Jak používat kompas? Základy používání kompasu

Sylwia Stwora-Petela 14.10.2024

Kompas je zařízení, které se v době GPS a Google Maps pomalu stává minulostí. Přesto se vyplatí naučit se ho používat, protože na rozdíl od navigace vás při túře nebo orientačním běhu nezklame. Náš průvodce vám odpoví na otázku: Jak číst z kompasu, ale nejen to. Dozvíte se, jak z čeho kompas se skládá, jak funguje a v čem se liší od buzoly.

Kompas je jednoduchý navigační přístroj vybavený magnetickou jehlou, která ukazuje směr magnetického pólu (sever-jih), a umožňuje tak určit ostatní světové strany. Používá se především k orientaci na mapě (správná orientace vzhledem k terénu), k určení směru, kterým se musíte pohybovat, abyste dosáhli cíle, nebo k nalezení cesty, pokud zabloudíte nebo pokud cesta vyznačená navigačním systémem například zarostla. Spolu s turistickou mapou vám pomůže například identifikovat vrchol, řeku apod. Kompas je vhodný pro horskou turistiku, orientační běh, cyklistiku a survivalu. Tento malý přístroj má oproti navigačním přístrojům nebo mapám v telefonech jednu velkou výhodu – nemá baterii, která se může vybít, a vždy má dosah.

Druhy kompasů

Kromě výše zmíněného magnetického kompasu jsou na trhu k dispozici i další typy kompasů:

  • geodetický – používá se k přesnému určování vodorovných úhlů v terénu při geodetických pracích (především topografické snímky). Kromě magnetické jehly má na desce zaměřovač a vodováhu a držák pro geodetický stativ.
  • geologický – přístroj, který pomáhá měřit např. vodorovné úhly v terénu, svislé úhly nebo úhly svahu, s jehož pomocí mohou geologové měřit průběh a pokles geologických vrstev země. Skládá se z magnetického kompasu, sady vodováh, klysimetru a klinometru.
  • sluneční – umožňuje určit světové strany pomocí polohy slunečního kotouče na obloze v určitou denní dobu. Jeho výhodou je imunita vůči magnetickým anomáliím nebo možnost určovat směry v blízkosti pólů. Není užitečná v noci nebo při velké oblačnosti.
  • elektromechanický – neboli gyrokompas, je přístroj, jak už název napovídá, vybavený gyroskopem. Používá se především na lodích. Umožňuje určovat zeměpisný sever. Je založen na principu pevné polohy v prostoru osy gyroskopu otáčejícího se vysokou rychlostí.

Jaký je rozdíl mezi kompasem a buzolou?

Pro některé je „kompas“ a „buzola“ stejný přístroj, což je mylná představa. Ano, buzola je vybavena magnetickou jehlou, ale má také zaměřovací přístroje – mušku, a zrcátko – pro určení azimutu (vodorovný úhel mezi severem a směrem ke zvolenému bodu/objektu, měřeno ve směru hodinových ručiček). Kromě toho má otočný kroužek s dělením ve stupních (tzv. limbus), pravítko (měření v cm), fosforující označení a pojistku jehly (např. padací víko).

Klasický kompas má pouzdro připomínající plochý válec (z plastu nebo kovové slitiny, např. hliníku), uvnitř kterého je magnetická jehla (plochý, lehký a úzký magnet) zavěšená na noži (umožňuje otáčení) a číselník se směrovými značkami a stupnicí. Uzavřený vnitřek je naplněn kapalinou (alkoholem nebo demineralizovanou vodou), která jehlu stabilizuje a zabraňuje jejímu chvění. Cylindr kompasu lze umístit na tzv. desku vybavenou pravítkem (stupnice v milimetrech/palcích), lupou (umožňuje číst malé značky na mapě) a stupnicí s běžnými mapovými měřítky (umožňuje efektivně měřit vzdálenosti). Číselník kompasu obsahuje světové směrové značky: základní (N – sever, S – jih, E – východ a W – západ) a kombinované (NW – severozápad, NE – severovýchod, SW – jihozápad a SE – jihovýchod).

