Obsah:
Každý výlet na stezku, ať už se jedná o rodinný víkendový výlet, několikadenní kempování s přáteli nebo via ferratu, vyžaduje odpovídající přípravu. Jaké vybavení, doplňky a turistické pomůcky si vzít do hor, abyste plně využili své schopnosti a bezpečně zdolali každý kilometr plánované trasy?
Řádná příprava na horské stezky je důležitá, už jen kvůli dynamicky se měnícím povětrnostním podmínkám nebo nečekaným situacím (např. ztracená stezka, žádný signál, zavřená chata, přeceněná zdatnost nebo vážné zranění). Správně naplánovaný výlet do hor proběhne hladce, bezpečně a umožní vám plně využít fyzické aktivity na čerstvém vzduchu.
Délku a typ trasy byste měli zvolit především podle svých turistických nebo horolezeckých zkušeností a zdravotního stavu. Pokud organizujete skupinový nebo rodinný výlet do hor, je důležité zohlednit schopnosti nejslabších účastníků. Pro začátek si vybírejte nenáročné trasy doporučené zkušenějšími turisty a postupem času obtížnost zvyšujte. Můžete také využít místní průvodce, kteří podrobně popisují různé trasy (náročnost, průměrná doba chůze atd.). Jste zkušený horolezec? Najděte si partnera/partnery s podobnými cíli, úrovní kondice a zkušenostmi v outdoorovém světě. Při plánování vícedenního treku se musíte rozhodnout, zda budete bydlet v ubytovnách (budete potřebovat spacák a karimatku), nebo budete kempovat (ujistěte se, že víte, kde si můžete postavit stan; na některých místech to není povoleno, např. v národních parcích).
Důležitým prvkem správné přípravy na horskou expedici je kompletní vybavení přizpůsobené ročnímu období, povětrnostním podmínkám a specifikům zvoleného terénu. Základní vybavení zahrnuje:
turistické oblečení,
trekové boty,
batoh,
ustanovení,
lékárnička,
pochodeň,
laminovaná papírová turistická mapa,
kompas,
powerbanku (zejména pokud se chystáte být venku mnoho hodin),
zásoby vody a potravin,
občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti a hotovost.
V zimě se vyplatí myslet na to, abyste si do zavazadla přidali lavinové ABC, tj. lavinový detektor, sondu a lopatu.
Místo toho, abyste při túrách v horách věřili náhodným předpovědím počasí, podívejte se na aktuální situaci na webu Horské služby České republiky. Je dobré si do telefonu zapsat čísla horských služeb: + 420 1210.
Důležité je, abyste před odjezdem informovali rodinu nebo přátele o tom, kam se chystáte, jakou trasu hodláte absolvovat a jak dlouho vám to přibližně potrvá, a v terénu používali mobilní aplikaci s mapou (klasickou mapu mějte po ruce pro případ, že by se vám např. vybil, ztratil, poškodil telefon apod.).
Při sestavování výbavy na cestu do hor byste měli sáhnout po funkčním turistickém oblečení a osvědčené trekové obuvi. Proč je lepší vyhnout se bavlněnému oblečení, džínům a botám s velmi měkkou podrážkou? První dva materiály rychle nasáknou vlhkost a špatně ji odvádějí (dlouho schnou a v zimě mohou dokonce zmrznout) a boty se špatným vzorkem neposkytují dostatečnou přilnavost k zemi (hrozí např. zranění kotníku), jsou nestabilní a odolné proti oděru.
Důležité je vyrazit do hor v osvědčené a dobře zvolené trekové obuvi. Délka stélky v horských botách by měla být o 0,5-1 cm delší než délka vašeho chodidla. Nezapomeňte si nové trekové boty poprvé nazout až při výstupu na stezku, ale vyzkoušejte je na delší procházce nebo při chůzi kolem domu (abyste se vyhnuli odřeninám). Nastavte si výšku svršku podle svých schopností, povětrnostních podmínek a typu trasy.
Trekingová obuv s vysokým svrškem je vhodná pro začátečníky, zkušené turisty, kteří preferují náročné terény, turistiku s velkou zátěží nebo osoby se zraněním nohou a kotníků. Nízká hmotnost, lepší větrání a rychlejší chůze jsou přednosti trekové obuvi s nízkou špičkou, kterou se vyplatí zvolit na léto a výlety po nenáročných stezkách a v nízkých horách. Při nákupu trekových bot vybírejte modely s membránou Gore-Tex® a podrážkou Vibram® od předních světových výrobců outdoorové obuvi, jako jsou Columbia, Dolomite, La Sportiva, HOKA, Black Diamond, Kayland, Meindl nebo The North Face.
Správná výbava by měla záviset na ročním období, povětrnostních podmínkách a náročnosti trasy. Nejlepší je oblékat se tzv. cibulovým stylem – ten ponechává velký prostor pro úpravu počtu vrstev v závislosti na povětrnostních podmínkách.
