Snowboarding – kde začít se snowboardem? Průvodce pro začátečníky

Sylwia Stwora-Petela 17.11.2022

Snowboarding je jednou z nejoblíbenějších zimních outdoorových aktivit. Rozhodli jste se, že se snowboardingem začnete i tuto sezónu? Naše tipy vám pomohou udělat první kroky na snowboardu, abyste se mohli snáze a rychleji zařadit mezi milovníky tohoto extrémního zimního sportu.

Snowboarding je spojen především s četnými výlety ve vzduchu, snowparky a jízdou z velkých výšek závratnou rychlostí na prachovém sněhu, a proto si mnoho lidí myslí, že je to příliš extrémní sport, a raději se věnují lyžování. Jízda na jednom prkně přitom není jen dávkou adrenalinu a endorfinů, ale také:

  • okysličení organismu;

  • posilování svalů;

  • zlepšení rovnováhy, koordinace a obratnosti;

  • zlepšení kardiovaskulární výkonnosti;

  • značné množství spálených kalorií (během 60minutové jízdy můžete spálit přibližně 450-500 kcal v závislosti na věku, hmotnosti a intenzitě jízdy).

  • menší zatížení kolenních kloubů ve srovnání s lyžováním.

Pokud se zimními sporty teprve začínáte a nejste si jisti, která forma pohybu je pro vás vhodná, přečtěte si našeho průvodce Lyžování nebo snowboarding , ve kterém tyto dva sporty porovnáváme.

Prvním krokem k tomu, abyste se mohli začít učit jezdit na snowboardu, by měla být fyzická příprava. Nedostatečná kondice a slabé svaly nohou a těla zvyšují nejen riziko přetížení některé části těla nebo zranění. Nedostatek rovnováhy, četné pády, malá vytrvalost nebo bolest po prvním dni na sjezdovce vás mohou účinně demotivovat od učení se snowboardingu. Pokud včas posílíte spodní část těla a budete pracovat na stabilizaci trupu a silných svalech jádra, bude pro vás snazší naučit se správnou techniku jízdy na snowboardu. To se pak projeví větším nadšením a rychlejším pokrokem, pohybem po stále delších trasách, učením se novým kouskům a tím i zábavou při tomto zimním sportu. Trénujete systematicky? Nejméně měsíc před lyžováním nebo snowboardingem se zaměřte na posilování svalů nohou a trupu. Při přípravě na snowboardovou sezónu můžete využít cviky z našeho průvodce: Trénink před lyžováním .

Naučte se jezdit na snowboardu s kvalifikovaným instruktorem, který vás seznámí se základy tohoto sportu, ukáže vám, jak bezpečně jezdit na sjezdovce, pomůže vám vyvinout správnou techniku nebo se zbavit špatných návyků, řekne vám, jak se správně postavit na prkně, která noha má vést, a také jak vypadají jednotlivé prvky lyžování od A do Z a věnuje pozornost detailům. Vyberte si licencovanou školu nebo instruktora a skupinovou nebo individuální výuku (v závislosti na vašich potřebách a rozpočtu).

Zajímá vás, jak dlouho trvá, než se naučíte jezdit na snowboardu? To je velmi individuální otázka, v níž velkou roli hraje mimo jiné fyzická zdatnost a odhodlání. Někomu stačí pár hodin nebo dní, aby se na sjezdovce cítil dobře, zatímco někdo potřebuje dvě nebo více sezón, aby zvládl sjezdovku na snowboardu nebo správně provedl základní triky. Snowboarding jistě snáze zvládnete, pokud jste zkušený lyžař nebo pokud se věnujete wakeboardingu či kitesurfingu.

Jak vybrat snowboard pro začátečníky?

Výběr správného snowboardu je další klíčovou otázkou na začátku vašeho snowboardového dobrodružství. Vybavení by mělo odpovídat výšce, hmotnosti, dovednostem a stylu jízdy. Allmountain model s konstrukcí Flat nebo Rocker a flexí 1-5 sahající mírně nad bradu je ideální pro začátečníky.

Kontrola toho, která noha bude na snowboardu nastavena jako vedoucí, a tedy i nastavení vázání, nevyžaduje složité testy. Stačí najít kluzký povrch, začít klouzat a kontrolovat, která noha pohyb zahájí. Případně se můžete postavit tak, abyste měli nohy na šířku boků, a začít se naklánět dopředu, dokud neztratíte rovnováhu a jedna z nohou vám nebude chtít zabránit v pádu. Pokud je to pravá noha, která provede pohyb jako první, znamená to, že pozice Goofy je pro vás vhodná. Pokud test vedla levá noha, přejděte do polohy Regular. Pamatujte, že tento rychlý test vám pomůže správně nastavit vázání, ale neznamená to, že byste v této poloze měli jezdit vždy. Na sjezdovce se však může stát, že budete muset změnit nohu, protože se v určitém prostředí necítíte jistě.

