Obsah:
Chůze nebo běh v horách s promočenými botami a ponožkami, do kterých se dostaly drobné kamínky nebo písek, je nejen nepříjemná, ale může vést i k bolestivým otlakům a nachlazení. Můžete tomu předejít tím, že si obléknete návleky, dodatečnou ochrannou vrstvu na boty a kalhoty, které jsou vhodné na zimu, jarní tání a podzimní sníh. Vysvětlíme vám, co přesně jsou návleky, kdy a proč byste je měli používat a na co si dát pozor při výběru návleků na horskou nebo běžeckou obuv.
Návleky neboli chrániče jsou látkové „rukávy“, které zakrývají horní část boty, kotníky a spodní část nohavic. Obvykle sahají od spodní části boty až do poloviny lýtka, ale vyrábějí se také v krátké verzi (nad kotník) a imitují podkolenky. Označení stuput pochází z francouzštiny a odkazuje na frázi „stop tout“, což v překladu znamená “ zastavit všechno“.
Jejich hlavním účelem je chránit boty před průnikem vody, sněhu, kamínků, písku, trní, bláta nebo jiných nečistot tím, že zakryjí mezeru mezi kalhotami a svrškem bot. Díky tomu zůstávají nohy suché a čisté i ve velmi nepříznivých podmínkách. Účelem chráničů je také chránit chodidla, kotníky a lýtka před odřeninami nebo otlaky a oblečení a obuv před mechanickým poškozením a opotřebením.
Návleky vypadají jako rukávy s připojeným poutkem na jednom konci, které lze snadno zaháknout pod patu boty. Horní část chráničů se obepíná kolem kotníku nebo lýtka. Návleky se mohou zapínat na suchý zip nebo zip a obvykle mají šňůrky pro nastavení šířky a délky, což umožňuje jejich lepší přizpůsobení a zadržení ještě většího množství vlhkosti při outdoorových aktivitách ve sněhu, dešti nebo v tajícím sněhu. Návleky mohou mít také háček na tkaničky, aby bylo možné tkaničky přivázat k chráničům a ještě těsněji je obepnout kolem boty a nohavic. Chrániče na horskou nebo běžeckou obuv mají obvykle vstup zepředu – systém zapínání vede podél holeně – takže jejich nasazování a sundávání je bezproblémové.
Chrániče bot jsou ideální pro turistiku v bahnitých, zasněžených nebo mokrých terénech. Možná budete muset po cestě překonat potok nebo říčku, přejít mokrou louku nebo zasněžené svahy. Měli byste je nosit s sebou, když jdete na procházku, pěší túru, horolezectví nebo běháte v dešti nebo po něm. Návleky na boty jsou součástí outdoorové výbavy, kterou můžete použít i v suchých podmínkách, např. při chůzi nebo běhu po zemi plné písku, kamínků nebo v terénu s množstvím hmyzu a insektů (např. klíšťat). Chrániče se mohou hodit také při běžeckém lyžování nebo skialpinismu, v tomto případě jsou plně vodotěsné. Využívají je také myslivci a vojáci.
Návleky se obvykle dělí do tří kategorií: trekingové, alpinistické a běžecké (trailové), ale na trhu najdete i modely určené pro cyklistiku nebo běžecké lyžování. Typy a použití úzce souvisí s jejich délkou. Nízké návleky s délkou nad kotníky jsou určeny především pro běh po stezkách nebo rekreační turistiku, kde je cílem udržet kameny a jiné nečistoty mimo obuv a chodidla. Modely s délkou do poloviny lýtek jsou řešením pro nepříliš náročné podmínky, kde potřebujete ochranu před nečistotami a deštěm. Verze připomínající podkolenky je určena do extrémního počasí, jako jsou túry v závějích, mokrých křovinách apod.
Trekingové návleky se vyznačují lehkou, prodyšnou konstrukcí a poskytují základní ochranu během aktivit v příznivém počasí. Některé modely jsou zcela nepromokavé a chrání před deštěm a sněhem. Turistické návleky jsou často víceúčelové a používají se na vše od krátkých jednodenních túr až po vícedenní výpravy s batohem, kde často není možné na konci dne usušit ponožky a boty.
