Lyžování nebo snowboarding – kde začít se zimními sporty? 

Sylwia Stwora-Petela 22.09.2022

Lyžování nebo snowboarding – co si vybrat na začátku zimního sportovního dobrodružství? Který z nich je snazší a rychlejší na naučení a který je bezpečnější? Zjistěte, jaké jsou hlavní rozdíly mezi těmito dvěma sporty, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a jak se je naučit, abyste se mohli správně rozhodnout a udělat první kroky na lyžařských svazích již tuto zimu.

Hlavní rozdíl mezi lyžováním a snowboardingem spočívá ve způsobu jízdy a množství potřebného vybavení. V prvním případě použijete dvoje lyže a pár hůlek, v druhém případě vám stačí prkno. V obou případech budete samozřejmě potřebovat také helmu, boty, rukavice, brýle a lyžařské nebo snowboardové oblečení. Pokud jde o náklady na lyžařské a snowboardové vybavení, jsou si podobné, takže když nevíte, pro kterou disciplínu se nakonec rozhodnete, je dobré zpočátku využít půjčovny.

Při jízdě na lyžích musíte koordinovat nohy a ruce a jezdit ve správném rytmu, zatímco na snowboardu jsou obě nohy připevněny k jednomu prknu a rychlost a směr jízdy určuje správná rovnováha těla.

Poloha na sjezdových nebo běžeckých lyžích je přirozenější než na snowboardu. Důležité je, že pokud se nejprve zaměříte na lyžování a časem budete chtít zkusit snowboarding, bude prvním problémem zbavit se návyků na jízdu na dvou prknech.

Na lyžích je zastavení snazší – stačí jen správně umístit vybavení nebo přenést brzdnou sílu na jednu stranu. Snowboarding vyžaduje více energie při brzdění – k udržení se na hraně prkna je zapotřebí stabilní pozice, která zapojuje více svalových skupin. Jízda na dvou prknech je také spojena s menším počtem pádů – opora holí pomáhá zabránit tomu, abyste se zahrabali do sněhu.

Další rozdíl mezi snowboardingem a lyžováním spočívá v široké škále možností, které oba zimní sporty nabízejí. Ta první vám po zvládnutí základů dává velký prostor – můžete si vyzkoušet carving (rychlé zatáčky) nebo jízdu ve snowparku plném ramp a překážek. Z hlediska akrobacie je lyžování méně efektním sportem (freestyle lyžování vylučujeme), ale je možné provozovat skitouring – kombinuje horolezectví s lyžováním a umožňuje lyžovat mimo vyšlapané cesty. Na snowboardu se dá provozovat i skitouring, ale k tomu je třeba zakoupit speciální prkno neboli splitboard (rozdělí se na poloviny a lze ho používat společně s tuleni – pruhy látky, které umožňují jízdu do kopce).

Lyže umožňují lyžovat vyšší rychlostí. Rekord patří Italovi Ivanu Origonemu, který v roce 2016 zajel na lyžích rychlost 254,95 km/h. Pro srovnání, nejrychlejší snowboardista, Francouz Edmond Plawczyk, dosáhl v roce 2017 rychlosti 203, 275 km/h.

Nespornou výhodou lyžování jsou hůlky, které vám umožní se při zastavení podepřít a na rovných a rovných úsecích nemusíte své vybavení sundávat – stačí se s nimi odrazit a pokračovat v jízdě. Při pohybu na lyžích se zapojuje především dolní část těla se zvláštním důrazem na svaly nohou (zejména čtyřhlavý sval stehenní), ale na pohybu se podílejí také hýždě, stehna a lýtka, stejně jako paže.

Nevýhodou lyžování je velká zátěž pro kolena, takže pokud máte potíže s koleny, je lepší volbou snowboarding. Lyžování se také lépe osvědčí lidem s problémy s klouby, zejména se zápěstím nebo ramenním kloubem.

Jste fanouškem windsurfingu nebo wakeboardingu nebo se od jara do podzimu nerozloučíte se svým skateboardem? Výuka jízdy na snowboardu pro vás bude snazší a příjemnější díky podobné poloze těla a nutnosti udržovat správnou rovnováhu a vyváženost. Máte problémy s koleny? Snowboarding je pro vás také vhodnějším zimním sportem, protože méně zatěžuje tyto klouby, protože obě nohy jsou rovnoměrně připevněny k jednomu prknu. Pokud však máte problémy se zápěstím, hlezenními klouby nebo ramenním pletencem, bude pro vás sjezdové nebo běžecké lyžování méně rizikové a zatěžující.

Při jízdě na snowboardu se zapojují svaly zad, břicha, hýždí, stehen, lýtek, kotníků a kyčlí.

