Hrnek na hory – jaký vybrat? Nejlepší termohrnky a cestovní hrnky na hory

Sylwia Stwora-Petela 14.10.2024

Termohrnek vám umožní vychutnat si horkou kávu nebo čaj na horské túře, zatímco turistický hrnek je ideální pro ohřátí vody nebo polévky během kempování. Nejste si jisti, který horský hrnek vybrat? Prozradíme vám, jaký je rozdíl mezi termohrnkem, termoskou a cestovním hrnkem a na co se při nákupu tohoto typu nádoby zaměřit.

Termohrnek je nádoba vybavená dvojitými stěnami z oceli a vakuovou izolací mezi nimi, díky níž dokáže co nejdéle udržet správnou teplotu nápojů s vysokou i nízkou teplotou ( teplota nápoje se neprojeví navenek). Takový hrnek vám na horách umožní vychutnat si horkou kávu, čaj nebo yerba maté, stejně jako přenášet vodu s ledem, ledovou kávu, limonádu nebo izotonické nápoje během letních turistických túr. Na trhu jsou k dispozici modely s různými objemy – obvykle od 250 ml do 750 ml, takže si snadno vyberete výrobek podle svých potřeb. Nádoba má také hermetické těsnění, takže ji můžete nosit v tašce nebo trekingovém batohu bez obav z vylití. Některé modely jsou vybaveny speciálním úchytem, který umožňuje připevnit hrnek k batohu, aby byl vždy po ruce.

Termohrnek se vám bude hodit nejen na horách, při kempování, lyžování nebo snowboardingu, ale i v každodenním životě – při cestování autem nebo veřejnou dopravou, při procházkách po městě, při výletu na kole v chladných dnech nebo během rybaření. Můžete ho použít v kanceláři nebo ve škole, kde vám udrží teplou kávu nebo čaj, když je v pracovním shonu nestihnete vypít, ale skvěle se hodí i tehdy, když chcete dítěti poskytnout teplý nápoj ke snídani ve škole apod. Navíc s vlastním hrnkem můžete na některých místech získat levnější kávu/čaj a přispět tak ke snížení spotřeby umělohmotných materiálů.

Hlavní rozdíl spočívá ve využití. Termohrnek, jak jsme se již zmínili, je navržen tak, aby udržel tekutinu na stálé teplotě po dlouhou dobu a umožnil vám pohodlně pít váš oblíbený nápoj za jakýchkoli podmínek. Je vybaven vzduchotěsným víčkem a náustkem zvyšujícím komfort při pití. V případě cestovního hrnku si můžete připravit horký čaj, kávu nebo polévku, protože je vhodný pro vaření na turistickém plynovém vařiči. Proto se nejlépe osvědčí při kempování. Může mít víčko se vzduchotěsným uzávěrem, což dále prodlužuje dobu, po kterou si nápoj udržuje stálou teplotu. Na rozdíl od termohrnku umožňuje naplňovat ho perlivými nápoji (při nalití do termohrnku může dojít k jeho protékání).

Termohrnek vs termoska

Někteří si myslí, že termohrnek a termoska jsou stejné nádoby, což není pravda. Ano, obě mají dvojitou stěnu s termoizolační vrstvou, takže udržují nízkou nebo vysokou teplotu nápoje. Termoska má však větší objem než termohrnek – vejde se do ní 1-1,5 litru nápoje, zatímco hrnky mají obvykle objem maximálně 750 ml. Díky menším rozměrům jsou termohrnky praktičtější a pohodlněji se přenášejí. Termohrnek má navíc speciální náustek, který usnadňuje a zjednodušuje pití obsahu přímo z nádoby, a mají pojistku proti náhodnému vylití nápoje. V případě termosky máme k dispozici uzávěr v podobě špuntu (někdy s možností regulace velikosti průtoku nápoje) a víčko, ze kterého lze pít kávu, čaj nebo polévku. Termoska navíc může mít skleněnou vložku, která výrazně zvyšuje její hmotnost, a je proto méně pohodlná během dlouhých a náročných horských výprav. Na druhou stranu umožňuje připravit nápoj pro více osob, takže se lépe hodí na rodinné výlety.

Před vybráním konkrétního termohrnku zvažte, k čemu a kdy ho budete používat, protože to se projeví mimo jiné na objemu nádoby. Při nákupu termohrnku berte v úvahu i takové otázky, jako jsou: materiál, ze kterého je vyroben, jeho hermetičnost, typ uzávěru nebo to, jak dlouho udrží teplotu nápoje, který v něm budete uchovávat.

Objem

Objem termohrnku by měl záviset na tom, kde a na jak dlouho se chystáte a v jakém množství budete svůj oblíbený nápoj potřebovat. Na krátké procházky se hodí menší verze o objemu 250-300 ml. Termohrnky s objemem 300-400 ml se vyplatí vzít si na několikahodinovou túru do hor, zatímco větší modely do 500-750 ml budou vhodné na celodenní výlety, kdy potřebujete více než jednu porci čaje nebo kávy.

