Obsah:
Rotoped vám umožní trénink celého těla v pohodlí domova, bez ohledu na počasí a kondici. Abyste však na něm mohli jezdit efektivně a dosáhnout konkrétních cílů, musíte typ rotopedu přizpůsobit svým individuálním potřebám a možnostem. V našem průvodci: Jaký stacionární rotoped koupit? najdete základní tipy, které vám pomohou vybrat to správné vybavení pro kardio cvičení.
Jízda na
rotopedu je účinný způsob, jak spalovat kalorie a snižovat množství tělesného tuku a zároveň zlepšovat kondici nebo se udržovat v kondici. V porovnání s některými jinými kardio zařízeními jsou na rotopedu méně zatěžovány klouby, což umožňuje aerobní trénink začátečníkům, seniorům, osobám s nadváhou, těm, kteří se vracejí po delší pauze způsobené zraněním/úrazem, nebo všem, kteří se vzdali aktivity kvůli bolestem kolen, zad nebo kyčlí. Pokud rádi jezdíte na kole na čerstvém vzduchu nebo jste profesionální cyklista, je stacionární kolo skvělým způsobem, jak se projet nebo si zacvičit i za nepříznivého počasí. Díky němu si můžete během podzimního/zimního období pořádně zatrénovat a připravit se na novou sezónu. Možnost aktuální kontroly nejdůležitějších parametrů zátěže pomocí displeje a shromažďování údajů například v cyklistické aplikaci vám umožní sledovat své výkony v čase a dosáhnout konkrétních efektů, např. snížení tělesné hmotnosti, zlepšení síly a vytrvalosti, lepší práce kardiovaskulárního a dýchacího systému, posílení svalů nohou a páteře, vytvoření zdravých návyků, udržení štíhlé postavy nebo lepší nálady a redukce stresu.Více informací o vlivu jízdy na rotopedu na vaše tělo najdete v našem průvodci:
Jaké účinky má cvičení na stacionárním kole?Existují tři základní typy rotopedů: vertikální, horizontální a spinningový. Každý z nich nabízí trochu jiné výhody v závislosti na vaší kondici, zdravotním stavu nebo tréninkových cílech. Na trhu jsou také trenažéry, tzv. air bikes, a cyklistické trenažéry, které umožňují trénink na vlastním kole.
Jedná se o jeden z nejoblíbenějších typů stacionárních kol. Vertikální stacionární kolo vypadá jako klasické jízdní kolo s tím rozdílem, že pedály jsou umístěny pod vaším tělem. Je vybaveno úzkým sedlem a lze na něm jezdit buď vestoje, nebo vsedě, v závislosti na vašich potřebách. Obvykle je vybaveno konzolí, která umožňuje kontrolovat tréninkové parametry v reálném čase a nastavovat odpor pomocí tlačítek (nikoli kolečka) podobně jako u běžeckého pásu. Vertikální kolo poskytuje vynikající kardio trénink a zároveň posiluje svaly nohou a páteře.
Tento typ tréninkového kola méně zatěžuje horní část těla, klouby a dolní část zad díky konstrukci, která plně podepírá tělo. Horizontální stacionární kolo umožňuje sedět v pohodlném pololehu v širokém, často tvarovaném sedátku, které je umístěno daleko od pedálů. Umožňuje trénink s nízkou intenzitou, a tedy i menší svalovou únavu a bolesti svalů po cvičení.
Horizontální stacionární kolo je skvělou volbou, pokud máte omezenou mobilitu, problémy s klouby, stěžujete si na bolesti zad nebo zápěstí nebo se zotavujete po zranění a chcete se bezpečně vrátit do kondice. Je také skvělou volbou pro starší osoby a ty, kteří s cvičením teprve začínají.
Spinningové kolo je vhodné pro profesionální cyklisty, kteří se chtějí udržovat na kole v rámci přípravy na podzimní/zimní sezónu, a pro účastníky kurzů indoor cycling/spinning ve fitness klubech. Toto kardio zařízení je navrženo ve stylu silničního kola. Je vybaveno setrvačníkem (předním nebo zadním), pedály těsně pod nohama s nastavitelnými popruhy a/nebo bloky na boty SPD a řídítky s úchyty, které umožňují více pozic rukou. Spinningové kolo má nejčastěji kolečko pro nastavení rozsahu odporu, takže můžete simulovat jízdu v terénu. Více informací si můžete přečíst v našem průvodci:
Indoor cycling – – vše o tréninku na spinningovém .Tzv. air bike je typ vertikálního kola. Jsou vybavena kolem se vzduchovým ventilátorem, který vhání vzduch zpět na uživatele, čímž vytváří odpor. Čím silněji šlapete do pedálů, tím větší je námaha a naopak. Air bike má také široká řídítka, která se střídavě otáčejí tam a zpět v rytmu šlapání do pedálů. Tato konstrukce umožňuje provádět vysoce intenzivní kardio cvičení (intervaly, HIIT, tabata, CrossFit) a také silně zapojuje paže, abyste si procvičili horní část těla.
