Obsah:
Jestliže jste doposud nevěnovali příliš pozornosti tomu, jaké ponožky si oblékáte na túry nebo trekking v horách, stojí za to změnit svůj přístup. Zejména pokud vaše aktivity v horách byly spojeny s pobytem v nepříjemném vlhku a chladu nebo končily otlaky a puchýři. Vhodně zvolené trekkingové ponožky pro vaši velikost chodidla, typ fyzické aktivity, klimatické a terénní podmínky vám umožní užívat si pohodlí a také ovlivní váš výkon. Doporučujeme, jakým otázkám věnovat pozornost při výběru ponožek pro chůzi v horách.
Trekingové ponožky jsou klíčovou součástí šatníku každého nadšence do hor, a to bez ohledu na druh aktivity, klimatických a terénních podmínek nebo způsobu pohybu. Na rozdíl od běžných bavlněných ponožek udržují nohy v suchu, poskytují dostatečnou ventilaci a tlumení nárazů, a zajišťují tak vysokou úroveň pohodlí, minimalizují riziko bolestivých odřenin nebo puchýřů a jsou zodpovědné za dobrý zážitek z outdoorové aktivity. Trekingové ponožky jsou často vyrobeny z technických materiálů s termoaktivními vlastnostmi, které jsou navíc podpořeny moderními technologiemi nebo řešeními typu:
Materiál trekingových ponožek by měl zajišťovat dostatečnou termoregulaci, prodyšnost, odvod vlhkosti a dlouhou životnost. Typ tkaniny by měl být vybrán podle individuálních preferencí a klimatických podmínek. Mezi nejběžnější materiály používané k výrobě tohoto horského oblečení patří:
Bavlna je materiál, který má tendenci zadržovat vlhkost, což znamená, že bavlněné ponožky absorbují pot a udržují tak nohy mokré. Výsledek? Nohy jsou náchylnější k otlakům, tvorbě mozolů a omrzlinám. Bavlna neposkytuje dobrou prodyšnost, takže při vysoce intenzivní aktivitě nebo v teplých dnech může vést k nadměrnému pocení, a tím zvýší nepohodlí a riziko vzniku puchýřů. Kromě toho bavlněné ponožky ve srovnání s jinými materiály pomaleji schnou, což kromě nedostatečné tepelné izolace a zhoršování pocitu chladu podporuje růst bakterií a zápachu.
Na trhu jsou k dispozici jak trekingové ponožky:
Výška turistických ponožek by měla odpovídat výšce trekingových nebo turistických bot – měly by být dostatečně dlouhé, aby chránily vaši pokožku před třením přímo o obuv. Obecně platí, že velmi nízké ponožky jsou špatnou ochranou proti tření pokožky o boty – nejlépe se hodí k lehkým turistickým botám nízkého profilu nebo k trailovým běžeckým botám. Horské ponožky, které zakrývají kotník, poskytují lepší ochranu před poraněním kůže. Jsou vhodné do bot nízkého až středního střihu. Nejoblíbenějším řešením jsou trekingové ponožky, které končí několik centimetrů nad kotníkovou kostí (tzv. model crew). Účinně chrání před otlaky v botách s vysokým kotníkem a nic nebrání jejich nošení v modelech s nízkým profilem. Ponožky se naopak skvěle hodí na trekking a horolezectví. Vysoké ponožky chrání před odřeninami holeně způsobenými svrškem masivních horských bot, ale také poskytují dodatečnou ochranu lýtka před poraněním nebo pokousáním a pomáhají udržet lýtko v teple při nočním lezení nebo při překonávání ledovců.
Správná velikost trekingových ponožek je klíčem k zajištění vysoké úrovně pohodlí při horských výpravách. Začněte změřením délky obou chodidel. Připravte si papír, krejčovský metr a tužku/pero. Položte pravé chodidlo na list papíru, označte konec nejdelšího prstu a paty a změřte vzdálenost mezi těmito dvěma body. Postup opakujte s levou nohou. Porovnejte své výsledky s tabulkou velikostí vytvořenou pro konkrétní model nebo kategorii výrobků vybrané značky.
