Obsah:
Brýle jsou nezbytnou součástí lyžařského a snowboardového vybavení, které chrání před větrem, chladem a slunečním zářením, poskytují dobrou viditelnost a zároveň vypadají stylově. Při výběru správného modelu se vyplatí zaměřit se na několik klíčových parametrů, jako je typ a barva čoček, velikost rámu a přizpůsobení helmy. Pokud přemýšlíte, jaké lyžařské brýle si vybrat, podívejte se na našeho průvodce.
Lyžařské brýle se skládají z:
čočky, které chrání vaše oči;
rám, který je podpírá na čelní straně a spojuje ostatní prvky;
1, 2 nebo 3vrstvá pěna pro pohodlí a přilnutí k obličeji;
ventilační systém pro proudění vzduchu a prevenci zamlžování;
nastavitelný pásek, který je udrží na hlavě nebo na helmě.
Hlavní funkcí brýlí je chránit oči před různými nebezpečími, která na vás na sjezdovce čekají, aby bylo lyžování nebo snowboarding zábavné a bezpečné. Ve vysokých nadmořských výškách je vzduch řidší, a proto méně filtruje ultrafialové (UV) záření, takže vaše oči jsou více vystaveny jeho škodlivým účinkům. Kromě toho jsou sluneční paprsky odražené od sněhu jasnější a intenzivnější (sníh odráží 85 % UV záření, a to i při zatažené obloze), a proto mohou vést k nadměrnému slzení a únavě očí a v extrémních podmínkách dokonce k tzv. sněžné slepotě (fotokeratitida neboli podráždění spojivek a rohovky). To se následně projevuje sníženou viditelností a může způsobit nebezpečné nehody vedoucí k bolestivým zraněním nebo úrazům. S brýlemi vybavenými správnými filtry a čočkami toto riziko snížíte. Při lyžování ve vysokých rychlostech nebo za větrného počasí chrání lyžařské brýle před větrem, čímž zabraňují roztržení a rozmazání zraku.
Brýle také slouží jako ochrana před chladem, těžkým sněhem, ledovými částicemi od ostatních lyžařů, vyčnívajícími větvemi u stromů a mechanickými zraněními způsobenými například špatnou manipulací s holemi.
Brýle se dobře osvědčují i při zataženém počasí – správná barva čoček zesílí světlo a zvýší kontrast, takže lépe uvidíte, co se kolem vás děje. Správná barva čoček také zabrání tomu, aby sníh nebo mlha změnily vaše vnímání terénu a způsobily pád přes nerovnosti nebo zledovatělá místa, která jste neviděli.
Obecně jsou brýle pro lyžování a snowboarding lepší, bezpečnější a častěji doporučovanou volbou než sluneční brýle. Díky výměnným objektivům je můžete přizpůsobit konkrétním povětrnostním podmínkám. Kromě toho lépe přiléhají k obličeji, což snižuje riziko jejich sklouznutí nebo pádu, a díky nastavovacím páskům je lze optimálně nastavit. Kromě toho zakrývají větší část obličeje, nabízejí širší zorné pole, mají větrací otvory nebo speciální řešení zabraňující zamlžování skel (systém proti zamlžování) a jsou odolnější vůči různým druhům poškození, čímž lépe zaručují optimální ochranu očí.
Sluneční brýle jsou naopak ideální pro teplejší, slunečné dny, když máte naplánované jiné aktivity nebo mezi sjezdy na sjezdovce. Jejich výhodou je velký zorný úhel, nízká hmotnost a možnost přizpůsobení čoček vaší zrakové vadě. K nevýhodám slunečních brýlí je třeba napsat, že se snáze ztrácejí a je větší pravděpodobnost, že se při pádu rozbijí nebo poškodí a způsobí zranění obličeje. Řešením mohou být sluneční brýle s ohebnými nosníky, které zajistí, že zůstanou na svém místě a budou se pohodlně nosit s helmou. Můžete si také vybrat fotochromatické brýle, jejichž čočky se automaticky přizpůsobují měnícím se světelným podmínkám.
Výběr správné velikosti lyžařských brýlí je proto nejdůležitějším kritériem při rozhodování o koupi konkrétního modelu. Na trhu najdete řadu řešení, která vám pomohou vybrat a přizpůsobit brýle konkrétnímu tvaru a velikosti vašeho obličeje:
Malá velikost – malé velikosti se obvykle vyrábějí pro děti, dospívající nebo osoby s poměrně malou hlavou a obličejem, čímž se zabrání zbytečné mezeře mezi přilbou a rámem;
Medium Fit – je určen pro většinu lidí se středně velkou hlavou a obličejem. Nejvšestrannější;
Velký/nadměrný střih – velké a nadměrné obroučky brýlí poskytují větší zorné pole, což je důležité například pro freestylové a freeridové jezdce a lyžaře, kteří si zakládají na vysoké periferní (boční) viditelnosti;
OTG – (Over the glasses) – věnováno lidem, kteří nosí brýle;
dámský střih – přizpůsobený užšímu tvaru ženského obličeje, například menším objemem nad nosem;
přizpůsobené specifické anatomii obličeje, např. vyšší lícní kosti a nízký nosní hřbet.