Cyklotrenažér je zařízení, pomocí kterého můžete své stávající silniční nebo MTB kolo přeměnit na stacionární model pro jízdu doma/garáži nebo v jiné místnosti. Je to ideální řešení pro zimní měsíce, zejména pokud se na tomto kole plánujete účastnit závodů nebo triatlonů. Na trhu najdete válečkové trenažéry (skládají se ze 3 válečků a rámu, zadní kolo se do něj vkládá bez dalšího upevnění); magnetické a elektromagnetické trenažéry (upínají se na zadní kolo a přitlačují k němu váleček, speciální magnety ovládané pomocí rukojeti/páčky přitahováním a oddalováním se od sebe vytvářejí větší nebo menší odpor) a trenažéry typu smart (speciální rám vyžaduje demontáž zadního kola, umožňují připojení přes Bluetooth k chytrému telefonu, notebooku nebo tabletu a umožňují např. závodit proti ostatním uživatelům). Umožňují připojení přes Bluetooth k chytrému telefonu, notebooku nebo tabletu a např. závodit proti jiným uživatelům na virtuálních tréninkových platformách).
U stacionárního kola se setkáváme s odporem, tj. s pocitem většího či menšího napětí, které vzniká při šlapání. Lze jej ovládat pomocí ovladače nebo konzoly s tlačítky. Jízdní kola mají tři různé typy brzd: mechanické, magnetické a elektromagnetické.
Mechanický odpor Mechanický odpor je klasická varianta brzd u stacionárního kola, která může využívat řemen nebo destičku připevněnou k setrvačníku. Rozsah odporu se nastavuje ručně pomocí kolečka – obvykle se utažením doprava zvýší odpor a naopak.
Magnetické stacionární kolo má dva magnety, které v závislosti na tom, zda se pohybují blíže nebo dále od sebe, vytvářejí větší nebo menší odpor. Rozsah zátěže se nastavuje pomocí konzoly na řídítkách nebo kolečka (levnější modely). Zařízení s displejem vyžaduje připojení k elektrické síti. Výhodou kol s magnetickým systémem je tichý provoz, bezpečnost a poměrně vysoká životnost.
Nejnovějším a nejpokročilejším typem odporu v tréninkových kolech je elektromagnetická brzda, která funguje stejně jako magnetický model. Zde je tradiční magnet připevněn na setrvačník a elektromagnet je umístěn na rámu kola. Se zvyšujícím se průtokem proudu elektromagnetem se zvyšuje zátěž a naopak. Velkou výhodou elektromagnetické brzdy je její nízká poruchovost.
Než se začnete zajímat o konkrétní modely stacionárních kol, položte si otázku, k čemu je budete používat? Jak často na něm plánujete jezdit – příležitostně nebo pravidelně, a jak intenzivní trénink plánujete? Potřebujete, aby kolo bylo vybaveno funkcemi pro aktivity na různých tréninkových platformách, nebo chcete, aby co nejvíce napodobovalo jízdu v terénu? Kolik můžete ve svém domě/bytě vyčlenit místa na jeho používání a skladování? Jaká máte zdravotní omezení? Kolik můžete/jste ochotni utratit za nákup kardio vybavení?
Pokud je to možné, vyzkoušejte si stacionární kolo před nákupem osobně. Vyzkoušejte různá nastavení sedla a řídítek, jakož i polohy, úhly sklonu a rozsahy odporu, abyste zjistili, zda se pohodlí mění s typem a intenzitou aktivity.
Tréninkové kolo by mělo být nastavitelné tak, aby vyhovovalo vaší výšce a stylu jízdy, proto se zaměřte na možnost nastavení výšky řídítek a vzdálenosti od sedla, stejně jako na možnosti nastavení sedla nahoru a dolů a dopředu a dozadu nebo z hlediska úhlu. To vám umožní dokonale přizpůsobit nastavení kola vašim potřebám. Pokud budete zařízení využívat především k běžnému cvičení, je výška sedla klíčovým faktorem z pohledu kondice a bezpečnosti. Sedlo umístěte ve výšce beder a řídítka přibližně ve výšce loktů až pěstí. Umístěte sedlo ve výšce beder a řídítka ve vzdálenosti od sedla tak, aby se tam vešlo vaše předloktí s narovnanými prsty. Koleno by mělo být mírně pokrčené ( ve chvíli, kdy je noha v nejnižší poloze nad podlahou) a předloktí by mělo svírat úhel 90 stupňů během držení řídítek. V případě vertikálního kola nastavte sedlo tak, aby byl zachován mírný úhel pokrčení v koleni.
Na co si ještě dát pozor při nákupu stacionárního kola?
Tréninkové kolo je skvělou alternativou k posilovně a jízdě v nepříznivém počasí. Můžete na nich provádět efektivní kardio trénink bez ohledu na úroveň vaší kondice. Vzhledem k velkému množství typů stacionárních kol se vyplatí pamatovat na to, aby vybavení odpovídalo vašim potřebám a možnostem. Jste profesionální cyklista, triatlonista nebo máte rádi intenzivní trénink? Pro budování vaší formy bude vhodné spinningové kolo s magnetickým nebo elektromagnetickým systémem odporu. Potřebujete rotoped pro seniory, na rehabilitaci nebo máte problémy se zády? Nejlepší volbou je rotoped, který nebude zatěžovat vaše klouby a páteř. Chcete shodit několik kilogramů nebo získat štíhlou postavu? Vaším společníkem bude vertikální rotoped vybavený speciálními programy zaměřenými na hubnutí nebo spinningové kolo. Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu zde bude pravidelný trénink (2-3krát týdně), jízda ve správném rozmezí tepové frekvence a dodržování diety.
Kvalitní stacionární kola od špičkových výrobců, jako jsou Horizon Fitness, Matrix Fitness, SportsArt, TREXO, BH Fitness, Tunturi, Life Fitness nebo TOORX, najdete ve sportovním obchodě Sportano.cz .