Kompas funguje na základě interakce jehly s magnetickým polem Země, takže bez ohledu na to, kde se nacházíte nebo jaká je denní doba, se jehla nastaví mezi magnetické póly a ukazuje sever a jih. Moderní přístroje ukazují také východ a západ. Je třeba poznamenat, že magnetické póly Země (místa, kde se linie magnetického pole vyrovnávají kolmo k zemskému povrchu), na které kompas ukazuje, nejsou totožné s geografickými póly (severní pól v Severním Arktickém oceánu a jižní pól na Antarktidě). Jinými slovy, neshodují se, protože magnetické póly pravidelně mění svou polohu. Je to dáno stupnicí magnetické deklinace, tj. úhlem mezi zeměpisným a magnetickým severem. V České republice je tento rozdíl velmi malý, a proto se nepromítá do přesnosti kompasu, ale např. na Novém Zélandu je nutné při ukazování ručičky zohlednit hodnotu deklinace.

Správnou funkci kompasu narušují mimo jiné.:

  • kovové předměty (např. železo nebo ocel) nebo ložiska kovů pod zemí;;
  • elektrické zařízení;
  • magnety;
  • kabely vysokého napětí.

Abyste mohli správně číst z kompasu, musíte znát označení, které se v něm používají (např. červenou šipku), a vědět, jaká je orientace mapy a jak vyznačit azimut.

Označení

Červená šipka na magnetické ručičce ukazuje sever. Na druhé straně hvězdicový obrazec, který označuje 8 nebo 16 světových stran, je tzv. větrná růžice (označuje směr větru).

Orientace mapy a určení azimutu

Orientace mapy není nic jiného než její rozložení tak, aby odpovídala skutečným zeměpisným směrům a aby její horní rámeček ukazoval sever. Položte mapu na rovnou plochu a najděte místo, kde se nacházíte. Umístěte kompas na mapu tak, aby jeho střed přesně odpovídal vaší poloze. Destička kompasu a směrové čáry mají ukazovat na sever. Držte přístroj na jednom místě a současně otáčejte mapou, dokud se její sever a rovnoběžky (čáry severojižní délky) neshodují se severem na kompasu. Nyní je čas určit azimut. Zarovnejte stranu kompasu tak, aby spojovala bod, ve kterém se nacházíte, s bodem, ke kterému míříte. Poté otočte kroužek přístroje tak, aby se jeho linie zarovnaly s liniemi sever-jih na mapě. Postavte se do směru vyznačeného šipkou a s kompasem přiloženým svisle k zemi se vydejte k cíli, přičemž pravidelně kontrolujte správnost trasy podle určeného azimutu.

Nákup kompasu je ovlivněn účelem, tj. k jakým činnostem ho budete používat (na expedice, na běh nebo orientační běh atd.) a jak přesné měření potřebujete. Pokud se chystáte na dálkovou horskou expedici, například do Severní Ameriky, vyplatí se zvolit kompas s deklinací. Pro různé sporty se dobře hodí model s rychlým nastavením ručičky, který by měl být navíc široký, abyste mohli kontrolovat údaje bez přerušení činnosti. Například pro orientační běh je dobrou volbou možnost připevnění přístroje na palec. Při turistice v horách se bude hodit přívěsek nebo kroužek na klíče, který umožní zavěšení přístroje na krk nebo připnutí například na batoh, případně kompas v podobě hodinek. Při nákupu magnetického kompasu věnujte pozornost dalším funkcím, jako je vestavěná lupa (usnadňující čtení mapy) nebo přihrádky s oblíbenými stupnicemi (umožňujícími kontrolovat vzdálenost mezi konkrétními body). Důležitá je také výplň kapalinou. Nejvhodnější je alkohol – jeho hustota je nižší než hustota vody, takže při otáčivém pohybu jehly klade menší odpor, takže údaje jsou přesnější. Důležitá je odolnost pouzdra – mělo by být odolné proti mechanickému poškození. Dobrou volbou bude také digitální kompas, který pracuje na základě údajů získaných ze satelitu.

Kompas by neměl chybět ve vaší výbavě ve vybavení pro horolezectví, cyklistiku, běh, bushcraft nebo survival, a to bez ohledu na navigační vybavení, které používáte, přesnost mapy zobrazené na vašem chytrém telefonu nebo délku trasy, kterou hodláte projít. Tato malá součást vybavení se spolu s turistickou mapou (nejlépe laminovanou, aby ji nepoškodil déšť nebo vlhkost) může ukázat jako klíčová, jakmile ztratíte stezku a vaše elektronické zařízení se rozbije nebo ztratí signál.

Doporučené produkty