Typy lyží. Jaké jsou typy lyží a k čemu se používají?

Sylwia Stwora-Petela 14.10.2022

Allmountain, allround, race, freestyle, carving nebo cross-country? Široká nabídka lyží pro různé disciplíny a lyžařské soutěže může začátečníkům ztěžovat výběr vybavení. U nás se dozvíte o různých typech lyží, jejich vlastnostech a účelu, abyste si mohli vybrat to správné vybavení pro své potřeby a schopnosti.

Před popisem nejoblíbenějších druhů lyžování se zaměříme na rozdělení lyžování na dvě nejoblíbenější formy, protože to ovlivňuje typ používaného vybavení:

  • sjezdové nebo alpské lyžování zahrnuje jízdu na zasněžených sjezdovkách (přírodně nebo uměle zasněžovaných) nebo sjezdovkách, závodění, sjíždění vrcholů ve vysokých rychlostech nebo vzdušné kousky ve snowparku (vyhrazené místo pro lyžaře s překážkami a konstrukcemi, jako jsou boxy, half-pipes a další vybavení umožňující provádět různé druhy triků). Sjezdové lyže jsou úzké, krátké (carvingové lyže mohou být dlouhé jen 1,5 m), mají ostré hrany a vázání, které se na nich používá, pevně drží nohu. To neplatí v okamžiku pádu, kdy speciální mechanismus způsobí uvolnění lyží, čímž se sníží riziko zranění nebo úrazu.

  • klasika – dříve známé jako klasické lyžování – zde se rozlišuje především běh na lyžích, při kterém se lyžuje na trati s vytyčenou cestou nebo v neupraveném terénu v nížině (trace skiing nebo back-country skiing). V tomto případě se pohyb podobá přirozenému stylu lidského pohybu (zapojení téměř 90 % svalů). Při běhu na lyžích se používají dlouhé a úzké lyže a lehké boty přizpůsobené povrchu a stylu lyžování (skate nebo klasika). Speciální konstrukce lyží pomáhá udržet přilnavost a kompenzovat skluz nebo jízdu mimo určenou stopu, např. na zledovatělých úsecích. Pokud jde o vázání, umožňuje noze pracovat nahoru a dolů.

Sjezdovým lyžím v posledních zhruba deseti letech dominují carvingové modely, tj. modely s pasem (střední část je užší než špička a pata), které umožňují snadné zatáčení a jízdu po hraně. Zároveň jsou velmi stabilní a výkonné, takže jsou ideální pro začínající lyžaře.

Allround

Nejuniverzálnější typ sjezdových lyží pro začátečníky, kteří se chtějí naučit základy lyžování na sjezdovce, i pro středně pokročilé lyžaře, kteří chtějí zlepšit své dovednosti. Allroundové lyže se vyznačují vysokou pružností, malým poloměrem zatáčení (cca 13 m) a tvarovanou a zvednutou špičkou (frontrocker). Tato kombinace vlastností usnadňuje zatáčení a odpouští chyby v technice jízdy nebo skluzu.

Allmountain

Jsou určeny pro dynamické lyžování na upravených sjezdovkách nebo mimo sjezdovky, ale hodí se i do muldy. Je to dobrá volba na začátek vašeho dobrodružství na sjezdových lyžích. Allmountain lyže jsou lehké, poměrně široké (80-105 mm), mají poloměr zatáčení 15 až 21 m a zvýšenou špičku a patu, které zajišťují stabilitu při vysokých rychlostech. Kromě toho mají nižší tuhost a jsou vybaveny patentovanými technologiemi (např. EMC od společnosti Head), které potlačují vibrace a zajišťují pohodlnější a plynulejší jízdu.

Race/Race FIS

Typ sjezdových lyží pro závodní a pokročilé lyžaře, kteří preferují velmi rychlou jízdu na dobře připravených sjezdovkách. Rozlišují se závodní lyže (známé také jako cellové lyže) používané při profesionálních závodech:

  • slalomové lyže s malým poloměrem zatáčení 11 až 14 m jsou velmi obratné;

  • Obří lyže s poloměrem zatáčení 15 až 23 m jsou rychlé, ale také velmi stabilní.

Závodní lyže umožňují dosahovat závratných rychlostí na dobře rozbředlém sněhu, ale vyžadují vynikající schopnosti a hodně síly. Existuje také typ s křížovým řezákem s nižší tvrdostí, který usnadňuje manipulaci a umožňuje vyvinout vysoké rychlosti s menší spotřebou energie.

