Jak se obléknout na běžky? Kompletní výbava pro běh na lyžích

Sylwia Stwora-Petela 06.02.2023

Chcete si tuto zimu místo svištění po sjezdovkách vyzkoušet běžky? Než začnete zdokonalovat své nové dovednosti, ujistěte se, že máte správné oblečení. Jak se oblékat na běžky, abyste si zajistili tepelný komfort a naprostou volnost pohybu?

Stejně jako při horské turistice se i při běhu na lyžích uplatňuje princip vrstvení, lidově nazývaný „cibulový princip“. To zahrnuje nošení několika tenčích vrstev namísto jedné silnější, což vám umožní libovolně upravovat rozsah tepelného komfortu v závislosti na povětrnostních podmínkách nebo intenzitě cvičení. Je důležité, abyste při oblékání cítili mírný chlad, abyste se nepřehřáli. Pokud se cítíte zahřátí už po obléknutí lyžařského oblečení, vězte, že i při velmi nízké intenzitě námahy vám bude příliš horko. V případě běžeckého lyžování je optimálním řešením jedna základní vrstva (kalhoty/legíny) a dvě vrchní vrstvy termoprádla + hřejivá vrstva, jako je fleece nebo mikina. Třetí vrstva, např. softshellová bunda, je volitelná a závisí na povětrnostních podmínkách a intenzitě tréninku.

Volnost pohybu, prodyšnost, nepromokavost, ochrana proti větru a chladu a nízká hmotnost jsou jedny z nejdůležitějších požadavků na oblečení pro běžecké lyžování. Ať už cvičíte klasiku, nebo skate, oblečení vám musí umožnit co nejširší rozsah pohybu. Věnujte pozornost materiálu – měl by obsahovat elastan, být vícesměrně strečový nebo být podpořen technologií vysoké elasticity (např. SCHOELLER®WB-400 od Salomonu, Helly Tech® Professional od Helly Hansen). Důležitý je také střih bundy, kalhot nebo mikiny – v ideálním případě by měl být ergonomický, aby dobře seděl na těle.

Prodyšnost oděvů se určuje podle indexu RET – čím vyšší hodnota, tím méně odvádí vlhkost ven a naopak. Hodnoty nižší než 6 zajišťují ideální prodyšnost a znamenají, že oděv bude dobře fungovat i při velmi intenzivní námaze. Hodnota RET v rozmezí 6 až 12 vyhoví testu při přiměřené námaze a hodnocení 12-20 znamená střední prodyšnost vhodnou pro střední námahu. Hodnota RET vyšší než 20 znamená špatnou prodyšnost.

Při sestavování oblečení na běžky věnujte pozornost nepromokavosti vnější vrstvy. Tento parametr se udává v jednotkách vodního sloupce v milimetrech a udává, do jaké míry tkanina propouští vodu z vnější vrstvy do vnitřní. Skvělá je také vodoodpudivá tkanina, která zabraňuje absorpci vlhkosti, například s úpravou DWR. Minimální voděodolnost pro bundy na běžecké lyžování je 10000 mm a více.

Termoaktivní prádlo, fleece/blůza a softshell jsou základními prvky oblečení na běžky. Jak tyto vrstvy kombinovat a co je třeba mít na paměti při výběru jednotlivých prvků „cibulového“ oblečení?

První vrstva

Základní vrstvou je termoprádlo, které díky vysoké prodyšnosti účinně odvádí vlhkost ven a udržuje pokožku během cvičení v suchu. Nejčastěji se vyrábí z polyesteru, polyamidu a elastanu a má tzv. „mapování“, což znamená, že v závislosti na tom, které části těla se nejvíce potí, se používá různá gramáž látky pro účinnější odvod vlhkosti. Je důležité, aby termoprádlo bylo správně přizpůsobeno teplotě a intenzitě cvičení. Nezapomeňte, že musí přilnout k tělu, aby mohl plnit svou funkci.

Druhá vrstva

Druhá vrstva oblečení na běžky může v teplejších dnech sloužit také jako svrchní vrstva. Obvykle se jedná o mikinu ze syntetických vláken (např. polyester s příměsí polyamidu nebo merino vlny) nebo o fleece (tenčí 100 gramáž, pokud přes ni budete ještě vrstvit bundu, nebo silnější, pokud bude poslední vrstvou). Bunda na běžky je obvykle konstruována tak, že přední část poskytuje ochranu proti větru, zatímco zadní část zajišťuje prodyšnost. Je vhodné zvolit model s rukávy s otvorem pro palec, mapováním nebo kompresními zónami (ty jsou umístěny v oblastech, kde se nachází nejvíce svalových skupin, aby se zlepšilo jejich prokrvení, a tím se zlepšil výkon nebo zrychlila regenerace).

