Obsah:
Chystáte se v nadcházející zimě poprvé vyrazit na sjezdovku, nebo si snad chcete vyzkoušet běžecké lyžování? Ať už je důvod jakýkoli, budete potřebovat lyžařské hole. S námi se dozvíte, jak vybrat lyžařské hůlky podle své výšky a co zohlednit při jejich nákupu, abyste lyžovali stabilně, s dobrým rytmem a bez přílišné únavy.
Lyžařské hole jsou nepostradatelnou součástí výbavy sjezdařů, běžkařů a skialpinistů. Především jsou oporou pro udržení rovnováhy a brzdění nejen při prvních krůčcích na lyžích, ale i na pokročilých tratích. Díky stabilní poloze je snazší udržet si jistotu na sjezdovce a dobrou prostorovou orientaci zejména při zatáčení.
Kromě toho vám lyžařské hole umožní pohybovat se na rovných úsecích a pomohou vám dát lyžím správný rytmus a stopu. Slouží také k rozvoji rychlosti a plynulejšímu pohybu na sněhu. Lze je použít k opírání a odpichování při výstupu na vlek. Při správném výběru podle výšky a stylu lyžování jsou zodpovědné za udržení správného držení těla včetně rovných zad, aby lyžování tuto část těla nezatěžovalo a bylo bezpečné.
Výška je jedním z nejdůležitějších, ale ne jediným faktorem, který je třeba při výběru správných lyžařských holí zohlednit. Důležitý je také styl lyžování, a proto rozlišujeme hole pro sjezdové lyžování, freeride, skoky do vody a závodní, tedy pro závody v obřím slalomu.
Klasické sjezdové hole mají jednoduchou konstrukci a používají se hlavně k odpichování. Z tohoto důvodu by měly být dlouhé.
Tento typ lyžařských holí, obvykle se zahnutým tvarem, je určen pro slalomové lyžování (obří slalom nebo slalom). Pro větší pevnost a bezpečnost (např. při projíždění branek) je vybavena talířky ve tvaru pohárků.
Charakteristickým rysem tohoto typu lyžařských holí je velká velikost talířku. Freeridové hole také nemají poutko na zápěstí a jsou delší než sjezdové hole.
Lyžařské hole kombinující horolezectví a lyžování se vyznačují nastavitelnou délkou, což usnadňuje jejich nasazování a přepravu. Teleskopické modely mají obvykle 2-3 rozsahy nastavení.
Lyžařské hole mají jednoduchou konstrukci sestávající z komponentů, jako jsou rukojeť, poutka, chrániče, násada a talířek. Při výběru lyžařských holí se vyplatí věnovat pozornost také materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, aby vybavení dobře fungovalo za všech podmínek a bylo funkční po několik sezón.
Ty zabraňují ztrátě holí. Popruhy mohou být trvale připevněné, odnímatelné nebo se samy uvolní při pádu.
Chrániče poskytují dodatečnou ochranu například proti zraněním způsobeným nadměrnými nárazy zařízení o zem.
Slouží k držení tyčí a pomáhají snížit nárazy způsobené při zaražení tyče do země. Rukojeti by měly být ergonomické a potažené materiálem s vysokou přilnavostí, aby poskytovaly maximální pohodlí při jízdě.
Hlavní část lyžařské hole. Dřík se obvykle vyrábí z hliníku (například modely pro sjezdové lyžování), zatímco dražší a pokročilejší verze používají karbonová vlákna (pro freeride).
Část hole umístěná na konci, která usnadňuje odraz. Pro dobře upravené sjezdovky jsou vhodné menší velikosti, zatímco velké velikosti jsou vhodnější, pokud plánujete lyžovat v silně zasněženém terénu.
Lyžařské hole se vyrábějí z hliníku nebo uhlíkových vláken. V prvním případě je výhodou nízká cena a vysoká odolnost proti nárazu nebo poškození. Nevýhodou lyžařských holí vyrobených z hliníku je jejich poměrně vysoká hmotnost. Karbonové hole se vyznačují nízkou hmotností, vyšším tlumením a užším průměrem, což se projevuje v komfortu držení, zejména na dlouhých a náročných tratích, a snadné manipulaci.
Lyžařské hole lze přizpůsobit vaší výšce několika způsoby. Jedním ze způsobů je změření vybavení přímo ve stacionárním obchodě a v obuvi, kterou budete mít na sjezdovkách nebo běžeckých tratích. Vyberte si model lyžařských holí, o který máte zájem, otočte je vzhůru nohama, uchopte je pod talířkem (tato část lyžařských holí je při lyžování zapuštěna do sněhu, takže se na ni nebere ohled) a opřete špičku rukojeti o parkety. Umístěte horní část paže blízko svého těla. V tomto nastavení by měl být úhel mezi předloktím a ramenem 90 stupňů.
Správnou hodnotu pro vaši výšku si můžete také vypočítat pomocí jednoduchého vzorce:
Délka lyžařských holí = výška (v cm) x 0,7
Důležité: Výsledek, který získáte, zaokrouhlete na nejbližších 5 cm (výrobci obvykle používají zprůměrované délky lyžařských holí v intervalech právě do 5 cm).
Například:
Výše uvedený vzorec není příliš přesný, protože nezohledňuje například tělesné proporce lyžařů stejné výšky.
Další metodou výběru délky lyžařských holí je odečíst od vaší výšky 50 cm, takže například pokud měříte 165 cm, budete potřebovat vybavení dlouhé 115 cm, a pokud měříte 190 cm, budete potřebovat 140 cm.
Další možností výběru lyžařských holí jsou tabulky výrobců s průměrnými délkami vybavení v závislosti na vaší výšce. Lyžařské hole pro děti vybíráte podobně jako modely pro dospělé.
Klíčem k pohodlnému a bezpečnému lyžování jsou správné lyžařské hole. Příliš krátké hole způsobují přílišný předklon. Příliš vysoké hole naopak ztěžují ovládání jízdy nebo zpomalují vaši reakci na dění na sjezdovce. V obou případech to vede k nestabilní jízdě a nadměrné únavě. Sáhněte po lyžařských holích osvědčených značek, jako jsou např: HEAD, Rossignol, Salomon, ATOMIC, Elan, LEKI, Nordica, Völkl nebo Dynastar nebo
lyžařské hole od: Black Diamond, K2, Dynafit nebo Komperdell abyste měli jistotu, že je vybavení vyrobeno z kvalitních a odolných materiálů, vyberte si z nabídky značek . Lyžařské hole pro dospělé i děti najdete v internetovém obchodě Sportano.cz. Pokud máte pochybnosti o tom, jaká délka lyžařských holí vám bude vyhovovat, můžete se obrátit na náš zákaznický servis, který vám pomůže vybrat optimální vybavení.