Může být náročné najít lyže, které jsou konstruovány pro efektivní jízdu do kopce, mají výkonnost sjezdových lyží a odpovídají vašim individuálním vlastnostem a potřebám. Zjistěte, jak si vybrat lyže na skitouring podle své výšky, typu aktivity a úrovně zkušeností a jak doplnit ostatní vybavení pro skitouring, abyste si mohli plně užívat výhod skialpinismu.
Lyže Skitur jsou o něco kratší než sjezdové lyže, a to nejen proto, že se tím snižuje celková hmotnost lyžařského vybavení při stoupání do kopce, ale také proto, že lyže poskytují lepší manévrovací schopnosti při jízdě v proměnlivých podmínkách. Obecně se doporučuje, aby se konec lyže vešel mezi vaše ústa a temeno hlavy, když stojíte rovně před sebou s ocasem na zemi. Záleží na stylu lyžování a terénu, ve kterém budete lyžovat. Pokud vás čekají dlouhá přiblížení a ostré zatáčky nebo pokud s parašutismem začínáte, jsou lepší volbou lehké modely s krátkou a úzkou konstrukcí, které se lépe ovládají a manévrují. Nepřehánějte to však s velikostí směrem dolů, protože vaše váha a výška mohou ztížit ovládání lyží nebo způsobit, že se lyže v prašanu propadnou. Pro hluboký prašan, vysoké rychlosti a zkušené skokany jsou optimální delší a širší lyže, které jsou stabilnější a snižují riziko zaboření do čerstvého sněhu. Pokud vážíte v poměru ke své výšce o něco více, dáváte přednost rychlému lyžování v širokém oblouku nebo hodláte jezdit s batohem, zvolte velikost lyží, která spadá do horní hranice rozmezí pro vaši výšku. Doporučujeme však, aby délka vaší postavy nepřesahovala 10 cm.
Šířka lyží pod botou má významný vliv na chování vybavení při konkrétní činnosti a v konkrétních podmínkách. Univerzálním řešením jsou lyže o šířce 90 mm. Na prachový sníh jsou ideální lyže široké 100 mm, ale pro sjezdové lyžování a lyžování na ledu a tvrdém sněhu jsou vhodnější užší lyže o šířce kolem 80 mm.
Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím výběr lyží je styl lyžování. Rozlišujeme tradiční skitouring, freetouring a speedtouring/horolezectví.
Klasický skitouring
Je to možnost pro ty, kteří chtějí jet individuálním tempem, užívat si výhledů a užívat si lyžování na upravených tratích. Pro klasický skitouring jsou nejlepší lehké a pružné lyže o 5-15 cm kratší než vaše výška, široké 80-90 mm, s poloměrem oblouku kolem 15 m a vybavené technickým vázáním s kolíky.
Freetouring
Freetouring je především o sjezdovém lyžování, ale také o objevování nových tras, někdy s pomocí vleků. Vyberte si tužší a těžší lyže odpovídající vaší výšce, s šířkou mezi 95 a 105 mm, které se budou dobře pohybovat v čerstvém prašanu, nebo 110-120 mm, pokud potřebujete větší stabilitu v hlubším sněhu a náročném terénu (pro zvýšení komfortu můžete přidat pár centimetrů na délku navíc).
Speedtouring
Při těchto formách lyžování jde především o rychlé výstupy a sjezdy. Speedtouring nebo mountaineering jsou určeny pokročilým skialpinistům, kteří již získali určité zkušenosti v tomto sportu a chtějí svou vášeň rozvíjet, např. účastí na rallye nebo závodech. Zde se osvědčí ultralehké a univerzální lyže, které jsou v poměru k výšce o 10-15 cm kratší, široké 65-75 mm a kombinované s lehkými vázáními.
Lyže může mít typ konstrukce:
-
Rocker – vyznačuje se zakřivením lyže směrem nahoru v přední (Tip) nebo zadní části (Tail). Čím nižší je, tím lépe se chová na uježděném sněhu, a naopak vyšší Rocker se používá v nadýchaném, hlubokém sněhu.
Začátečníkům ve skialpinismu se doporučuje používat měkké a pružné lyže, které nejsou příliš technicky náročné, odpustí mnoho chyb a lépe se přizpůsobí svahu a nerovnému terénu. Tuhé a tvrdé lyže jsou vhodnou volbou pro zkušené lyžaře do náročného terénu a sněhových podmínek.
Důležitá je také hmotnost lyží – pro začátek vybírejte modely s hmotností mezi 1 a 1,4 kg. Jakmile získáte více zkušeností, můžete sáhnout po lehčím vybavení. Jaký poloměr zatáčení mám zvolit? Pro začátek může být vhodný poloměr 15-18 m.
Skitouringové vázání má pohyblivou patu, která umožňuje uvolnění paty při chůzi a připnutí při sjezdu. Rozlišujeme mezi:
Existují také hybridní vázání, jako je Shift od Salamonu, která kombinují vlastnosti pinového a sjezdového vázání.
Těsnění jsou speciální proužky materiálu s vrstvou lepidla na jedné straně (pro přilepení těsnění k lyži) a vrstvou krátkých štětin na druhé straně (aby lyže při jízdě do kopce nesjížděla). Je velmi důležité, aby byly dobře střižené a dobře přiléhaly ke spodní části lyže, proto se ujistěte, že jsou kompatibilní s ostatním vybavením, jinak zhoršují únavu, způsobují ztrátu přilnavosti a mohou tak vést k nebezpečným situacím. Těsnění se nejčastěji vyrábí ze tří materiálů:
Skitouringové boty mají funkci „ski/walk“, která umožňuje změnit jejich funkčnost ze stoupací boty na sjezdovou, a také speciální otvory v přední části pro připnutí čelisťového vázání. Díky pohyblivému svršku umožňují boty lezení v tuleních. Například pro klasický skydiving jsou vhodné boty s více než 2 přezkami a velkým rozsahem pohybu v režimu chůze, freeridové lyžařské boty by měly být tuhé, stabilní a mít systém 4 přezek, zatímco optimální speedtouringové boty musí být co nejpružnější při výstupech a vážit kolem 850 g.
Chcete-li vybrat správnou velikost obuvi, změřte si délku chodidla. Umístěte pravou nohu na list papíru A4 a obkreslete ji. Totéž opakujte pro levou nohu. Pak změřte vzdálenost mezi patou a koncem palce u obou nohou. Porovnejte výsledek s takzvanou velikostí Mondopoint, kterou používá většina výrobců obuvi. Pokud máte nestandardní tvar nohy, můžete použít model s tepelně tvarovatelnou vnitřní obuví nebo využít služby bootfittingu.
Mezi nejčastější chyby při montáži lyží patří:
Pokud vás nudí běžecké nebo sjezdové lyžování a chcete hledat nové zážitky mimo sjezdovky a mimo vyšlapané cesty, pak jsou lyže tou správnou volbou. Výběr turistických lyží ovlivňuje mnoho různých faktorů, například výška a hmotnost lyžaře, zamýšlené použití, geometrie lyží nebo individuální preference. Při výběru lyží volte osvědčené vybavení renomovaných značek: ATOMIC, DYNAFIT, K2, Ela, Nobile, Rossignol, Dynastar nebo Völkl, které najdete v nabídce sportovního internetového obchodu Sportano.cz.