Třetí vrstva

Úkolem vnější vrstvy je chránit před větrem a srážkami. V případě bund na běžky se jedná o pružné a lehké modely s ergonomickým střihem, které jsou buď bez kapuce (nebo mají odnímatelnou kapuci). Všestranným řešením je softshell, který zaručuje vynikající cirkulaci vzduchu, ochranu proti větru a lehkým srážkám a tepelný komfort díky svým vysokým tepelně izolačním vlastnostem. Při výběru bundy na běžecké lyžování můžete zvolit model s membránou, který vás ochrání před sněhem nebo deštěm a zároveň zajistí prodyšnost, ale na o něco nižší úrovni. Na druhou stranu vás před větrem nejlépe ochrání bunda s membránou Windstopper zabudovanou v přední části. Při koupi bundy na běžecké lyžování se zaměřte na zatavené nebo podlepené švy, větrací otvory/panely a látkový lem na konci zipu, který chrání před odřením atd.

Nejlepší budou modely určené pro běžecké lyžování, případně je vyměňte za běžecké nebo cyklistické legíny určené pro zimní trénink. Tyto modely jsou obvykle na přední straně podšity další hřejivou vrstvou (např. síťovinou) (účinnější proti větru). Případně můžete nosit klasické sportovní legíny a pod ně termoaktivní legíny (dlouhé nebo ¾).

Běžkaři mohou v chladnějších a větrnějších dnech nosit zateplenou lyžařskou běžeckou sukni Primaloft®, která se nosí přes legíny nebo běžkařské kalhoty a slouží jako další hřejivá vrstva.

Začněte s rukavicemi určenými pro běžecké lyžování. Měly by být lehké, vyrobené z pružného materiálu, který dobře padne do ruky a je odolný proti oděru. Věnujte pozornost manžetám – měly by být pružné, aby se daly pohodlně oblékat a svlékat, a měly by mít výztuhy, například kolem palce a ukazováčku.

Na hlavu si nasadíte lyžařskou čepici, multifunkční šálu (buff) nebo sportovní pásku, která chrání uši a hlavu před chladem. Vyberte si model z pružné, rychleschnoucí a dobře odvádějící látky s nízkou nebo střední gramáží (v závislosti na venkovní teplotě). Ploché švy nebo bezešvé verze zajistí pohodlí.

Dalším doplňkem vašeho oblečení na běžky jsou funkční ponožky se zesílenou špičkou a patou, elastickými manžetami a látkami, které rychle schnou a zaručují dobrý odvod vlhkosti. Nejlepší volbou jsou modely střední délky a hmotnosti s merino vlnou z novozélandských ovcí (která má antibakteriální vlastnosti).

Při běhu na lyžích jsou také nezbytné brýle s UV filtrem, které chrání oči před slunečními paprsky odrážejícími se od bílého povrchu, což může způsobit problémy se správným viděním. Sníh totiž odráží až 85 % světla (tzv. albedo) a způsobuje oslnění, které zhoršuje viditelnost a unavuje zrak. V takových podmínkách je snadné přehlédnout překážku nebo narazit do jiného lyžaře, což může vést k nebezpečné nehodě. Pokud budete nosit sluneční brýle s UV filtrem a polarizačními skly, které potlačují odrazy, zajistíte si dobré zorné pole a pohodlný trénink. Pro slunečné dny vybírejte modely s čočkami S2, při zataženém počasí jsou vhodnější čočky S1 nebo S0 (čiré).

Správné oblečení na běžky vám pomůže cítit se při lyžování pohodlně a poskytne vám dostatečnou ochranu před větrem, nízkými teplotami, srážkami nebo nadměrnou vlhkostí. Nezapomeňte nosit vrstvené oblečení a speciální doplňky, abyste snížili riziko prochladnutí nebo podchlazení (více informací najdete v našem článku o podchlazení).

Vyhněte se oblečení na snowboard nebo sjezdové lyžování, protože je silnější a rychle se v něm zahřejete. U oblečení na běžecké lyžování je také vhodné mít elastické panely, např. na zádech, bocích nebo v podpaží, které dále zajišťují dostatečnou cirkulaci vzduchu a zabraňují hromadění přebytečné vlhkosti na pokožce. Ujistěte se, že vaše oblečení na běžky má reflexní vložky, abyste byli pro ostatní lépe viditelní a zvýšili tak svou bezpečnost na trase.

Doporučené produkty