U snowboardu může být ze začátku docela nepříjemné jezdit na sedačkové lanovce, kde je k nasedání a sesedání potřeba správné vyvážení těla. Na druhou stranu jízda na gondole znamená, že se musíte zapínat a vypínat z vázání, což snowboardistovi zabere více času než lyžaři. Další nevýhodou snowboardingu je absence hůlek, které by vás při odpočinku udržely na místě a na rovných úsecích vám umožnily pokračovat v jízdě (na rovném terénu je obvykle nutné odepnout výstroj a hledat další kopec, ze kterého byste sjeli).

Bezpečnost a snadnost osvojení techniky lyžování a snowboardingu je do značné míry individuální záležitostí, takže nelze jednoznačně říci, která disciplína je pro vás pro začátek vašeho zimního sportovního dobrodružství vhodnější. Lyžování je statisticky náchylnější ke zranění než snowboarding, mimo jiné proto, že nohy a ruce pracují nezávisle na sobě, což může vést k jejich rozpojení nebo vzájemnému křížení a nebezpečným pádům. Proto je důležité mít lyžařskou helmu nebo chrániče kolen. Je také dobré mít platné pojištění odpovědnosti, které pokryje náklady na odškodnění v případě, že způsobíte nehodu.

V případě snowboardingu jsou obě nohy připevněny k jednomu prknu, čímž odpadá nutnost správné synchronizace končetin a snižuje se tak riziko vážného zranění/otřesu. Na druhou stranu pády dozadu nebo dopředu mohou způsobit problémy se zády nebo poranění zápěstí či ocasní kosti. Aby se minimalizovalo riziko zranění, měl by se používat chránič páteře nebo tzv. želví chránič a polstrované snowboardové rukavice. Z hlediska bezpečnosti na sjezdovce je také důležité umět přizpůsobit rychlost a styl jízdy povětrnostním podmínkám, podmínkám na sjezdovce/stopě a volbě trasy tak, aby odpovídala vaší úrovni dovedností, a být opatrný při manévrech, jako jsou zatáčky a předjíždění.

Chcete-li se začít učit lyžovat nebo jezdit na snowboardu, vyberte si půjčovnu vybavení a lekce s instruktorem (individuální nebo skupinové), abyste se naučili nejdůležitější zásady a techniky. Můžete také požádat zkušeného kamaráda, aby vám dal pár lekcí na jedné nebo dvou deskách. Po několika trénincích se snáze rozhodnete, který zimní sport vám vyhovuje více. Pak je dobré vybrat si vlastní lyžařské nebo snowboardové vybavení, aby bylo přizpůsobeno vašim individuálním potřebám a umožnilo vám plně si užívat výhod a předností outdoorových aktivit.

V případě dětí je skvělou volbou navštívit lyžařskou školu a začít se zimními sporty jen se dvěma prkny – technika je intuitivnější. Doporučuje se, aby se děti učily lyžovat od 3 let, zatímco se snowboardingem mohou začít ve věku 4-6 let.

Bez ohledu na to, který zimní sport – lyžování nebo snowboarding – si vyberete, je v obou případech nutná odpovídající fyzická příprava na sezónu, aby vaše svaly byly pružnější a silnější, a tím se snížilo riziko zranění/nemoci nebo opožděného nástupu svalové bolesti (DOMS, tzv. „bolestivost“). Tento typ tréninku je nejlepší zahájit alespoň 1,5 měsíce předtím, než se poprvé vydáte na sjezdovku. Pomocí cviků, jako jsou dřepy se závažím (např. s činkami, kettlemi, činkami), mrtvé tahy (např. oběma nohama nebo na jedné noze), abdukce a addukce stehen na stroji, veslování, pylometrické skoky (např. skoky do a z boxu), stojky na židli (sezení u zdi v poloze podobné sezení na židli) nebo různé verze stojky na předloktí (tzv. prkno nebo plank). Pokud se rozhodnete jezdit na snowboardu, budou pro vás důležité cviky na posílení zad, zápěstí a ramen (např. plank na rukou, veslování, boční a čelní zdvihy, tlaky nad hlavou oběma rukama nebo jednou rukou).

Kam mám jet na své první lyže nebo snowboard?

Pro začátek svého lyžařského nebo snowboardového dobrodružství si vyberte místa vhodná pro výuku lyžování na dvou nebo jednom prkně. Nejlepší jsou mírné, široké svahy, kde není velký provoz a kde jsou upravené sjezdovky pro začátečníky.

Lyžování nebo snowboarding – pokud před začátkem zimní sezóny řešíte toto dilema, můžete se rozhodnout vyzkoušet obě disciplíny. Důležité je, že věk, kdy se můžete začít učit lyžovat nebo jezdit na snowboardu, není omezen. Přínosů a výhod pobytu v zimě venku a pravidelného pohybu je celá řada – od okysličení organismu a zvýšení odolnosti vůči infekcím přes zlepšení koordinace, koncentrace a kondice až po zlepšení nálady a boj se zimní depresí.

Doporučené produkty