Návleky pro vysokohorskou turistiku nabízejí výbornou ochranu a díky izolaci typu PrimaLoft® poskytují další izolační vrstvu při delších horských výpravách v náročných podmínkách. Většina z nich je vyrobena z nepromokavého, prodyšného materiálu typu Gore-Tex®, který chrání před deštěm a sněhem. Kromě horolezectví je lze použít i pro lezení v ledu, backcountry lyžování, běžecké lyžování nebo chůzi na sněžnicích. Mohou být také vybaveny materiálem Cordura® odolným proti roztržení, který je obvykle umístěn na vnitřní straně, což snižuje riziko poškození oblečení například při nošení maček.
Trailové běžecké návleky jsou zpravidla velmi lehké, prodyšné a kompaktní chrániče, které jsou primárně určeny k ochraně bot před nečistotami a vniknutím kamínků, větviček nebo jiných nepříjemných předmětů, které mohou způsobit vznik odřenin a otlaků. Ochrání také před komáry, klíšťaty a dalším hmyzem. Zpravidla nejsou voděodolné.
Klíčové je nalezení správné velikosti návleků- pokud jsou příliš velké nebo příliš malé, nebudou vás dostatečně chránit před vodou, nečistotami, sněhem nebo větvemi. Pro správný výběr návleků se podívejte do tabulky velikostí výrobce a vyberte model, který se shoduje s velikostí vaší boty. Při zkoušení věnujte pozornost tomu, jak přesně tento prvek vybavení sedí na vaší obuvi. Nesmí se objevit žádná volná místa nebo mezery, kudy by mohla vnikat vlhkost a nečistoty. Dávejte pozor na to, jak vám návleky sedí kolem nohou a lýtek – neměly by být příliš těsné, aby neomezovaly krevní oběh. Kromě toho musí spodní lem těsně přiléhat k botě – neměli byste mít možnost snadno zasunout prst pod chrániče. U správně nasazeného návleku bude přezka pásku na boku boty, nikoliv pod ní.
K tomu, aby návleky plnily svou funkci, musí mít nejen správnou velikost. Při výběru návleků na boty se zaměřte na:
Nasazování návleků je poměrně jednoduché a intuitivní, jen je třeba mít na paměti několik věcí (poznámka: pokyny platí pro většinu modelů návleků, ale některé výrobky mohou při navlékání vyžadovat odlišné kroky):
Důležité: Před použitím vždy zkontrolujte technický stav návleků. Zejména všechny druhy popruhů, nastavovacích mechanismů a zipů by měly být v dobrém stavu.
Chrániče na boty nevyžadují složitou údržbu, ale je dobré mít na paměti několik věcí, které pomohou udržet jejich vzhled a funkčnost po dlouhou dobu. Po každém použití pečlivě zkontrolujte, zda nejsou upevňovací prvky zašpiněné, zablácené apod. Nečistoty odstraňte kartáčkem s jemnými štětinami. Při silnějším znečištění otřete jejich vnější povrch hadříkem namočeným v teplé vodě. Nechte je uschnout na vzdušném místě. Vyvarujte se praní v pračce nebo sušení například na radiátoru – mohlo by dojít k jejich poškození. Chcete-li osvěžit voděodolné vlastnosti návleků, můžete je postříkat impregnačním přípravkem.
Návleky boty jsou dokonalou ochranou pro nohy, obuv a oblečení před promočením, ušpiněním nebo poškozením a jsou určeny na deštivé dny, chůzi v zabláceném nebo zasněženém terénu, ale i na suchém terénu plném kamenů nebo křovin. Typ návleků je nejlépe vybírat podle druhu fyzické aktivity a očekávaných klimatických a terénních podmínek. Nemusíte je mít na sobě po celou dobu výpravy nebo běžeckého tréninku, ale vyplatí se mít je po ruce (v kapse kalhot nebo bundy, v batohu apod.), abyste mohli využít jejich funkčnosti, jakmile se změní podmínky. V obchodě Sportano.cz najdete vysoce kvalitní trekingové, turistické a běžecké návleky od špičkových značek, jako jsou Tatonka, Salewa, Climbing Technology, Rab, Sea to Summit nebo Viking.