Abyste se ujistili, že brýle správně sedí, vyzkoušejte si je s lyžařskou helmou, a pokud pod ní nosíte také čepici nebo kuklu, nasaďte si je také. Jakmile si brýle nasadíte, měl by vám rám dobře přiléhat k obličeji a být pohodlný. Neměly by se tvořit žádné tlakové body, např. kolem očních důlků nebo na tvářích, a neměli byste cítit žádné proudění vzduchu (aby nedocházelo k zamlžování brýlí a vysychání očí), tj. neměly by mezi nimi být žádné mezery, zejména na čele nebo po stranách obličeje. Dobře padnoucí brýle poskytují větší zorné pole, a to i do stran, a měly by dobře těsnit kolem obličeje. Hledejte rámy s otvory pokrytými pěnou, které umožňují správné proudění vzduchu, takže se nezamlžují. Důležité je pěnové polstrování všech tlakových bodů – například fleecové polštářky dobře tlumí nárazy a dobře odvádějí pot.
Zkontrolujte, jak se objektivy chovají venku při přirozeném světle. Pokud si koupíte čiré čočky, je dobré je vyzkoušet v tmavé místnosti s jednou rozsvícenou žárovkou, která vám pomůže zjistit, zda při pohledu na světlo na hřišti nezpůsobují zkreslení a oslnění.
Všechny brýle se dodávají s páskem, který umožňuje nastavit délku pomocí spony nebo klipu. Vyberte si širší pásek, který bude brýle lépe držet na místě, nebo verzi s tenkým silikonovým páskem na vnitřní straně, který zabrání sklouzávání pásku na helmě. Věnujte pozornost tomu, jak snadno lze měnit délku pásku – pokud je obtížné jej nastavit, změňte model brýlí.
Základní součástí lyžařských brýlí jsou skla správné barvy, vyrobená z odolných a trvanlivých materiálů a vybavená filtry a technologiemi, které zvyšují jejich funkčnost. Zde jsou nejdůležitější parametry, které je třeba při nákupu lyžařských brýlí zohlednit.
Ty jsou navrženy tak, aby zastavily ultrafialové záření UVA, UVB a UVC, čímž snižují riziko poškození zraku a zvyšují vaše pohodlí. Hledejte lyžařské brýle, které blokují 100 % UV záření odrážejícího se od sněhu, a to i v zamračených dnech.
Barva brýlí úzce souvisí s povětrnostními podmínkami, kontrastem prostředí, ve kterém se nacházíte, a hodnotou VTL (Visible Light Transmission), která udává procento propustnosti světla přes čočku (udává se v procentech). V den s modrou oblohou bude nejlépe fungovat nízký VLT, zatímco v zamračený nebo mlhavý den bude nejlépe fungovat vyšší VLT. Bohužel neexistuje univerzální zasklení, které by zaručilo dokonalý výhled za všech podmínek, takže pokud se zaměřujete na hodnotu VLT, vyberte si model, u kterého se pohybuje kolem 30 %.
Kromě toho jsou na trhu dostupné technologie, které zlepšují vidění v různých podmínkách, jako např.:
Variomatic od značky UVEX, který dokáže přizpůsobit odstín skla měnícím se povětrnostním podmínkám;
Prizm™ od značky Oakley – který využívá rozdělení světla na různá barevná spektra a následně zesiluje ta, která jsou v daných podmínkách potřebná pro vidění, a filtruje ostatní;
ChromaPop od značky Smith, který zlepšuje viditelnost a poskytuje lepší vnímání hloubky.
Barvy skel vyhovují různým povětrnostním podmínkám – od velmi jasného světla ve vysokých nadmořských výškách až po velmi tmavá místa a zasněžené dny. Objektivy jsou rozděleny do kategorií S0 až S4 – čím vyšší číslo, tím tmavší objektiv. S0 je určena pro noční podmínky. Nejuniverzálnější objektivy jsou S2-S3 , zatímco S4 je určen pro nejjasnější podmínky a velmi vysoké nadmořské výšky.
Obecně se používá dělení:
S3-S4 (8-18 % a 3-8 % VLT) – pro velmi jasné a slunečné podmínky. Dodávají se v černé, hnědé, šedé, modré nebo červené barvě;
S3 (8-18 % VLT) – pro světlé podmínky. Mají hnědá, červená, modrá nebo šedá skla;
S2-S3 (18-43 % a 8-18 % VLT) – pro proměnlivé podmínky. Základní barva brýlí je obvykle oranžová nebo růžová;
1-2 (43-80 % a 18-43 % VLT) – pro slabé osvětlení a sněhové podmínky. Dodávají se v růžovém, oranžovém nebo žlutém odstínu.
