Obsah:
Skitouring je stále oblíbenější zimní aktivita, která umožňuje spojit fyzickou námahu při stoupání do kopce a pohybu mimo stopu s opravdovým požitkem ze sjíždění čerstvého prašanu. Abyste mohli plně využívat jeho výhod, budete potřebovat lyžařské těsnění. Prozradíme vám, jak fungují skialpinistické tuleně, jaký typ byste si měli vybrat a jak se o ně starat.
Těsnění lyží (známé také jako lyžařské kůže) jsou kusy materiálu, které mají na jedné straně lepivý povrch a na druhé straně jemná vlákna podobná vlasům. Jsou nepostradatelnou součástí výbavy každého skialpinisty – poskytují potřebnou přilnavost a umožňují lyžovat na strmém horském svahu, aniž byste se za jakýchkoli podmínek sklouzli dozadu. Po dobu sestupu jsou odstraněny. Její název je odvozen od řemínků z tuleních kůží, které původně obyvatelé arktických oblastí (např. Inuité) připevňovali na lyže, aby si mimo jiné usnadnili dlouhé túry a pohyb v prudce svažitém terénu. Mezi hlavní výhody seskoků padákem patří:
úspora energie – nemusíte ztrácet sílu, abyste zabránili zálohování. Vnější povrch těsnění díky přítomnosti chloupků přilne ke sněhu a zabraňuje pohybu lyží dozadu. Při pohybu lyží vpřed se tyto plochy vyrovnávají a umožňují klouzání;
šetří čas – zvládnete v nich nejstrmější stoupání, takže nemusíte hledat náhradní trasu v mírnějším terénu.
Kromě skitouringu se tuleni používají při backcountry lyžování, alpském lyžování a splitboardingu.
V současné době se lyžařské těsnění vyrábí ze tří druhů materiálů: mohéru (např. srsti angorských koz), syntetických materiálů (především nylonu) a směsi obou vláken. Rozdíl v použitém materiálu hraje velkou roli v trakci, skluzu nebo trvanlivosti.
Těsnění z mohéru jsou lehká, voděodolná a poskytují vynikající skluz, což se projevuje v efektivitě a rychlosti při dlouhých skialpinistických túrách, skialpinismu nebo expedicích v terénu. Nevýhodou je, že jsou křehké, rychle se opotřebovávají a jejich údržba je poměrně náročná.
Jinak známá jako syntetická těsnění jsou velmi lehká, pružná a vysoce odolná proti poškození, ale na druhou stranu mají horší klouzavost. Jsou nejvhodnější pro specifické podmínky, jako je jarní nebo tvrdý sníh nebo přístupy s velmi strmým sklonem. Nylonová těsnění se vyplatí zvolit také v případě, že hledáte spolehlivé vybavení pro krátké výlety nebo pokud jste začínající lyžař a chcete maximální přilnavost.
Jsou také známé jako hybridní těsnění nebo synteticko-moherní těsnění a jsou vyrobeny z kombinace mohéru (70 %) a nylonu (30 %). Hybridní těsnění jsou univerzálním řešením, které nabízí dobrou kluznost, vynikající odolnost a nízkou hmotnost. Budou dobře fungovat v různých terénech a podmínkách. DYNAFIT Speedskins jsou příkladem hybridních těsnění.
Zaručují vynikající přilnavost k lyžařské podrážce, ale vyžadují pravidelnou údržbu, aby byly při každém výletu v dobrém stavu. Často se přepravují v malém sáčku – každý z nich je přilepený na speciální fólii, aby se neslepily a neulpívaly na nich nečistoty.
Takzvaná lepicí těsnění se používají snadněji a nevyžadují velkou údržbu. Lze je přepravovat a skladovat srolované vedle sebe bez jakékoliv ochrany mezi popruhy. Nabízejí mnoho výhod: není třeba znovu nanášet lepidlo, jsou necitlivé na změny teploty a vlhkosti a nehromadí se v nich písek ani prach. Chcete-li je vyčistit, jednoduše je umyjte v teplé vodě.
Při nákupu lyžařských těsnění je třeba vzít v úvahu dvě věci:
velikost vašich lyží – výrobci lyží obvykle nabízejí pár těsnění speciálně navržených pro určitý model (s šířkami a délkami, které odpovídají různým velikostem těchto lyží), což značně usnadňuje výběr. Pokud tuto možnost nemůžete využít, musíte zvolit možnost vlastního řezání (podrobnosti budou uvedeny níže);
úroveň dovedností a použití – pokud jste závodník nebo zkušený parašutista, který preferuje výlety na dlouhé vzdálenosti, vyberte si lehká lepená těsnění vybavená rychloupínacím systémem, která poskytují dobrý skluz. Pokud vám jde o výkon, zvolte pár lepených těsnění se směsí vláken (mohér + syntetika) a systémem předního uchycení. Pokud jste příležitostný, začínající nebo rekreační parašutista, můžete si vybrat mezi samolepicími kůžemi a směsnými lepicími kůžemi s předním a zadním upevňovacím systémem nebo se rozhodnout pro nylonové těsnění pro jeho odolnost a vynikající přilnavost.