Na jaře a během podzimu a zimy se vyplatí nosit ji s sebou:
Termoaktivní prádlo – účinně odvádí vlhkost a rychle schne;
trekové boty – pro zimní období je nejlepší zvolit boty s vysokým svrškem;
fleecovou mikinu nebo mikinu s kapucí, která se bude hodit, až klesne teplota;
Pokud hledáte softshellovou bundu nebo bundu do deště, případně hardshellový model na zimu, věnujte pozornost nepromokavosti a prodyšnosti;
trekové kalhoty s membránou – pro pozdní jaro nebo teplý podzim se vyplatí zvolit model s odepínacími nohavicemi, které umožňují upravit délku kalhot podle vašich potřeb;
Vycpávky, tj. látkové chrániče – chrání lýtka a kotníky a kalhoty před blátem, sněhem nebo vodou;
Čepice a komín nebo víceúčelová buffová šála – pro teplejší období zvolte prodyšnou pokrývku hlavy a pro chladnější dny rukavice;
trekové ponožky – např. z merino vlny.
Co si vzít na sebe, když jedete v létě do hor? Vaše letní výbava by měla obsahovat oblečení, jako je:
Termoaktivní tričko s krátkým rukávem – dobře odvádí vlhkost, rychle schne a mělo by mít střih umožňující volnost pohybu;
trekingové kalhoty s odepínacími nohavicemi – můžete je nosit jako šortky za slunečného a teplého počasí a rychle se převléknout do teplejší varianty, když se počasí náhle změní;
Softshellová bunda nebo bunda do deště;
letní trekové boty;
letní turistické ponožky – antibakteriální a s vlákny merino nebo Coolmax;
Sportovní čepice nebo multifunkční buff šátek.
Nezbytnou součástí horské výpravy je batoh, který vám umožní sbalit všechny potřebné věci a pomůže vám je efektivně přepravit a bezpečně uložit. Jeho kapacitu je třeba zvolit podle charakteru a délky túry, potřebného vybavení a vaší fyzické kondice. Můžete si vybrat z následujících možností:
Turistický batoh o objemu 20 až 35 litrů (ideální na jednodenní nebo víkendové výlety),
Pro vícedenní túry (např. s tábořením) je vhodný trekingový batoh o objemu 50 až 80 l,
Lezecký batoh o objemu 40-55 litrů s popruhy na cepín, trekové hole a kapsou na přilbu.
Neberte si batoh s možností „náhradního“ zavazadla. Každý kilogram nákladu navíc v horách může mít za následek méně efektivní pochod. Funkční turistické, trekingové nebo horolezecké batohy z kvalitních materiálů najdete v nabídce renomovaných výrobců outdoorového vybavení a oblečení, jako jsou: The North Face, Columbia, Black Diamond, Thule, Deuter nebo Ortovox.
Základní vybavení do hor je:
Vhodný zdroj světla, například čelovku nebo svítilnu (s náhradními bateriemi),
Lékárnička (základní vybavení: obvazové náplasti, sterilní gáza, elastický obvaz, pletený obvaz, peroxid vodíku, termopřikrývka, tj. stříbrná a zlatá pohotovostní přikrývka, malé nůžky, jednorázové latexové rukavice, léky proti bolesti a léky pro běžný provoz),
cestovní termosku pro udržení správné teploty nápojů).
Zejména v létě nezapomeňte na opalovací krém s UV filtrem a repelent proti komárům a klíšťatům.
V zimě budete pro náročnější trasy potřebovat:
turistická sekera,
Košíkové nebo poloautomatické mačky,
Lavinový ABC (lavinový detektor, sonda a lopata),
Sněžnice pro trekking na stezkách i mimo ně. Snižují námahu při zapadávání do sněhového prašanu.
Důležitou pomůckou ve vaší horské výbavě, i když se někomu může zdát staromódní, je tradiční turistická mapa (nejlépe laminovaná, aby byl papír chráněn před navlhnutím nebo roztržením) a kompas. Ty je třeba mít s sebou pro případ, že by se zařízení GPS porouchalo nebo ztratilo dosah. Používání mapy v telefonu navíc rychle vybíjí baterii, což je zásadní, když chcete například zavolat pomoc. Abyste tomu předešli, vybavte se powerbankou, která dokáže nabít nejen váš telefon, ale také sportovní hodinky nebo turistickou navigaci.
Pro horskou turistiku se bude hodit:
sportovní kameru pro zachycení nejdůležitějších okamžiků (např. od značky Insta360 se dvěma objektivy: 4K a 360°),
turistická navigace s vestavěnou mapou turistických tras pro dobrou orientaci, zejména v obtížných povětrnostních podmínkách nebo na neznámých cestách (např. zařízení Garmin),
chytré sportovní hodinky pro sledování parametrů cvičení, jako je čas chůze, vzdálenost, počet kroků, srdeční tep, spálené kalorie, a navíc s výškoměrem, barometrem nebo upozorněním na bouřku (za zvážení stojí např. chytré hodinky značek Polar, Garmin, Suunto nebo Wahoo).
V létě i v zimě byste měli nosit sluneční brýle s UV filtry (je dobré, aby blokovaly UVA a UVB záření), které chrání vaše oči před jejich škodlivými účinky (sníh odráží asi 80 % UV záření). Je vhodné vzít si karimatku (kterou lze použít jako sedák nebo podložku do batohu), trekové hole a multifunkční kapesní nůž.