Obsah:
Skitouring neboli skialpinismus se vám bude hodit, pokud hledáte únik od davů na sjezdovkách a zpestření běžeckého nebo sjezdového lyžování. Tato forma se hodí, pokud máte rádi velkou fyzickou námahu a dávku adrenalinu nebo pokud chcete prozkoumat nové horské stezky pokryté nedotčeným prašanem. Co přesně je skitouring a jak začít? Více informací najdete v našem průvodci.
Skitouring, známý také jako ski touring, skituring nebo backcountry skiing (název používaný především v USA), je forma aktivity, která kombinuje lyžování se zimní horskou turistikou a spočívá v túrách v horském terénu mimo vyšlapané cesty. Na sjezdovce vás kromě rovinatého terénu čekají velkolepé, adrenalinové sjezdy po čerstvých stopách, ale především náročná, strmá stoupání. Pokud se rozhodnete pro skialpinismus, můžete se dostat do míst v horách, která jsou pro vyznavače jiných zimních sportů nebo horské turistiky nedostupná. Nepoužívají se zde vleky ani jiné dopravní prostředky, ale pouze speciální lyže s takzvanými „tuleni“ pro stoupání a speciálním vázáním. Skituring může mít podobu jednodenního výletu nebo vícedenního výletu, např. s přenocováním na horské chatě.
Skituring je často ztotožňován s freeridingem, tj. lyžováním mimo stopu, ale zatímco u prvního zimního sportu je kladen velký důraz na nájezdy, u freeridingu tyto nájezdy chybí nebo nejsou tak důležité. Někteří lidé si pletou skydiving se skialpinismem, což je technicky pokročilejší a náročnější forma skialpinismu (používají se mačky a na strmých svazích se používá sekera). Při skialpinismu se nezřídka používají horolezecké techniky a vybavení, jako jsou úvazky, lana, jištění sebe nebo partnera, stavění stoupání atd. Na rozdíl od sjezdového a běžeckého lyžování není pro skialpinismus potřeba infrastruktura lyžařských středisek včetně vleků a tratí. Neexistují zde žádné striktně vymezené trasy, což vám dává velkou volnost a umožňuje vám otestovat svou kondici a zdatnost mimo přeplněné sjezdovky.
Díky široké škále úrovní skialpinismu si skialpinismus může užít každý, kdo má rád adrenalin a značnou fyzickou námahu. Na své si však přijdou i milovníci pobytu v přírodě v nedotčeném prostředí, kteří se mohou plně věnovat pohybu mimo frekventované stezky. Je to jak skvělý způsob, jak zpestřit klasické formy lyžování a vyzkoušet si své dovednosti v náročnějším terénu, tak i příležitost pro milovníky hor objevovat nové trasy. Skialpinismus je vhodný i pro freeridery, kteří hledají nový adrenalin a chtějí zanechat první stopy na čerstvém sněhu.
Nejlepší je podniknout první kroky v seskoku padákem pod vedením kvalifikovaného instruktora, který vám nejen vysvětlí základní principy seskoku padákem, ale protože zná terén, ví, kde a jak se v něm pohybovat, přizpůsobí trasu vašim schopnostem a kondici. Součástí kurzů jsou také nácviky a instruktáže, jak se chovat v případě laviny, které provádějí nebo jak používat vybavení, jako je cepín apod. Důležitou součástí výuky skialpinismu je zvládnutí techniky sjíždění, stoupání a změny směru.
Správná poloha nohou při seskoku padákem je taková, kdy jsou nohy víceméně na šířku boků, což usnadňuje udržení potřebné rovnováhy i na technicky náročných úsecích. Váha těla by měla být přenášena na celé chodidlo a těžiště by mělo být přesunuto na přední nohu, abyste stáli stabilně. Současně by měla být druhá lyže klidným pohybem vytažena dopředu, aniž by se zvedla. Pouze při čištění cesty v hlubokém a čerstvém sněhu by se měla špička lyže mírně zvednout. Délka kroku závisí na sklonu svahu a sněhových podmínkách – na rovině můžete dělat delší kroky, ale s rostoucím sklonem svahu by se měly zkracovat, mimo jiné kvůli úspoře sil a udržení stability. Při používání lyžařských holí pro skitouring byste měli provádět kývavý pohyb v opačném směru, než je zatížená lyže.
Na začátek vašeho skitouringového dobrodružství budete potřebovat lehké a široké lyže, které díky své speciální konstrukci umožňují dlouhé túry v hlubokém sněhu. Mají tzv. „těsnění“, což jsou kousky materiálu s protiskluzovými vlastnostmi (jsou připevněny ke skluznici lyže), které mají za úkol zajistit dostatečnou přilnavost a umožnit jízdu do kopce (např. zabránit sklouznutí při stoupání do svahu). Máme zde také speciální skialpinistická vázání, která umožňují volný pohyb paty odpovídající přirozenému rytmu chůze (lze je odemknout pro výstup a zamknout pro sjezd), a lehké a pružné skialpinistické boty se střední flexí (tuhostí) a se systémem ski/walk (ski/hike), který umožňuje rychle změnit funkčnost obuvi na chůzi nebo lyžování. Kromě toho jsou skialpinistická vázání vybavena určitým vyvýšením, o které se opírají lyžařské boty, aby noha nebyla při jízdě do kopce nadměrně namáhána. V některých terénech je nutné použít mačky – v takovém případě se lyže nesou na zádech.
V případě náročnějších a pokročilejších tras je vhodné doplnit výše uvedenou výbavu o nastavitelné hole, mačky, cepín, kovové štípačky na led a tvrdý sníh a lavinové ABC, tj. lopatu, sondu a lavinový detektor.
Na parašutistickou výpravu je nejlepší oblékat se ve vrstvách, tj. cibulích, abyste v případě potřeby mohli libovolně volit počet vrstev a upravovat úroveň tepelného komfortu podle měnících se povětrnostních podmínek nebo intenzity fyzické námahy. Jako první vrstvu si oblečte termoaktivní prádlo (např. soupravu dlouhých rukávů + legíny nebo legíny) a poté hřejivou vrstvu, např. fleecovou nebo lyžařskou bundu. Doplňte vzhled lyžařskými nebo turistickými kalhotami s nepromokavou membránou a membránovou bundou. Budete potřebovat také pokrývku hlavy, například tenkou lyžařskou čepici z tepelně aktivního materiálu nebo multifunkční kšiltovku a lyžařskou helmu. Kromě toho nezapomeňte na rukavice a ponožky z merino vlny.
Lyžování mimo sjezdovky s sebou nese riziko lavin a dalších nebezpečí (např. trhlin), a proto je nezbytné pečlivě naplánovat cestu, zkontrolovat povětrnostní podmínky, mít lavinový ABC a být připraven účinně jednat v případě nouze. Mimo sjezdovky se nevydávejte sami, ale využijte služeb certifikovaného horského vůdce, zejména pokud nejste příliš zkušení nebo neznáte terén.
Dalším prvkem, který ovlivňuje bezpečnost při skialpinismu, je správná kondiční příprava, která nejenže výrazně usnadní sjíždění například hlubokých prašanových svahů a přinese větší požitek z jízdy, ale především minimalizuje pravděpodobnost zranění nebo úrazu. Věnujte se pravidelnému cvičení, které zahrnuje kardio trénink i silový trénink a cviky na posílení svalů nohou, břicha a zad. Můžete použít vzorová cvičení v naší příručce:
Trénink před lyžováním .