Těsnění na lyže se prodávají v několika různých šířkách a délkách, takže je lze optimálně přizpůsobit vašim lyžím. U většiny standardních modelů je jednoduše přizpůsobte šířce nejširšího místa lyže a postupujte podle pokynů výrobce pro úpravu hran a délky. Obvykle byste měli zvolit těsnění, které je o 5-7 milimetrů menší než nejširší místo lyže (obvykle špička) – to umožní zakrýt skluznici lyže, aniž by byla zakryta hrana, což zlepší ovládání. Obvykle se řežou 10-15 cm od paty lyže. Širší těsnění pokrývají větší část skluznice lyže, což vede k lepší trakci. Pro vynikající přilnavost vybírejte těsnění s maximálním pokrytím podkladu. Jezdci používají kratší těsnění, která nejsou připevněna k patkám lyží, což vede k lepšímu skluzu a nižší hmotnosti vybavení.
Těsnění může pokrývat celou délku lyže nebo jen její střední část (tzv. kicker skins). Těsnění připevňujte vždy uprostřed lyže – zabráníte tak poškození ocelových hran. Před nasazením těsnění se ujistěte, že je skluznice lyže čistá a suchá (např. čerstvě navoskované lyže mohou narušit lepidlo).
Těsnění se obvykle připevňují ke skluznici pomocí lepidla, přezek, pásků nebo jejich kombinací. Někteří výrobci vyvinuli vlastní systémy, které fungují výhradně s jejich lyžemi. Nejběžnějším systémem je hákový držák (kovový nebo plastový), který se připevňuje na špičku lyže a zabraňuje pohybu těsnění při stoupání. Dalším řešením je hákové uchycení s pružným kusem materiálu (např. systém Camlock), který umožňuje uzamknout těsnění na obou stranách a zůstat na místě i při dlouhých cestách. Dalším způsobem upevnění je použití tzv. napínáku, který po připnutí na špičku lyže umožňuje stažení těsnění bez demontáže vybavení, čímž šetří drahocenný čas (vyžaduje vhodné výřezy ve špičce lyže a používají ho především závodníci).
Správně ošetřená těsnění lyží si udrží dobrou přilnavost a skluz po delší dobu. Pro začátek je dobré předcházet situacím, které by mohly zkrátit jejich životnost, tj. vyhýbat se pokud možno kalužím nebo velmi měkkému sněhu, kamínkům, jehličí, pryskyřici nebo kořenům. Pokud je to možné, odstraňte těsnění na čistém sněhu, abyste snížili riziko, že se na lepidlo nalepí nečistoty. Při teplotách pod -2 °C se snažte mít těsnění blízko těla (např. pod bundou).
K čištění parašutistických těsnění od čerstvého nebo špinavého sněhu můžete potřebovat specializovaný přípravek, speciální kartáč a čistý hadřík. Jednoduše naneste čisticí prostředek na hadřík a přejeďte jím od přední k zadní části těsnění, poté štětcem pročešte štětiny.
Před uložením těsnění do kufru na sestup se ujistěte, že jsou zcela suchá. Při sušení se vyhněte příliš intenzivním zdrojům tepla: krbům, radiátorům, přímému slunečnímu záření atd. Pokud používáte lepená těsnění, chraňte je před nasazením sejmutými listy. Jiné typy pečetí se jednoduše srolují.
Je dobré mít po ruce vosk na těsnění lyží, aby nezamrzly nebo se na nich nenahromadil led/sníh.
Mezi sezónami skladujte lyžařské těsnění ve speciálním sáčku, aby se do lepidla nedostal vzduch. Skladujte je na chladném a tmavém místě, které není příliš vlhké ani suché.
Kdy vyměnit těsnění lyží? Hlavním příznakem je ztráta přilnavosti a klouzavosti, která je spojena se zkrácením délky vláken. Pokud na patkách lyží zůstávají nánosy lepidla, znamená to, že je třeba nanést novou vrstvu lepidla. Nejlépe je, když to provede odborník ve specializovaném servisu. Pokud jsou okraje roztřepené, lze je opatrně zastřihnout nůžkami k tomu určenými – odstřihněte přečnívající prameny a dejte pozor, abyste nepoškodili vrstvu lepidla.
Stoupací pásy od renomovaných výrobců lyží: K2, Rossignol, ATOMIC, Elan, Dynafit, Fischer, Dynastar, Völkl, Nobile, Marker a Union najdete na Sportano.cz.