Materiál

Termohrnky jsou vyrobeny z plastu, nerezové oceli nebo skla (nejčastěji na kávu). Vsaďte na model z nerezové oceli, protože nejdéle udrží teplo. Vybírejte termohrnky vyrobené z materiálů, které neobsahují BPA, zdraví škodlivou chemickou látku Bisfenol A. Vyhněte se také výrobkům z kovu a plastu, protože často praskají ve spojech materiálů.

Těsnost

Na první pohled je to těžké posoudit, ale jsou zde některé prvky, které vám dávají jistotu, že jste si vybrali model, který neprotéká, jako např. gumové těsnění a silikonová zátka a zámek, který zabraňuje náhodnému otevření. Dobrým řešením bude například dvoustupňový systém uzavírání zabraňující vylití.

Udržování tepla

Termohrnek na podzim a v zimě udrží nápoj teplý přibližně 6 hodin (nejmodernější modely nabízejí i několikahodinové udržování teploty). Dobu udržení tepla můžete prodloužit také tím, že hrnek před zalitím kávou nebo čajem zalijete horkou vodou (asi na 5 minut). V létě je termohrnek vhodný k osvěžení ledovým čajem nebo limonádou s ledem – nápoj uložený v tomto typu nádoby si obvykle udrží nízkou teplotu nejméně 12 hodin. Dobrý termohrnek zůstane po celou dobu chladný, zejména úchyt, víčko nebo náustek, i když je uvnitř horký nápoj. To potvrzuje, že nádoba dostatečně izoluje teplo.

Typ uzávěru

Termohrnek může mít náustek nebo šroubovací víčko s otvorem na pití a barevným označením, které signalizuje, zda je víčko zavřené, nebo ne. Oblíbené brčka jsou vyrobeny například ze silikonu nebo PP plastu, což umožňuje pít kávu nebo čaj přímo a pohodlně z hrnku a snižuje riziko opaření horkým nápojem. Všímejte si také ovládání uzávěru jednou rukou (Click-Close), což je užitečné jak při jízdě v autě, tak i v zimě při manipulaci v rukavicích.

Konstrukce

Na trhu jsou termohrnky různých tvarů a provedení – od těch, které připomínají klasický hrnek s ouškem, až po ty, které vypadají jako láhev. Pokud často cestujete, například autem, zvolte termohrnek se zúženým dnem. Díky tomuto tvaru dobře drží v ruce a snadno se vejde do držáku v autě. Vyberte si model s protiskluzovým dnem a ergonomickým protiskluzovým držadlem nebo s matným lakovaným povrchem se strukturou, která zaručuje pevné uchopení. Dbejte na to, aby se termohrnek skládal ze snadno omyvatelných částí (zátka a víčko), zejména pokud jste příznivci kávy s mlékem, a aby jej bylo možné mýt v myčce nádobí.

Kromě termohrnku se při horské turistice, kempování nebo trekingu hodí i cestovní hrnek, který slouží nejen k pití nápoje, ale také k vaření vody nebo přípravě teplého jídla. Cestovní hrnek s víčkem je praktickou volbou, jakmile potřebujete přenést nápoj z jednoho místa na druhé a nechcete obsah vylít, tak i v situaci, kdy chcete, aby vaše káva/čaj/polévka zůstaly déle teplé.

Na co si ještě dát pozor při nákupu cestovního hrnku?

  • materiál – nejlepší volbou je nerezová ocel, hliník nebo titan (dobře se osvědčí v extrémních podmínkách);
  • objem – závisí na účelu použití; pokud chcete kromě čaje nebo instantní polévky vařit například i lyofilizované potraviny, zvolte model o objemu 400-500 ml;
  • tvar – turistické hrnky mají obvykle jednoduchý tvar s možností složení například úchytu, což je skvělým řešením z hlediska úspory místa v batohu.

Při výběru dobrého termohrnku se vyplatí zvolit výrobek od renomované značky a ne levný ekvivalent z tržnice, protože ten obvykle neudrží teplo tak dlouho. Obvykle je zároveň méně hermetický a vyrobený z nekvalitního plastu, díky čemuž můžete při pití svého oblíbeného nápoje cítit nepříjemné zápachy. Jeho životnost je navíc nižší než u osvědčených termohrnků z nerezové oceli, které mají hermetické uzavření a lze je snadno čistit. Také v případě cestovního hrnku je důležité věnovat pozornost parametrům a kvalitě provedení. Na Sportano.cz najdete kvalitní termohrnky a turistické hrnky od osvědčených výrobců, jako jsou Kambukka, Tatonka, Hydro Flask, CamelBak nebo GSI Outdoors.

Doporučené produkty