Při zkoušení trekingových ponožek věnujte pozornost tomu, zda dobře padnou a poskytují noze dostatečnou oporu. Neměly by způsobovat diskomfort, otlaky nebo být příliš volné. Vyhněte se modelům s příliš velkým obsahem materiálu, který se může během výpravy pomačkat a způsobit bolestivé otlaky. Zkontrolujte, zda mají trekkingové ponožky anatomické tvarování pro každé chodidlo – to může zlepšit preciznost přizpůsobení a zvýšit pohodlí během nošení. Ponožka je správně přizpůsobená, jestliže je její pata umístěna přesně v jedné linii s patou chodidla.
Při nákupu letních nebo zimních turistických ponožek je třeba mít na paměti několik důležitých faktorů, jako je tloušťka, délka, prodyšnost, rychlý odvod vlhkosti, doba vysychání, tlumení, životnost a střih. Důležité jsou také otázky, jako je délka trasy, převládající a očekávané počasí, terénní podmínky a osobní preference. Je důležité si uvědomit, že procento jednotlivých materiálů použitých u konkrétního modelu se může lišit v závislosti na typu aktivity a klimatických podmínkách, proto je důležité najít si takovou kombinaci, která nejlépe splní vaše očekávání.
V létě se na horských stezkách nejlépe osvědčí ponožky složené z merino vlny a syntetiky nebo vyrobené výhradně ze směsi syntetických vláken. V prvním variantě se vyplatí poohlédnout po letních trekingových ponožkách, které obsahují například 50-65 % vláken jemné merino vlny v kombinaci s nylonem a příměsí spandexu (2-5 %). Proč je merino vlna vhodná na horké dny? Je to díky již zmíněným termoregulačním vlastnostem, díky nimž materiál chrání jak před přehřátím, tak před podchlazením. Naproti tomu letní horské ponožky vyrobené ze 100% syntetických vláken obvykle obsahují směs polyesteru, nylonu a spandexu nebo polyesteru, nylonu, akrylu a elastanu. Toto složení přispívá k odolnosti a pružnosti ponožek, ale také k jejich dobré prodyšnosti.
Bez ohledu na materiál zvolte pro letní horské výpravy lehké a tenké modely s klasickou délkou (crew) pro zajištění dobré cirkulace vzduchu.
Aby byla horská túra po zasněžených stezkách a v nízkých teplotách pohodlná a příjemná, vyberte si odolné trekingové ponožky s dostatečným polstrováním, které poskytnou vysoký tepelný komfort a dobře izolují nohy od chladu. Vybírejte zimní horské ponožky, které obsahují směs vlny a syntetických materiálů (nylon, polyester, akryl, spandex atd.) v poměru 60-80 % ku 20-40 %. Takové složení dostatečně udrží teplo, účinně odvádí vlhkost a zajišťuje odolnost a zároveň pohodlí v opravdu nepříznivých klimatických podmínkách. Vlna má navíc schopnost udržet teplo, i když je mokrá a zaručuje tak pohodlí nohou za všech podmínek. Kromě merino vlny zvažte nákup horských ponožek z vlny alpaky, která je měkká a zaručuje izolaci, aniž by zvyšovala hmotnost. Kvalitní vlna z alpaky je navíc ještě lehčí a teplejší, takže je dobrou volbou pro zimní turistiku.
Správná a systematická péče o trekkingové ponožky je důležitá pro jejich udržení v dobrém stavu, zachování jejich vlastností (např. prodyšnosti) a prodloužení jejich životnosti. Než začnete prát konkrétní model trekkingových ponožek, zkontrolujte štítek výrobce a doporučení pro péči na něm uvedená. Ve většině případů lze trekingové ponožky prát v pračce, ale doporučuje se šetrný režim, jemné prací prostředky a nízké teploty. Důležité je obrátit je naruby a uchovávat je odděleně od ostatního oblečení, například je dát do speciálního pytlíku na praní. Předejdete tak náhodnému poškození, roztažení nebo zmačkání. Vyvarujte se praní v horké vodě a sušení v bubnové sušičce, protože to může způsobit sražení nebo ztrátu pružnosti tkaniny, a používání bělidel (mohou poškodit tkaninu). Horské ponožky sušte vždy na větraném místě, např. položené na plocho na sušáku, mimo přímý zdroj tepla, jako je slunce nebo radiátor.