Obsah:
Znalost nastavení snowboardového vázání je důležitá nejen z hlediska pohodlí a bezpečnosti, ale také z hlediska preciznosti jízdy. Pokud se snowboardingem teprve začínáte, tak se u nás dozvíte, jaké existují typy vázání, co znamenají pojmy goofy a regular a jak nastavit vázání na snowboardu co se týče správné rozteče nebo úhlu nohou.
Pokud jde o
snowboardové vázání , existuje základní rozdělení na tvrdé a měkké vázání. První typ je určen pro freecarving nebo slalom, tedy pro jízdu ve vysokých rychlostech, takže ho používají především závodníci a profesionálové. V případě měkkého snowboardového vázání, které se používá například pro freeride a freestyle, rozlišujeme tři typy:Dalším důležitým aspektem při nastavování snowboardového vázání je použití správného montážního systému, který má různé konstrukce a účely. Na trhu jsou k dispozici tyto systémy:
Než začnete nastavovat vázání na snowboard, proveďte malý test, abyste zjistili, jakou máte vedoucí nohu, která vám řekne, jak jsou vaše nohy na prkně umístěny – zda jsou goofy nebo regular. V první poloze je to pravá noha, která je vpředu, ve druhé je to levá. Chcete-li zjistit, jak je to ve vašem případě, stoupněte si na kluzký povrch a začněte klouzat a zároveň zkontrolujte, která noha se pohybuje dopředu jako první. Případně se postavte oběma nohama a začněte se naklánět dopředu, dokud neztratíte rovnováhu – všimněte si, která noha chtěla pád zmírnit, měla by to být ta, která je na desce umístěna vpředu. Tyto testy vám pomohou správně nastavit vázání, ale nejsou konečným vodítkem, protože po několika sezeních na sjezdovce můžete zjistit, že přece jen raději změníte přední nohu.
Správné nastavení snowboardového vázání vyžaduje zaměření na aspekty, jako je rozteč nohou, úhel nohou vzhledem k prknu a rozsah délky popruhů. Připravte si šroubovák a můžeme začít.
Rozteč vázání na prkně ovlivňuje mimo jiné: pohodlí, stabilitu a ovladatelnost jízdy a úroveň kontroly nad prknem. Stance je velmi individuální záležitost, takže neexistuje univerzální způsob jeho nastavení. Obecně se uznává zásada upevnit vázání na šířku ramen nebo o několik centimetrů širší, případně zvolit rozteč, která odpovídá vaší přirozené poloze těla při mírném kroku. Případně můžete provést volný skok a zkontrolovat, jak jsou vaše nohy po dopadu umístěny – nastavte vázání v této vzdálenosti. Pokud je váš snowboard správně délkově nastaven, můžete pomocí středových vložek nastavit vzdálenost mezi nohama. Vyplatí se vyzkoušet několik nastavení a zvolit optimální šířku mezi vázáním, která zajistí pohodlí a svobodu pohybu na sjezdovce i na svahu.
Dalším důležitým aspektem při montáži a nastavování vázání je úhel nohou vzhledem k prknu, který je ovlivněn mimo jiné faktory, jako je tvar těla, dovednosti nebo styl jízdy (freestyle, carving/racing, freeride). Vychází se z předpokladu, že na začátku bude dobře fungovat tzv. kachna, tedy poloha, kdy prsty směřují mírně ven. Při výuce jízdy na snowboardu se můžete řídit také pravidlem, že přední chodidlo by mělo svírat úhel 30 stupňů a zadní chodidlo úhel 15 stupňů. Chcete-li si ověřit, zda jsou pro vás úhly vázání optimální, můžete udělat několik dřepů a skoků, zkusit přenést váhu na paty a špičky nebo více na jednu nohu a sledovat, zda se neobjeví nějaký diskomfort.
Highback, neboli oblíbená lžíce, umožňuje správně nastavit tělo, zvýšit/snížit tlak na zadní část chodidla, a tak jezdit vyšší/nižší rychlostí a ovlivnit stabilitu jízdy. Na začátku vašeho snowboardového dobrodružství je dobré používat zvýšenou polohu highback, která poskytuje optimálnější polohu těla při náklonu dopředu, což usnadňuje ovládání prkna. Pokud máte problémy s udržením pozice a často se nakláníte dozadu, můžete zkusit highbacky nastavit tak, aby přední byl ve větším úhlu než zadní.
Tento parametr se týká vzdálenosti vázání od špičky a patky prkna a zahrnuje posunutí 1-2 insertů vázání dozadu (blíže k zadní hraně prkna). To pomáhá k dynamičtější a agresivnější jízdě (např. v zatáčkách) a k udržení dobré kontroly nad snowboardem při jízdě na prašanu. Pro začínající snowboardisty se doporučuje symetrické nastavení vázání.
Správně nastavené pásky zajišťují, že bota dobře obepíná nohu. Řemínky by měly botu rovnoměrně podpírat, aby nedocházelo k uvolnění nebo diskomfort způsobený příliš těsným zapínáním.
Chcete-li zkontrolovat, zda jste správně nastavili snowboardové vázání, položte prkno například na koberec nebo jiný měkký povrch a stoupněte si do vázání. Pak pokrčte nohy v kolenou a udělejte několik dřepů a dalších pohybů, které napodobují jízdu v terénu. Pokud se při každém z nich cítíte pohodlně, je vázání správně upevněno. Cítíte diskomfort? Zkuste vázání nastavit znovu, dokud nenajdete pro vás optimální nastavení.
Jak vidíte, seřízení snowboardového vázání vyžaduje znalost několika klíčových zásad, ale není to složitý proces. Protože správné nastavení a seřízení vázání je silně ovlivněno individuálními preferencemi, vyplatí se, abyste se do toho pustili sami a maximalizovali tak své pohodlí a bezpečnost při jízdě na snowboardu.