Freeride

Navrženo pro panenské stezky a jízdu v čerstvém a hlubokém sněhu. Freeridové lyže jsou široké, takže se nepotápějí, což znamená, že umožňují lyžování i v prašanu. Vyznačují se dlouhou a zesílenou konstrukcí, poloměrem otáčení více než 18 m a vahadlem ve špičce a patě (zvýšená záď pro jízdu vpřed a vzad).

Freestyle

Tyto lyže mají robustní konstrukci odolnou proti poškození a tzv. twintip (mají zvednutou špičku a patu). Freestylové lyže jsou určeny k provádění nejrůznějších triků (např. switch nebo přistání pozpátku) ve snowparku pomocí railů, boxů nebo skoků, případně umožňují jízdu na halfpipe.

Easycarver

Tyto lyže se vyznačují krátkou a pružnou konstrukcí, která je vhodná na mírné a dobře upravené svahy. Lyže Easy Carver jsou díky své lehké a měkké konstrukci a snadnému zahájení oblouku skvělé pro výuku základů lyžování.

Pokud na začátku svého lyžařského dobrodružství dáváte přednost menšímu množství adrenalinu a klidnější (ale ne nutně méně intenzivní) fyzické aktivitě, zvolte oblíbené „běžky“. Mezi běžeckými lyžemi máme modely:

  • rekreační/sportovní – určené pro jízdu po vyznačených, dobře upravených tratích klasickým stylem (paralelní jízda lyží) nebo stylem skate (používaný sportovci, zahrnuje široký rozptyl špiček lyží);

  • Tracked – jsou vybaveny tzv. stupnicemi (zářezy) umístěnými pod vázáním, které zaručují vysokou stabilitu lyžování na vyznačené trati i mimo ni. Vhodné pro ty, kteří se učí běhat na lyžích;

  • back country – jejich charakteristickým rysem je kovový okraj, který zvyšuje přilnavost k zemi. Jsou vhodné pro zkušené běžkaře s výbornou technikou, kteří preferují lyžování na horských tratích.

Lyže (skitoury) jsou typem lyží vyvinutých pro skialpinismus, které umožňují zdolávat horské stezky, prudká stoupání, sjezdy i rovinatý terén. Vyznačují se lehkou a širokou konstrukcí, která zabraňuje zapadání do sněhu, a turistickým vázáním s pohyblivou patou pro snadnější výstup. Na skluznici lyže jsou nalepeny speciální kůže (pruhy látky, které jsou střiženy na konkrétní délku lyže), které umožňují jízdu do kopce.

Dámské (Lady) a dětské lyže jsou lehčí, takže se s nimi lépe manipuluje, a také mají spoustu barev a odstínů, které pomáhají ženám a dětem vyniknout na sjezdovce i mimo ni. Lyžařky mají vázání upevněné o něco více dopředu a dětské vybavení je kratší než u dospělých modelů. V obou případech se jedná o dodatečné pohodlí například při otáčení.

Typy lyží už znáte, přesto stojí za to zjistit, jaké jsou nejdůležitější vlastnosti lyží, abyste si usnadnili začátky tohoto zimního sportu:

  • délka, šířka a podélná tuhost (flexe) – pro výuku lyžování jsou ideální delší, širší a měkčí lyže, protože poskytují větší stabilitu, umožňují udržet správnou stopu a usnadňují osvojení základů lyžování;

  • tvrdost – volte měkké modely, které lyžují pomaleji a vyžadují menší úsilí při řízení, čímž poskytují větší pohodlí při učení techniky lyžování;

  • poloměr zatáčení – tento parametr závisí na šířce lyže na špičce, pod nohou a na patě. Čím menší je poloměr zatáčení, tím těsnější a rychlejší jsou zatáčky, a naopak větší poloměr umožňuje široké a dlouhé zatáčky. Pro výuku lyžování je dostačující vzdálenost 13-18 m;

  • pas, tj. zúžení lyže uprostřed, ovlivňuje poloměr oblouku při jízdě po hraně a ovladatelnost. Začátečníkům se doporučuje používat lyže s co nejmenším bočním vykrojením;

  • rocker – prohnutí špičky a zadní části lyže směrem nahoru znamená, že střed lyže má největší kontakt s povrchem, což pomáhá při zatáčení. Pro začátky lyžování na dobře upravených sjezdovkách nebo běžeckých tratích postačí krátký rocker.

Doporučené produkty