Než uděláte první kroky na sjezdovce, je dobré naučit se správně zapínat vázání. Najděte si rovnou plochu (známou také jako oslí můstek), položte na ni prkno, přední nohu vložte do předního vázání a botu zasuňte do zadního vázání. Poté utáhněte horní a spodní popruh. Udržujte rovnováhu a narovnejte se. Postavte se kolmo ke svahu a pomalu se odrazte zadní nohou a zkuste ujet několik metrů. Tato poloha se vám bude hodit také při příjezdu ke startu nebo při nástupu na lanovku či vleky.

Vyplatí se zvládnout techniku, kdy se při pádu opřete o předloktí – nejenže se tím sníží riziko zranění obličeje, ale je to bezpečnější i pro vaše zápěstí. Při pádu se snažte směřovat tělem ke svahu a prknem dolů – to vám umožní efektivněji zpomalit. Při ztrátě rovnováhy se snažte snížit svou polohu pokrčením nohou a prohnutím trupu.

Vstávání ze sedu spočívá v tom, že se rukama odlepíte od země a rychlým pohybem narovnáte nohy a trup. Můžete také provést rollback – vsedě proveďte dynamický pohyb nohou tak, že se prkno odlepí od země a opře se zády nebo předkem o svah. Otočte trup o 180 stupňů a opřete se rukama o zem, zatímco přední hranou desky zajíždíte do sněhu. Odrazte se pažemi a snažte se narovnat trup a nohy.

Dalším krokem je naučit se jezdit s oběma nohama připnutými do vázání. Po připnutí se postavte kolmo ke svahu, pokrčte kolena a mírně nakloněte prkno tak, aby začalo klouzat. Chcete-li zastavit, mírně se zakloňte a snažte se zadní hranou desky zajet do sněhu.

Nyní můžete přejít k jízdě rovně a k zatáčkám. V prvním prvku umístěte desku rovnoběžně s osou svahu a klidně začněte sjíždět z kopce. Pro otočení zaujměte výchozí pozici v mírně pokrčených kolenou a přeneste váhu těla na přední nohu. Chcete-li se otočit, otočte trup požadovaným směrem a přeneste váhu těla z pat na špičky.

Základem bezpečné jízdy na snowboardu je správný výběr snowboardového vybavení z hlediska fyzických parametrů, dovedností nebo stylu jízdy. Než vyrazíte na svah, zkontrolujte technický stav prkna a vázání, a pokud je vše v pořádku, ujistěte se, že je vaše vybavení správně namontováno, aby nedošlo například k náhodnému rozvázání. Nezapomeňte na snowboardovou helmu. Vybírejte z osvědčených výrobců, jako jsou ATOMIC, HEAD, K2, POC, Quiksilver, RIDE, ROXY, Lib Tech Salomon, Thule a Union. Najdete je v multibrandovém sportovním obchodě Sportano.cz.

Než vyrazíte na svah, rozcvičte se, abyste minimalizovali riziko zranění. Zahřejte si zápěstí, lokty a ramena kroužením dopředu a dozadu, abyste připravili paže na pády, které se často stávají na začátku učení na snowboardu. Zaměřte se na nohy, kolena, kyčelní klouby a kotníky, které budou na sjezdovce nejvíce zatěžovány. 10 až 15 minut dělejte otočky, kroužení, skoky, poskoky, poklusy, klusání na místě, dřepy atd.

Na rovném terénu se naučte základy jízdy na prkně a různé prvky a teprve po jejich zvládnutí si najděte široký svah s malým sklonem a rozšiřte své dovednosti tam. Nespěchejte a soustřeďte se na správné provedení každého pohybu. Při učení, a zejména při zatáčení zády ke svahu nebo při změně směru jízdy, se rozhlížejte kolem sebe a sledujte, co se děje kolem vás. To vám pomůže vyhnout se nebezpečným situacím (například srážce s jiným snowboardistou nebo srážce s bezpečným svahem). Nezapomeňte si změřit síly, abyste mohli plně kontrolovat své pohyby.

Důležitým pravidlem na sjezdovkách je pravidlo o přednosti – pokud se právě připojujete k provozu, dejte přednost lidem, kteří už na sjezdovce jsou. Také při sjezdu dodržujte dostatečný odstup od ostatních lyžařů před vámi nebo vedle vás. Pokud potřebujete zastavit, zastavte a postavte se čelem ke svahu, abyste viděli, co se nad vámi děje, a v případě potřeby mohli rychle reagovat na nebezpečnou situaci.

Doporučené produkty