Hardshell – co to je a jaké má vlastnosti? Bunda hardshell versus softshell – nejdůležitější rozdíly

Sylwia Stwora-Petela 16.10.2024

Bunda hardshell je navržena tak, aby poskytovala účinnou ochranu před extrémními klimatickými podmínkami. Uplatní se také všude tam, kde potřebujete odolný svrchní oblečení – při turisktice v zimě, lezení na ledovci nebo horolezectví. Prozradíme vám, co přesně hardshell je, jaké má vlastnosti a čím se liší od softshellu.

Hardshell je typ bundy vybavený mikroporézní membránou, která zabraňuje pronikání vody do tkaniny a chrání před větrem, přičemž účinně odvádí vodní páry a umožňuje pokožce dýchat.

Jak je navržena hardshellová bunda? Skládá se ze 2, 2,5 nebo 3 vrstev, které mohou být konstruovány spojením membrány s vnější vrstvou a přidáním síťované podšívky (2L – dvouvrstvý laminát) nebo potiskem (2,5L – dvou a půl vrstvý laminát), nebo jsou všechny vrstvy trvale spojeny (3L – třívrstvý laminát). Poslední verze je nejodolnější variantou hardshellové bundy. Je vyrobena z:

  • vnější tkanina obvykle vyrobená z nylonu nebo polyesteru zaručuje vysokou odolnost a ochranu materiálu proti mechanickému poškození, například proti prodření;
  • střední vrstva v podobě membrány, která je nepromokavá a zároveň prodyšná. Nejčastěji se jedná o Gore-Tex®;
  • vnitřní vrstva tkaniny, která chrání membránu a snižuje tření, čímž zajišťuje svobodu pohybu pod bundou.

Hardshellové bundy mají obvykle na vnější vrstvě další hydrofobní vrstvu DWR (Durable Water Repellent), která vytváří účinnou bariéru odpuzující vodu z povrchu materiálu. Impregnace DWR navíc přispívá k dobré prodyšnosti hardshellu.

Základním účelem hardshellové bundy je poskytnout úplnou ochranu před proniknutím deště nebo mokrého sněhu do svrchní vrstvy a udržet zbytek oblečení v suchu. Úplnou nepromokavost zajišťují mikropóry, které jsou menší než velikost částice vody. Na druhou stranu jsou mikropóry větší než molekula vodní páry, což se zase projevuje v odvodu přebytečné vlhkosti způsobené pocením během cvičení. Hardshell účinně izoluje proti větru a pomáhá tak chránit před prochladnutím, ale ne nutně před tepelnými ztrátami.

Membránové bundy jsou obvykle poměrně tenké, takže je lze snadno sbalit do batohu, a lehké, což oceníte na dlouhých, vícedenních nebo několikatýdenních výpravách. Další výhodou hardshellu – obvykle je vyroben z odolných materiálů, takže vám může sloužit po mnoho let. Protože je navržena především jako bariéra proti pronikání vlhkosti dovnitř, vykazuje o něco horší prodyšné vlastnosti. Hardshelly mohou být vybaveny ventilačními otvory na zip, které se obvykle nacházejí v oblasti podpaží a zajišťují dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Další nevýhodou membránových bund je, že jsou obvykle vyráběny z tuhých materiálů, což může mít vliv na svobodu pohybu a pohodlí uživatele – tkanina není příliš příjemná na dotek. Nevýhodou navíc může být šustivý zvuk tkaniny během pohybu. Je třeba zmínit, že pro zachování nepromokavých vlastností hardshellu je třeba o něj řádně pečovat a prát jej podle doporučení výrobce.

Jak jsme již zmínili, hardshell je bunda pro speciální úkoly, která je nejlepší volbou do extrémních klimatických podmínek, kde vám záleží na kompletní ochraně před deštěm a větrem, a ne nutně na skvělé cirkulaci vzduchu a vysokém tepelném komfortu.

Softshell se nejčastěji vyrábí z hustě tkaných syntetických materiálů s přídavkem elastanu, takže tkanina je roztažitelná (až do čtyř směrů) a poskytuje uživateli lepší přizpůsobení a široký rozsah pohybu. Mohou být dodatečně vybaveny membránou, fleecem nebo péřovou podšívkou. Jejím účelem je chránit před větrem a mírnými srážkami a zároveň poskytovat vysoký tepelný komfort a prodyšnost během cvičení s velmi vysokou intenzitou. Přestože kvalitní softshellové bundy mají povrchovou úpravu DWR, není tak účinná jako hardshell – poradí si s lehkým deštěm nebo sněhem. Podrobnosti naleznete v našem článku: Softshell .

Volba mezi softshellovou a hardshellovou bundou závisí mimo jiné na typu a intenzitě fyzické aktivity, povětrnostních podmínkách, střihu a volnosti pohybu nebo schopnosti regulovat tepelný komfort.

Softshell si vybírejte pro vysoce intenzivní outdoorové aktivity (např. cyklistiku, běh v horách, běžecké lyžování, backcountry lyžování atd.) a pro krátké několikahodinové túry. Osvědčí se všude tam, kde potřebujete maximální pohodlí, plnou svobodu pohybu a vysokou prodyšnost, ochranu před větrem a zároveň malé riziko výskytu déletrvajících srážek. Softshell je optimálním řešením zejména pro suché, chladné dny. Je skvělý jako mezivrstva pod hardshellovou bundu, pokud prší, a jako svrchní vrstva v příznivějších podmínkách, jestliže potřebujete dodatečný tepelný komfort.

