Lavinové ABC: nejdůležitější informace o základní výbavě každého horského turisty v zimě

Sylwia Stwora-Petela 25.10.2024

Lavinové ABC, které se skládá z lavinového detektoru, sondy a sněhové lopaty, je must have při výletech mimo sjezdovky, ať už se jedná o zimní vysokohorskou turistiku, horolezectví nebo skialpinismus. Tato základní sada umožňuje najít a zachránit osoby zasypané lavinou. Přečtěte si, jak jednotlivé části lavinového vybavení fungují a co je třeba zvážit při jejich nákupu.

Lavinové ABC se skládá z lavinového detektoru, sondy a sněhové lopaty a je základní výbavou, kterou by měl být vybaven každý účastník zimní horské výpravy, zvýší se tím šance na pomoc osobám po pádu laviny a také se zajistí vlastní bezpečnost. Kromě toho můžete snížit riziko úplného zasypání lavinou a zvýšit své šance na delší přežití pod masami sněhu tím, že výše uvedenou výbavu doplníte o lavinový batoh, který při správném použití funguje jako airbag.

Lavinový detektor je elektronické zařízení, které využívá rádiové signály o frekvenci 457 kHz a pracuje ve dvou režimech – vysílacím (aktivuje se na samém začátku expedice) a přijímacím (aktivuje se po sjetí laviny a umožňuje dohledání oběti). Lavinová sonda vypadá jako skládací tyč. Jejím hlavním úkolem je přesně určit polohu zasypané osoby. Posledním prvkem lavinového ABC je sněhová lopata, s níž lze rychleji a efektivněji odhazovat a přemisťovat sníh. Je třeba si uvědomit, že pouze kompletní lavinová souprava zvyšuje šance na úspěšnou záchrannou akci.

Proč se vyplatí mít lavinovou soupravu?

V jakém čase po pádu laviny by měla být zahájena záchranná akce, aby se zvýšila šance na záchranu osoby, která byla unášena masami sněhu a je zcela zasypána? Prvních 15-18 minut je nejdůležitějších. Obvykle trvá déle, než se záchranáři HZS (Horská záchranná služba) dostanou na místo, zejména pokud není k dispozici vrtulník. Je proto nesmírně důležité, aby kolegové nebo osoby, které jsou nejblíže místu laviny, podnikli kroky k záchraně zasypané osoby nebo osob co nejdříve. Čas a znalost toho, co v takové situaci dělat, je jedna věc. Druhým podstatným prvkem je správné vybavení, tj. lavinové ABC, které mimo jiné umožňuje:

  • rychle lokalizovat zasypanou osobu a zahájit kroky k záchraně života;
  • určit přesnou polohu oběti a hloubku, ve které se nachází;
  • zlepšit práci na lavině.

Lavinový detektor je digitální zařízení, které každou sekundu vysílá (Send) a přijímá (Search) rádiový signál vysílaný jinými detektory. V režimu vysílání může lavinový detektor sledovat oblast, ve které má hledat zasypanou osobu. Režim příjmu se aktivuje při zahájení hledání a umožňuje na displeji zobrazit vzdálenost k zasypanému a směr, kterým se má vydat.

Lavinový detektor by se měl nosit zavěšený na hrudi v ochranném pouzdře (např. neoprenu) pod oblečením. Při jeho nákupu věnujte pozornost vlastnostem, jako jsou: počet antén (doporučují se verze s nejméně 3 anténami, protože mají lepší a stabilnější signál), voděodolnost, velký a dobře čitelný displej s podsvícením, odolný materiál, nárazuvzdorné pouzdro, snadné použití i v rukavicích a s polarizačními brýlemi, přítomnost zvukových nebo vibračních signálů (nebudete se muset neustále dívat na displej a žádný signál vám neunikne) a možnost označení více osob. Je dobré, aby měl funkci označování, tj. označování již nalezených signálů. Na začátku každé trasy zapněte detektor a zkontrolujte, zda je viditelný pro ostatní zařízení.

