohou. Pokud máte dlouhou stehenní kost a krátkou holenní kost, bude to pro vás normální. Snaha odstranit tento problém může skončit nestabilitou a neuspokojivými výsledky.
Počet dřepů, které za den provedete, závisí na tom, jaký typ dřepů vykonáváte a zda používáte dodatečné závaží nebo pouze hmotnost vlastního těla. V prvním případě budete trénink nohou, který obsahuje dřepy, provádět zřídka – například dvakrát týdně, a počet dřepů bude záviset na vašem tréninkovém cíli. Kromě toho platí, že čím větší zátěž použijete, tím méně opakování provedete. Budete také potřebovat dostatečný čas na zotavení. U dřepů s tělesnou hmotností je to také individuální záležitost. Pokročilejší osoby jsou schopny udělat 100 i více dřepů denně. Pokud s cvičením teprve začínáte, dělejte pro začátek 15-20 technicky správných dřepů a tento počet zvyšujte každý den nebo každý týden o 5/10 opakování, dokud pro vás nebude problém udělat 50 nebo 100 opakování. V té chvíli se vyplatí sáhnout po další zátěži, díky které dosáhnete progresu a dodáte svému tělu další impuls.