Hardshell je vynikající volbou pro ty, kteří preferují fyzické aktivity trvající týdny nebo měsíce v náročných klimatických podmínkách. Díky své nepromokavosti bude hardshell dobře sloužit v zasněženém nebo deštivém prostředí nejen v zimě, ale i na začátku jara nebo na konci podzimu. Můžete ji nosit při skialpinismu v mokrém a těžkém sněhu nebo při lezení na ledovci, stejně jako si ji vzít na trek na jižní či východní pobřeží Asie nebo do Střední Ameriky během období monzunů. Protože jsou vyrobeny z velmi odolných materiálů, vyplatí se je zařadit do výbavy, pokud se chystáte do míst, kde bude oblečení vystaveno opotřebení nebo jinému mechanickému poškození, například při vysokohorském výstupu apod. Díky využití technologicky vyspělejších prvků a kvalitních materiálů mnohem lépe odvádějí vlhkost z vnitřní části bundy a z hlediska kvality konstrukce a funkčnosti jsou lepší než například nepromokavé bundy nebo softshelly. Na druhou stranu je třeba mít na paměti, že hardshellová bunda neposkytuje velkou prodyšnost, a proto je méně vhodná pro velmi intenzivní outdoorové aktivity.

Při nákupu hardshellové bundy se vyplatí zkontrolovat parametry, jako je nepromokavost a prodyšnost, stejně jako typ použité membrány, střih bundy, konstrukci kapuce nebo počet a typ zipů a kapes.

Druh membrány

Hardshelly využívají především kultovní membránu Gore-Tex®, jejíž póry jsou 700krát větší než molekula vodní páry a 20 000krát menší než kapka vody, čímž je zaručena úplná nepromokavost (>28 000 mm H2O). Mnoho výrobců outdoorového oblečení také vyvinulo své membrány tak, aby zajistily co nejvyšší úroveň nepromokavosti, životnosti a zároveň dostatečnou prodyšnost, například Futurelight™ (The North Face), Texapore (Jack Wolfskin), MemBrain® (Marmot), DryTechnology® (Mammut), Omni-Tech™ (Columbia) nebo Powertex® (Salewa).

Voděodolnost

Voděodolnost vyjadřuje schopnost tkaniny odolat vodě a měří se v milimetrech vodního sloupce na metr čtvereční tkaniny. Pro náročné klimatické podmínky je třeba bunda s vodotěsností od 10 000 mm a výše, pro extrémní počasí je třeba zvolit membránu s vodotěsností nad 20 000 mm.

Prodyšnost

Prodyšnost neboli paropropustnost znamená, že materiál je schopen propouštět vodní páru. Jedná se o počet gramů vodní páry, které proniknou 1 m2 materiálu během 24 hodin. Měří se v g/m2/24h. Prodyšnost se také určuje pomocí indexu RET (od 0 do více než 30), který udává rozsah odolnosti membrány vůči vodním parám. Čím nižší je index, tím lepší je paropropustnost (nejlepší jsou hodnoty mezi 0 a 13).

Střih

Hardshelly mohou mít kratší (např. na lezení) nebo delší střih (např. na turistiku), případně mohou být vybaveny prodlouženou zadní částí, která poskytuje dodatečnou ochranu zad před chladem nebo nečistotami. Při výběru konkrétního modelu věnujte pozornost střihu – měl by vám dobře sedět, ale zároveň umožňovat nosit pod bundou další vrstvy oblečení a přitom neomezovat v pohybu. Hledejte hardshell s nastavitelnými lemy nebo stahovacími šňůrkami, ventilačními otvory v podpaží a límcem (která by měla sahat až k nosu nebo výš, aby chránila krk a obličej). Většina hardshellových bund je vyrobena z pevných svrchních tkanin v rozmezí 20 až 80 den (čím vyšší hodnota, tím je bunda těžší, ale také odolnější).

Kapuce

Nejlepším řešením bude hardshell se vestavěnou kapucí vybavenou stahovací lemy umožňující její libovolné nastavení podle potřeby a podmínek. Užitečný bude i kšilt pro zvýšení ochrany obličeje před deštěm nebo sněhem. V případě horolezectví se ujistěte, že se do kapuce vejde přilba.

Zipy

Optimální volbou bude bunda s kvalitními a spolehlivými zipy značky YKK, které jsou laminované nebo z vnější strany kryté záplatou či gumičkou. Pokud chcete svobodně manévrovat s ventilací, rozhodněte se pro dvousměrnou variantu.

Kapsy

Měly by mít zapínání na zip a být schopné pojmout potřebné doplňky, abyste nemuseli pokaždé zbytečně hledat v batohu. Užitečné mohou být další kapsy umístěné na rameni nebo v oblasti hrudníku. Pokud si kupujete hardshell na horolezectví, ujistěte se, že jsou kapsy o něco výše než postroj, abyste měli snadný přístup k jejich obsahu.

Klasická vrstvená souprava se skládá z termoprádla, termovrstvy, jako je fleece, a ochranné vrstvy, tj. bundy, která chrání před větrem nebo deštěm. Tento způsob oblékání vám umožní v reálném čase reagovat na náhlé změny počasí, změny teploty, sílu větru, intenzitu srážek nebo náročnost vaší fyzické aktivity. V závislosti na svých potřebách můžete zmenšit nebo zvětšit počet vrstev, čímž se vyhnete prochladnutí nebo přehřátí. Hardshellová bunda je poslední ze 3 vrstev v tzv. vrstveného oblékání a jejím hlavním úkolem je chránit před deštěm a větrem. Doporučujeme volit hardshell bez membrány vybavené dodatečnou izolací – tuto roli by měla plnit druhá vrstva oblečení. Kromě toho je pak bunda univerzálnější a lze ji nosit v každém ročním období, kdykoliv potřebujete účinnou ochranu před náročnými klimatickými podmínkami.

Doporučené produkty