Proměnlivost povětrnostních podmínek vůbec nevyžaduje, abyste měli několik párů brýlí se skly v různých barvách. Můžete si vybrat:
fotochromatické brýle – automaticky mění barvu na světlejší nebo tmavší v závislosti na povětrnostních podmínkách;
brýle s vyměnitelnými skly – jejich speciální konstrukce umožňuje rychle reagovat na změny počasí. Tyto typy brýlí se nejčastěji prodávají v sadě se 2-3 čočkami.
U lyžařských brýlí rozlišujeme dva typy tvaru čoček – sférické a cylindrické (ploché). První z nich je zakřivený vertikálně i horizontálně (je sférický), což zajišťuje přizpůsobení tvaru sítnice, široké zorné pole a menší riziko oslnění. Skvěle se hodí pro freeride. Nevýhoda: snáze se poškodí. Válcové sklo je vodorovně zakřivené a svisle ploché, aby kopírovalo křivky obličeje. Je odolnější vůči poškození a nemlží se tak snadno a rychle, ale na druhou stranu zužuje pole bočního vidění (periferní vidění) a může vést k většímu množství světelných odrazů.
Většina brýlí pro zimní sporty má polykarbonátová (PC) skla, která jsou mnohem odolnější proti nárazům a otřesům než běžný plast. Navíc je velmi lehká a pohodlná a dodává se v různých odstínech a barvách. Na trhu jsou také brýle s inovativním sklem NXT Glass vyrobeným z materiálu Trivex. Vzniká při nízkých teplotách a je velmi lehký.
Výrobci lyžařských brýlí vyvinuli špičková řešení, aby zefektivnili lyžování nebo snowboarding a zajistili ještě větší bezpečnost a pohodlí:
polarizační filtr – snižuje odrazy světla od slunečních paprsků odrážejících se od svahů a zlepšuje vizuální kontrast;
REVO povlak neboli zrcadlový povlak – je vrstva pokrývající vnější část skla, která má odrážením slunečních paprsků chránit před jejich škodlivými účinky;
Povlak proti zamlžování – tenká vrstva se nachází na vnitřní straně brýlí a je navržena tak, aby zabraňovala zamlžování. Je zabudován prakticky ve všech modelech střední a vyšší třídy. Vzhledem k jeho křehké struktuře a skutečnosti, že jsou jím brýle vybaveny, vyžadují zvláštní péči s použitím speciálních produktů;
dvojitá skla – poskytují tepelnou bariéru, která omezuje zamlžování.
Nosíte denně korekční brýle a zajímá vás, zda vám budou na sjezdovce stačit, nebo zda budete muset nosit čočky po celou dobu jízdy? Optimálním a bezpečnějším řešením by pro vás byly lyžařské brýle OTG (over the glasses), které jsou větší a mají speciální pěnový výřez na úrovni spánků, takže se pod ně brýle bez problémů vejdou. Při nasazování brýlí OTG dbejte na to, aby se brýle neposouvaly dovnitř a nezpůsobovaly nepohodlí nebo tlak na nos nebo spánky.
Jakmile si koupíte perfektní lyžařské brýle, měli byste se o ně řádně starat, aby si zachovaly své vlastnosti a sloužily vám co nejvíce sezón. Zde je několik základních tipů pro péči o brýle:
vždy je odkládejte opřené o pěnovou stranu a s čočkou směřující nahoru;
k čištění modelů bez vrstvy Anti-fog použijte měkký hadřík, vodu a jemný čisticí prostředek na brýle, zatímco brýle se speciální vrstvou vyžadují speciální čisticí prostředek a utěrku z mikrovlákna nebo mikrovlákna. Otírání brýlí papírovým ručníkem nebo kusem oblečení může poškodit povlak a způsobit škrábance;
po opuštění svahu nechte brýle před uložením do pouzdra/tašky důkladně vyschnout na vzduchu. Nesušte přímo na slunci nebo v blízkosti zdroje tepla;
pokud brýle nepoužíváte, uložte je do speciálního pouzdra nebo měkkého sáčku (obvykle je součástí dodávky).
Výběr a správné nasazení lyžařských brýlí je jedním z nejdůležitějších aspektů ovlivňujících pohodlí, výkon a bezpečnost při lyžování nebo snowboardingu. Pomohou vám ochránit oči před škodlivým UV zářením nebo jiným nebezpečím, proto se vyplatí vsadit na kvalitní výrobky značek, které oceňují milovníci zimních sportů po celém světě: Oakley, UVEX, Smith, Alpina, Rossignol, Salomon, ATOMIC, HEAD, POC, Sweet Protection, Dragon nebo Julbo. Na Sportano.cz najdete širokou nabídku
lyžařských brýlí .