Lavinová sonda je tyč vybavená stupnicí (může mít barevně odlišené segmenty), která pomáhá určit přesnou polohu a hloubku zasypané osoby a zvyšuje tak šanci na přežití. Nejlepší je zvolit model vyrobený z lehkého, odolného hliníku nebo uhlíkových vláken vybavený vnitřním lankem z kevlaru nebo oceli. Měl by nabízet funkci rychlého rozložení (např. Quick Lock) a být alespoň 240 cm dlouhý (profesionálové a záchranáři používají modely dlouhé 320 cm). Při nákupu se ujistěte, že sonda má zesílenou špičku s poměrně velkým průměrem, která usnadňuje proražení tvrdé pokrývky, popruh k nošení na ruce a že ji lze účinně ovládat v rukavicích.

Dobrá lavinová lopata by měla mít rozměry 28×25 cm, být lehká a být pevná (např. z tvrzeného eloxovaného hliníku). Optimální je model s vysokými boky a nebo s plochou horní hranou navíc pokrytou drážkami z protiskluzového materiálu, aby bota při kopání neklouzala. Tento tvar také zaručuje efektivní odklízení a řezání sněhových bloků. Praktickým řešením bude model s teleskopickou násadou – sklopná násada umožňuje přizpůsobit její délku potřebám uživatele a také usnadňuje skladování a přepravu nářadí. Na trhu najdete také lopatu na sníh s možností připevnění na batoh, čímž ušetříte spoustu místa. Věnujte pozornost rukojeti – měla by být ve tvaru písmene T (nejlépe s přepínací funkcí pro praváky a leváky) nebo ve tvaru písmene D a potažená protiskluzovou vrstvou k udržení pevného úchopu.

Lavinový batoh může snadno snížit riziko úplného zasypání při sestupu lavinou – nadnáší vaše tělo v blízkosti horní vrstvy sněhu a udrží vás nad kameny a dalšími předměty, které unáší řítící se masy sněhu. Stačí jen ve správný okamžik zatáhnout za speciální rukojeť, aby se airbag aktivoval. Například značka Ortovox používá tlakové systémy, které nafukují polštář vzduchem uvolňovaným z kazety uvnitř batohu (JetForce). Dalším řešením je systém založený na lahvích se stlačeným plynem, které jsou samostatnou součástí.

Je důležité si uvědomit, že nošení a používání lavinového batohu s airbagem nezaručuje naprosté bezpečí a nezranitelnost. Důležité je také vědět, jak toto vybavení používat, aby nedošlo ke zranění způsobenému například náhlým zastavením sněhové masy nebo nevypnutím lyží/snowboardu.

Je třeba si uvědomit, že i technicky nejvyspělejší vybavení může být k ničemu, pokud nemáte odpovídající proškolení o lavinové bezpečnosti a připravené řízení rizik a také pokud jste si nenacvičili, co dělat v případě pádu laviny. Je nezbytné absolvovat kurz zimní turistiky nebo lavinový výcvik, během kterého se mimo jiné dozvíte, jak používat lavinový ABC a nejdůležitější otázky související s lavinami na horách (jak k nim dochází, zda se jim lze vyhnout, jak se chovat na lavinovém poli, jaké jsou druhy sněhu atd.) Pomůže vám také vybavit se vhodnou lavinovou výbavou.

Důležité je také používat vybavení v praxi a zdokonalovat se v jeho používání. S přáteli si můžete naaranžovat situace, kdy například zakopete batoh a pokusíte se ho detekovat detektorem, poté pečlivě sondujete oblast a začnete prohledávat oblas a vykopávat lopatou. Cennou zkušeností bude účast na akcích, webinářích nebo školeních pořádaných například v jednom z lavinových výcvikových střediscích.

Ve Sportano.cz získáte kvalitní a osvědčenou lavinovou výbavu od uznávaných výrobců, jako jsou Ortovox, PIEPS, Salewa a Black Diamond.

Doporučené produkty